Polijas militārais prokurors mēģina izdarīt pašnāvību 0
Polijas militārais prokurors mēģināja izdarīt pašnāvību pēc tam, kad pārtrauca preses konferenci, kurā aizstāvēja militāro izmeklēšanu par informācijas noplūdi plašsaziņas līdzekļos par pirms diviem gadiem notikušo Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīnas katastrofu.
Vietējie mediji ziņo, ka militārais prokurors Mikolajs Pšibils tika nogādāts slimnīcā, kad žurnālisti atrada viņu asiņu peļķē guļam uz grīdas savā kabinetā. Tikai mirkli pirms tam žurnālisti, kas devās prom no tikšanās ar prokuroru, izdzirdēja šāvienu viņa kabinetā. Pšibils lūdza žurnālistus atstāt viņa kabinetu pēc tam, kad viņš kritizēja plašsaziņas līdzekļos noplūdināto informāciju par izmeklēšanu saistībā ar 2010. gada 10. aprīlī Krievijā notikušo aviokatastrofu, kurā gāja bojā toreizējais Polijas prezidents Kačiņskis un vēl 95 cilvēki, pārsvarā augsta ranga valsts amatpersonas.
Vairāki Polijas plašsaziņas līdzekļi publiskoja attēlus ar pie galda guļošo Pšibilu un to, kā neatliekamā medicīniskā palīdzība nogādā viņu slimnīcā. Militārās prokuratūras pārstāvji notikušo nekomentēja, savukārt raidsabiedrība TVN citēja kādu militārpersonu, kas teikusi, ka prokurora dzīvībai briesmas nedraud.
Polijas prezidenta Broņislava Komorovska pēc notikušā izplatītajā paziņojumā paustas bažas par prokurora pašnāvības mēģinājumu un lūgts valsts drošības dienestam uzraudzīt situācijas attīstību. Īsās preses konferences laikā Pšibils paziņoja, ka militārajai prokuratūrai Polijas rietumu pilsētā Poznaņā ir tiesības izmeklēt ierakstus ar žurnālistu telefonsarunām par 2010. gada aviokatastrofas izmeklēšanas gaitu.
Polijas prezidents Lehs Kačiņskis, viņa sieva Marija un vēl 94 cilvēki, tostarp Polijas bruņoto spēku vadība un citas augstas amatpersonas, 2010. gada 10. aprīlī gāja bojā pasažieru lidmašīnas “Tu-154” katastrofā Krievijā netālu no Smoļenskas. Aviolainerī atradās 88 cilvēku liela Polijas amatpersonu delegācija, kas devās uz ikgadējo Katiņā nogalināto Polijas armijas virsnieku piemiņas pasākumu, kā arī astoņi apkalpes locekļi. Pērn jūlijā publiskotā ziņojumā par Polijas puses veiktās izmeklēšanas rezultātiem teikts, ka poļu piloti, kas bija militārpersonas, lidoja pārāk zemu un pārāk ātri, kā arī bija slikti sagatavoti. Ziņojumā atzīts, ka lielākā atbildība par katastrofu jāuzņemas Polijai, tomēr daļa vainas gulstas arī uz Krieviju. Polijas izmeklētāji secināja, ka traģisko lidmašīnas avāriju izraisīja arī sliktais apgaismojums Krievijas Smoļenskas lidlaukā, kā arī kļūdas pieļāva Krievijas gaisa satiksmes kontrolieri.
Neatkarīgo Valstu Sadraudzības Starpvalstu aviācijas komiteja pērn janvārī ziņojumā par 2010. gada aprīlī Krievijā netālu no Smoļenskas notikušās pasažieru lidmašīnas “Tu-154” katastrofas galveno iemeslu min cilvēciskos faktorus ‒ apkalpes kļūdas un nepietiekamo apmācību, kā arī augstu valsts amatpersonu spiedienu. Ziņojumā uzsvērts, ka lidmašīnas piloti vairākkārt tika brīdināti par nelabvēlīgajiem laika apstākļiem un viņiem ieteikts izvēlēties citu lidlauku. Tomēr šie ieteikumi tika ignorēti.
Gan Krievijas, gan Polijas prokuratūra pagaidām vērtē, vai kāds nav jāsauc pie kriminālatbildības par notikušo.