Politiķa privātums ir ierobežots 0
Sabiedrībā lielu viļņošanos izraisījis incidents, kad Valsts prezidents Andris Bērziņš piedraudēja mediju pārstāvjiem, kas vēlējās nofilmēt, kā viņš pirmajā skolas dienā pavada savu dēlu. Prezidents skaidrojis, ka bijis spiests “pietiekami aktīvi aizstāvēt sava bērna tomēr tiesības”, un pēc tam atvainojies.
Valsts galva paziņojis, ka “demokrātija nav visatļautība”. Tomēr citās valstīs demokrātija nav iedomājama bez augsta politiska amata kandidātu profesionālās atbilstības un arī privātās dzīves publiskas apspriešanas.
Demokrātiskā sabiedrībā publisku amatpersonu un mediju attiecības regulē ne tikai likums, bet arī nerakstīta abu pušu vienošanās un izpratne, kas tiek respektēta.
Zviedrijas karalis sniedz paraugstundu
Žurnāliste Sandra Veinberga interneta vietnē TVNET izteikusies, ka Valsts prezidents nespēj izprast, ka viņš uzņēmies reprezentatīvu profesiju – šāds amats uzliek pienākumus arī ģimenei. Viņa atgādina, ka astoņdesmito gadu vidū, kad Zviedrijas troņmantniecei Viktorijai, kura sāka mācības vienkāršā mikrorajona skolā, uz pirmo skolas dienu līdzi ieradās arī tēvs, karalis Kārlis XVI Gustavs. Toreiz tas bija valsts mēroga notikums un pie mācību iestādes spietoja fotogrāfi, kā arī operatori. “Protams, neviens jau neskrēja bērnam virsū, bet ļoti tuvu filmēja un pat jautāja: “Viktorij, kā tu jūties pirmo dienu skolā?” Viņa teica: “Es jūtos ļoti labi, es jūtos brīnišķīgi.” Šī bildīte un lepnais karalis, kas bija blakus, joprojām ir kā ikona visai tautai.”
Kenediju klans izvērš kampaņu
Vēlēšanu kampaņa ASV nav iedomājama bez ģimenes locekļu iesaistīšanās kandidātu popularizēšanā. Par hrestomātisku kļuvis attēls, kur prezidenta Džona Kenedija meitiņa Kerolaina un dēlēns Džons jaunākais rotaļājas Baltā nama Ovālajā kabinetā, tēvam sitot plaukstas. Savulaik Džonam Kenedijam kandidējot uz kongresmeņa, senatora un prezidenta amatu, viņa pretiniekiem nācās atzīt, ka viņi nespēj tikt galā ar daudzgalvainā Kenediju klana izvērsto kampaņu, kurā katrs deva savu pienesumu: patriarhs Džozefs ar naudu un sakariem visos līmeņos, tajā skaitā mafijas aprindās; ciltsmāte Rouza ar dzīves gudrību; sieva Žaklīna ar šarmu un eleganci; brāļi Roberts un Edvards ar neapvaldāmu enerģiju un darba sparu; māsas Junisa un Patrīcija ar sabiedrisko darbību. Robertu Kenediju ceļā uz Balto namu apturēja slepkavas lode, bet Edvarda Kenedija ambīcijas uz augstāko amatu sagrāva viņa izraisītā autoavārija, kurā gāja bojā viņa sekretāre. Politikā iesaistās Kenediju klana trešās un ceturtās paaudzes pārstāvji, tāpēc dzimtas vārds neiziet no aprites.
Pirmās lēdijas prasības
Jau nākamajā dienā pēc parādīšanās uz skatuves Demokrātu partijas konventā kopā ar māti un tēvu, kurš tika atkārtoti izvirzīts par prezidenta kandidātu, valsts galvas Baraka Obamas meitas Melija un Saša atgriezās skolā. Šogad viņas reti piedalījās tēva priekšvēlēšanu kampaņā, pavadot vasaru peldoties un sportojot nometnē Ņūhempšīrā. Intervijā raidsabiedrībai CBS Obama atzinis, ka “pirms meitu došanās uz vasaras nometni sācis izjust tukšās ligzdas sindroma pirmās pazīmes un kļuvis nedaudz nomākts”.
Baltajā namā akreditētie žurnālisti atzīmē, ka pirmais pāris uzmanīgi izvēlas, ko pastāstīt par savu meitu gaitām. Parasti tie nav stāsti par tikšanos ar slavenībām vai atgadījumiem ar protokola darbiniekiem vai drošībniekiem, bet ikdienišķi notikumi: meiteņu komandas uzvara skolas basketbola turnīrā, kāda jauna ēdiena izbaudīšana, piedalīšanās televīzijas šovā “Mūsdienu ģimene”.
Daudzi amerikāņu mediju eksperti un sabiedrisko attiecību speciālisti atzīst, ka prezidenta Obamas ģimenei veiksmīgi izdodas uzturēt parastas ģimenes tēlu un kā vecākiem aizsargāt bērnu privātumu, turklāt vairākums plašsaziņas līdzekļu respektē šo nostāju. “Viņi (Obamu ģimene) ir nedaudz noslēpumaini, kad parādās publiskajā telpā, taču viņi ir īsti, un mēs alkstam pēc tādiem,” intervijā avīzē “The New York Times” izteicies Holivudas scenārists un režisors Džejs Eibramss, kurš ziedojis demokrātu vēlēšanu kampaņai. Kā atzīst Baltā nama apskatnieki, līdz šim Obamas meitas nav pieļāvušas nevienu neveiklību iznācienos sabiedrībā, kas prezidenta atvasēm gadās reti.
