Franks Gordons: Politiskās drosmes zibsnis 0
Ella Pamfilova (65) ir Krievijas Federācijas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēde, vadot vienu no Putina administrācijas svarīgajām struktūrām, un Krievijas TV Pirmajā kanālā viņu bieži rāda, sēžam līdzās prezidenta tuvākajiem padomniekiem.
Divas dienas pirms 31. augustā paredzētās kārtējās nesankcionētās protesta demonstrācijas Maskavas centrā Ella Pamfilova deva interviju amerikāņu ziņu aģentūras “Associated Press” (“AP”) Maskavas korespondentam. Tā kā formāli šajās demonstrācijās runa ir par atteikumu neatkarīgiem kandidātiem reģistrēties Maskavas pilsētas domes vēlēšanām, Pamfilovas izteikumi intervijā iegūst sevišķu svaru. Viņa teica: “Es patiešām gribēju atļaut iespējami plašāku konkurenci, lai visi reģistrētos. Bet neko nevarēju padarīt.”
Viņasprāt, pastāvošā vēlēšanu kartība, kas fiksēta likumā, nav pilnvērtīga. Notikumi – protesta demonstrācijas – parādīja, “ka šī sistēma novecojusi. Tā nedrīkst. Sabiedrība mums to nepiedos. Sabiedrība prasa citādu pieeju. Cilvēki prasa ko vairāk.”
Īpaši nozīmīgi ir tas, ka Pamfilova uzsvēra: “Tā ir jauna, bezbēdīga paaudze… Mums jāsaprot, ka šai paaudzei jāatrod sava vieta. Viņiem vajadzīga sociāla mobilitāte.”
Pamfilova apsolīja, ka Centrālā vēlēšanu komisija ierosinās vienkāršot parakstu vākšanu. Viņa allaž esot atbalstījusi mediju brīvību, mītiņu brīvību un brīvu konkurenci vēlēšanu laikā.
Putina varas uzbrēciens nelika sevi gaidīt: 30. augustā Centrālās vēlēšanu komisijas (kuras priekšsēde ir Pamfilova!) preses dienests ieteica (!) visiem akreditētajiem žurnālistiem nepievērst uzmanību (!) šai intervijai. “AP” publikācija esot nekorekta un vairākos aspektos “izkropļo viņas teiktā būtību”.
Viss skaidrs! Putins noskaitās un deva “atbilstošus” norādījumus. Iespējams – telefoniski, jo viņš nemīl komunicēt tīmeklī. Pamfilovas intervija ir, var teikt, politiskas drosmes zibsnis, kas bija domāts pasaulei.
Vēl tas nav viss. Aleksejs Kudrins ieņem vēl svarīgāku amatu: viņš vada Rēķinu palātu un faktiski ir valsts kontrolieris. Te viņa ieraksts tviterī: “Pēdējo protesta akciju laikā vara tika lietota bezprecedenta apmēros. Tam pievērš uzmanību Cilvēktiesību padome, un es tās aicinājumam piekrītu. Ir svarīgi publiski novērtēt katru gadījumu. Visam vienmēr jānotiek tiesiskos ietvaros.” Kudrina vārdiem, šķiet, ir vēl lielāks svars.
Un patiešām – 31. augusta demonstrācija noritēja bez starpgadījumiem. Neviens netika aizturēts. Policisti stāvēja un vēroja.