Poliju apsūdz CIP slepenā cietuma uzturēšanā 0
Eiropas cilvēktiesību tiesa (ECT) pirmo reizi atklātā sēdē izskatījusi divu šobrīd Gvantanamo cietumā turētu terorismā apsūdzētu personu izvirzītas apsūdzības pret Poliju par sadarbību ar ASV viņu cilvēktiesību pārkāpšanā, informē ārvalstu ziņu aģentūras.
Palestīnietis Abu Zubajads un Saūda Arābijas pilsonis Abdalrami al Nasirs apgalvo, ka viņi esot spīdzināti ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) slepenajā cietumā Polijas ziemeļaustrumos esošā ciematā. Abu vīriešu advokāts Amrits Sings stāstījis, ka Zubajads un Nasirs uz Poliju tika aizvesti 2002. gada decembrī, un tur viņiem nācies pārciest vairākkārtēju spīdzināšanu. Viņš apgalvo, ka Polija ir pārkāpusi Zubajada un Nasira cilvēktiesības. “Spīdzināšana notika Polijas teritorijā, un Polijas amatpersonas tam deva atļauju,” Singa sacīto tiesas prāvā atstāta Vācijas raidsabiedrības “Deutsche Welle” interneta vietne. “Šī prāva ir iespēja izbeigt klusēšanas sazvērestību,” paziņoja Sings, uzsverot, ka vairākas Eiropas valstis savās teritorijās izvietoja CIP cietumus, kuru eksistenci tagad noliedz.
Britu raidsabiedrība BBC ziņo, ka viens no lietas izmeklētājiem Kroftons Bleks slepeno cietumu eksistenci nodēvējis par “vienu no Eiropas nesenās vēstures tumšākajām nodaļām”. “Iedvesmojoši, ka tagad tiesa mēģina apgaismot šīs lietas, kuras Polijas valdība cenšas paslēpt zem paklāja,” sacījis Bleks. “Mēs esam dzirdējuši pārliecinošus un neapgāžamus pierādījumus, ka Polijas valdība zināja par valsts teritorijā esošajiem CIP slepenajiem spīdzināšanas cietumiem. Tāpat ir kļuvis zināms, ka Polijas valdības izmeklēšana šajā lietā nav nekas vairāk kā miglas pūšana acīs. Tā veidota tā, lai patiesību nemaz neatklātu.”
Pagājušajā mēnesī ANO aizrādīja Polijai, ka tā pārāk gausi izmeklē iespējamu slepeno cietumu pastāvēšanu, un aicināja Varšavu ciešāk sadarboties ar Starsbūrā esošo Eiropas cilvēktiesību tiesu. Polijas prokurors Janušs Sliva lēno izmeklēšanu skaidrojis ar lietas augsto sarežģītības pakāpi, ziņo BBC. “Neviens nevar apgalvot, ka izmeklēšana Polijā būtu neobjektīva vai neefektīva. Ilgā izmeklēšana nenozīmē, ka tā ir lēna,” apgalvoja Sliva.
ASV laikraksts “The Washington Post” jau 2005. gadā sāka rakstīt par to, ka ASV vairākās Eiropas valstīs, iespējams, izveidojusi slepenos cietumos, kuros tiek spīdzinātas it kā terorismā apsūdzētas personas. Gadu vēlāk toreizējais ASV prezidents Džordžs Bušs atzina, ka šādi cietumu pastāvēja, taču jau ir slēgti. Tiesa, neviena Eiropas valsts nav atzinusies, ka pie sevis slepeni būtu uzņēmusi amerikāņu aizturētās personas. Līdz šim starptautiskie mediji rakstījuši, ka, iespējams, CIP slepenie cietumi atradušies Polijā, Rumānijā, Lietuvā un citviet Eiropā.