Noteikti jālikvidē 0
Kolonoskopijas laikā atrastos polipus visbiežāk uzreiz arī likvidē, tādējādi veicot vēža profilaksi.
Tos izņem ar speciālām termokoagulācijas cilpām, izmantojot elektrisko strāvu vai nokniebjot ar biopsijas standziņām. Vienā reizē iespējams iznīcināt līdz pat 15 veidojumiem. Ja polips atrodas uz platas pamatnes vai resnas kājas, ārstam jāizšķiras, vai to noņemt uzreiz vai vēlāk, kad slimnieks ievietots stacionārā. Daktere Lapiņa uzskata, ka drošāks ir otrais variants, lai, rodoties sarežģījumiem, ārstam būtu iespēja piesaistīt papildspēkus.
– Par veidojumiem lielākoties var spriest pēc izskata, taču uz šo slēdzienu nevar paļauties. Noņemtos polipus sūtām uz laboratoriju histoloģiskai izmeklēšanai, lai pārliecinātos, vai tajos nav ieperinājusies kāda ļaundabīga šūna. Atbildi saņemam desmit dienu laikā, – stāsta Anita Lapiņa.
Tuvākajās dienās pēc procedūras ieteicams baudīt vieglu ēdienu. Nevajadzētu plānot smagus darbus un lielas fiziskās aktivitātes. Retos gadījumos pēc polipa noņemšanas var būt neliela asiņošana, kas parasti endoskopijas laikā tiek apturēta.
Pēc polipu likvidēšanas par tiem nedrīkst aizmirst līdz pat mūža galam. Vēlama kontroles endoskopija. Cik bieži tā veicama, nosaka ārsts pēc veidojuma lokalizācijas, tā izmēriem un analīžu rezultātiem. Ja tie likvidēti pareizi, tajā pašā vietā vairs neveidosies, taču var parādīties citā.
PADOMI
• Cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams izmantot valsts apmaksāto zarnu vēža skrīningu, it īpaši, ja tuvi radinieki slimo vai sirguši ar zarnu vēzi. Par šādu iespēju jāvaicā ģimenes ārstam.
• Noteikti jādodas pie speciālista, ja agrāk bijuši vēdera aizcietējumi, bet pēdējā laikā bieži atkārtojas caureja, it īpaši mūža otrajā pusē.