Polijas parlaments atbalsta Augstākās tiesas reformu 0
Polijas likumdevēji ceturtdien apstiprinājuši pretrunīgus vērtējumus izsaukušo Augstākās tiesas reformu, neraugoties uz opozīcijas bažām par tiesu varas neatkarību un Eiropas Savienības (ES) bezprecedenta sankciju draudiem.
Likumprojekts, kas paredz Augstākās tiesas tiesnešu kandidātu izraudzīšanu nodot tieslietu ministra ziņā, konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) kontrolētajā apakšnamā tika pieņemts, 235 deputātiem balsojot “par”, 192 “pret” un 23 atturoties.
Likumprojekts vēl ir jāapstiprina Senātam, ko arī kontrolē PiS. Tad tas tiks nodots parakstīšanai prezidentam Andžejam Dudam.
Duda, kurš pirms pievēršanās politikai arī pats bija jurists un ir cieši saistīts ar PiS, ceturtdien paziņoja, ka ir atteicies tikties ar Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku – Polijas ekspremjeru un opozīcijas liberāļu bijušo līderi -, kurš paudis bažas par situāciju.
Eiropas Komisija (EK) trešdien pieprasīja Polijai apturēt pretrunīgi vērtētās tiesu sistēmas reformas, piedraudot ar sankcijām.
EK norādīja, ka valdības iecerētās reformas atstās “ļoti ievērojamu negatīvu ietekmi” uz tiesu neatkarību.
“Mēs esam ļoti tuvu [Eiropas Savienības (ES) līguma] septītā panta iedarbināšanai,” pēc sanāksmes, kurā tika izskatīta situācija Polijā, brīdināja EK viceprezidents Franss Timmermanss.
Saskaņā ar ES līguma 7.pantu, kura iedarbināšana varētu tikt apspriesta jau nākamnedēļ, var tikt apturētas Polijas balsstiesības ES ministru padomē, kas ir augstākā lēmumu pieņemšanas instance blokā.
Tomēr nav skaidrs, vai EK spēs nodrošināt šī lēmuma pieņemšanai nepieciešamo visu pārējo 27 dalībvalstu, īpaši Varšavas tuvākā sabiedrotā Ungārijas, vienbalsīgu atbalstu.