Politiķi: Valdībai nekavējoties jārīkojas, lai Latvija Covid-19 vakcinācijā nepaliktu pēdējā Eiropā 22
Valdībai nekavējoties jārīkojas, lai Latvija Covid-19 vakcinācijā nepaliktu pēdējā Eiropā, par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes apstiprināto aicinājumu aģentūru LETA informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa.
Ievērojot to, ka Latvijā vakcinēšanās pret Covid-19 tempi būtiski atpaliek no valdības solītajiem un Latvija ir “kaunpilnajā pirmspēdējā vietā” starp citam Eiropas valstīm, ZZS valde aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un atbildīgos ministrus veikt aktīvas sarunas ar citām Eiropas Savienības valstīm, kurās atsevišķu ražotāju vakcīnas iedzīvotāju mazās aktivitātes dēļ ir palikušas neizmantotas.
ZZS norāda, ka sabiedriskajā medijā esot vēstīts, ka līdz 25.februārim Vācija bija izmantojusi tikai aptuveni piekto daļu tai piegādāto “AstraZeneca” vakcīnu. Līdzīga situācija esot tādās valstīs kā Francija, Itālija un Beļģija.
“Valdībai jādara viss, lai Latvija neatpaliktu no citām Eiropas valstīm un mūsu iedzīvotāji saņemtu vakcīnas pret Covid-19. Ja nepieciešams, atbildīgajam ministram jāsēžas nekavējoties lidmašīnā un jādodas pie Eiropas kolēģiem, lai vienotos par neizmantoto vakcīnu nodošanu Latvijai,” uzsver ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.
ZZS valde atgādina, ka Ministru kabineta šā gada 28.janvārī apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā “Par Covid-19 vakcinācijas plānu” minēts mērķis pēc iespējas ātrāk vakcinēt vismaz 70% visu Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, izveidojot vakcinācijas sistēmu ar kapacitāti 100 000 vakcinācijas epizodes nedēļā, vienlaikus paredzot iespēju īslaicīgi mobilizēt arī lielāku vakcinācijas jaudu – līdz 150 000 vakcīnām nedēļā.
Realitātē vakcinācijas temps ir nepieļaujami zems – dažās dienās vakcinēti tikai ap 4000 cilvēku, bet, piemēram, aizvadītajā nedēļā vidēji dienā – tikai 2283 cilvēku.
Eiropas valstu vidū Latvija ir pārliecinoši pirmspēdējā vietā, apsteidzot vien Bulgāriju, ar 3,29% vakcinēto iedzīvotāju, kamēr Lietuvā vakcinēti jau 8,71%, bet Igaunijā – 8,37% iedzīvotāju, bet, piemēram, Lielbritānijā 30,77% un Serbijā 21,11% iedzīvotāju, kas ir augstākie rādītāji atbilstoši datiem 28.februāri, norāda opozīcijas politiķi.
ZZS valde uzskata, ka valdība vairāk ir koncentrējusies uz stratēģiju rakstīšanu un jaunu struktūru izveidi, nevis domā par vakcinācijas procesa pārdomātu, ārstniecības personām un iedzīvotājiem saprotama procesa organizēšanu un pietiekamu vakcīnu devu nodrošināšanu.