Klintoni norobežo Čelsiju
2003. gadā iznākušajā atmiņu grāmatā “Dzīvā vēsture” Hilarija Klintone atceras, kā 1982. gadā, uzsēdinājusi divus gadus veco meitiņu Čelsiju sev uz gūžas vai turēdama viņu pie rokas, viņa iesaistījusies vīra Bila Klintona otrajā kampaņā par Arkanzasas gubernatora amatu. 1988. gadā Klintons apsvēra kandidēšanu uz ASV prezidenta amatu, taču atteicās no šī nodoma Čelsijas dēļ, jo aizņemtība kampaņā būtībā padarītu paša bērnu par bāreni. Pēc četriem gadiem ģimene bija gatava iesaistīties prezidenta vēlēšanu kampaņā.
“Mēs ar Bilu izstrādājām noteikumus: kad Čelsija būs kopā ar mums kā ģimenes locekle, apmeklējot kādu pasākumu kopā ar Bilu vai mani, prese, dabiski, viņai pievērsīs uzmanību. Bet es vairs nepiekritīšu nekādiem rakstiem vai intervijām, kur būtu iesaistīta arī viņa.”
Kā atzīmē Hilarija, “tas bija viens no labākajiem lēmumiem, ko mēs ar Bilu pieņēmām, un to mēs ievērojām visus turpmākos astoņus gadus”. Viņa pauž pateicību, ka ar retiem izņēmumiem prese respektēja viņu meitas Čelsijas privāto dzīvi un tiesības netikt iejauktai. “Kamēr Čelsija tīši nepiesaistīja žurnālistu uzmanību vai nedarīja neko tādu, kas attiektos uz sabiedrību, viņa presei bija neaizskarama.”
Kā savā atmiņu grāmatā raksta Hilarija Klintone, neatsveramus padomus, ko darīt, lai aizsargātu savus bērnus pret mediju ielaušanos viņu dzīvē, viņai deva prezidenta Džona Kenedija atraitne Žaklīna. “Jums par katru cenu jāpasargā Čelsija,” teica Žaklīna, “tikai neizlutiniet viņu. Viņa nedrīkst domāt, ka ir kaut kādā ziņā izredzēta. Ja iespējams, turiet presi pa gabalu un neļaujiet nevienam viņu izmantot.”
Putins slēpj sievu un meitas
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš sava kā stiprā vīra tēla uzturēšanai regulāri parādās plašsaziņas līdzekļos, sievu Ludmilu un abas meitas cītīgi slēpj no sabiedrības acīm. Krievijā ir cita politiskā kultūra. Putina pirmās prezidentūras sākumā pirms 12 gadiem viņa sieva Ludmila, ar kuru viņš precējies kopš 1983. gada, šad tad pavīdēja televīzijā dažos protokola pasākumos blakus vīram, bet tad nozuda, acīmredzot neiederoties Putina kā stiprā vīra tēla uzturēšanā. Putina nu jau pieaugušo meitu gaitas tiek turētas stingrā slepenībā, nepieļaujot varbūtību, ka viņas varētu parādīties blakus tēvam kādā priekšvēlēšanu saietā. Putina vecākā meita Marija dzimusi 1985. gadā Ļeņingradā, bet jaunākā Katerina – 1986. gadā Drēzdenē. Par viņu gaitām oficiāli nav ziņots tikpat kā nekas, lai gan interneta vietnēs atrodamas informācijas drumslas no ārzemju avotiem. Abas meitas beigušas Sanktpēterburgas universitāti, kur Marija mācījās Bioloģijas fakultātē, bet Katerina – Orientālistikas fakultātē. Runā, ka abas Putina meitas pēc augstskolas beigšanas vairs nedzīvo Krievijā, bet vecākā esot precējusies ar ārzemnieku.
Diktators Kims veic protokola revolūciju
Analizējot publiskas personas tiesības uz privātumu, ārzemju tieslietu eksperti un žurnālistikas profesionāļi atzīmē, ka sabiedrības tiesībām uz informētību jābūt samērotām ar informācijas svarīgumu un ka publiskai amatpersonai ir mazākas tiesības uz privātumu salīdzinājumā ar ierindas pilsoņiem. Paši politiķi cenšas izmantot katru parādīšanos sabiedrībā, ja arī tas nav pasākums ar politisku ievirzi, sava tēla spodrināšanai un personiskās popularitātes vairošanai.
Pat totalitārās Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns, pārņēmis varu noslēgtajā komunistiskajā diktatūrā, veicis protokola un sabiedrisko attiecību revolūciju, regulāri parādoties sabiedrībā ar eleganti tērptu jaunu sievieti.
Pēc mulsinošiem jautājumiem Rietumu presē par viņas statusu Phenjana pēc vairāku nedēļu pauzes oficiāli paziņoja, ka tā ir jaunā vadoņa dzīvesbiedre, un diktators Kims jau vairākus mēnešus gozējas šarmantās dzīvesbiedres atspulgā. Vēl dīvaināk uzvedas Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko, kurš pašķīries no sievas, ar kuru viņam ir divi pieauguši dēli, un savu astoņus gadus veco ārlaulības dēlu Nikolaju jau tagad gatavo par varbūtējo varas pārņēmēju. Nikolajs jau vairākus gadus ir klāt militārajās parādēs, ministru kabineta sēdēs un pavadījis tēvu vairākās ārvalstu vizītēs.