Polijai piedāvāja sadalīt Ukrainu? 7
Starptautiskās sabiedrības uzmanību piesaistījis ASV interneta vietnes “politico.com” publicēts Krievijas politikas apskatnieka Bena Džudas raksts “Putina apvērsums”. Tajā autors, rakstot par Kremļa saimnieka Vladimira Putina politiku, atsaucas uz Polijas parlamenta priekšsēdētāju un valsts bijušo ārlietu ministru Radoslavu Sikorski, kurš atklājis, ka Putins piedāvājis Varšavai sadalīt Ukrainu. Pēc raksta publicēšanas Sikorskis paziņojis, ka viņa vārdi esot “nepareizi saprasti” un ka interneta vietnei nebija ļauts viņa vārdus publicēt, raksta ziņu aģentūra “Reuters”. Taču Polijas premjerministre Eva Kopača paziņojusi – ja Sikorska sacītais ir patiesība, tas ir starptautisks skandāls.
Atklāj Tuska un Putina sarunas detaļas
Sarunā ar amerikāņu izdevumu Sikorskis norādīja, ka pirmās aizdomas par Krievijas nolūkiem attiecībā uz Ukrainai piederošo Krimas pussalu viņam radušās jau 2010. un 2011. gadā, kad Putins sāka apmeklēt Krimā notiekošos krievu nacionālistu un motociklistu mūzikas festivālus. Taču Polijas Ārlietu ministrijā pirmie nopietnie trauksmes zvani ieskanējās 2013. gada vasarā. “Mums kļuva zināms, ka Krievija veic aprēķinus par to, kuras [Ukrainas] provinces būtu izdevīgi iegūt,” atklāja Sikorskis, piebilstot, ka Polijas amatpersonas tobrīd noskaidroja – Krievija par izdevīgu uzskatīja Zaporožjes, Dņepropetrovskas un Odesas apgabalu ieņemšanu. Savukārt tikai un vienīgi šobrīd prokrievisko teroristu kontrolē esošo Doņeckas apgabalu iekļaušanu Krievijas sastāvā Kremlis neuzskatot par izdevīgu, norāda interneta vietne “politico.com”, atsaucoties uz Sikorska sacīto.
Polijas bijušais ārlietu ministrs arī spriedis, ka nu jau gāztais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs novembrī tomēr atteicās parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību Krievijas šantāžas dēļ. “Pēc tā, ko man Janukovičs teica sanāksmēs, es zinu, ka viņš gribēja parakstīt asociācijas līgumu. Bet 2013. gada novembrī kaut kas notika. Es domāju, ka Putinam bija kompromats par Janukoviču. Es domāju, ka Putins draudēja ieņemt Krimu, ja Janukovičs parakstīs līgumu,” sacījis Sikorskis. Viņš arī atklāja, ka Kremļa saimnieks toreizējam Polijas valdības vadītājam Donaldam Tuskam ieteicis iesaistīties Ukrainas sadalīšanā. “Tā bija viena no pirmajām lietām, ko viņš pateica Tuskam. Viņš turpināja apgalvot, ka Ukraina ir mākslīga valsts un ka Ļvova ir poļu pilsēta, un kāpēc gan mēs nevarētu kopīgi nokārtot šīs lietas. Par laimi, Tusks neatbildēja. Viņš zināja, ka tas tiek ierakstīts,” atstāstījis Sikorskis.
Domājams, ka šī Putina un Tuska saruna notika 2008. gada februārī – četrus mēnešus pēc tam, kad Tusks bija kļuvis par Polijas valdības vadītāju, un divus mēnešus pirms NATO apspriedes Bukarestē, kurā Putins paziņoja, ka Ukraina ir “mākslīga valsts”.
Sikorskis uzskata, ka ir nepareizi saprasts
Pēc raksta publicēšanas Sikorskis centās nedaudz atkāpties no saviem vārdiem, sakot, ka daži viņa izteikumi tika nepareizi saprasti un ka ASV žurnālists nebija saņēmis atļauju viņa sacīto publicēt. “Es, piemēram, neteicu, ka Tuska sacītais Kremlī varētu tikt ierakstīts, jo man nav šādas informācijas,” vakar sarunā ar Polijas laikrakstu “Gazeta Wyborcza” sacīja Sikorskis. “Es nebiju šīs sarunas liecinieks, bet es uzzināju par to. Jāņem vērā, ka Putins lieto līdzīgu valodu sarunās arī ar citiem Eiropas un pasaules līderiem. Piemēram, nesen kļuva zināms, ka Putins esot teicis Eiropas Komisijas prezidentam Žozē Barozu, ka viņš varētu ieņemt Kijevu divu nedēļu laikā.”
Savukārt ASV žurnālists un šīs publikācijas autors Džuda paziņojis, ka viņam nav saprotams, ko Sikorskis domājis ar vārdiem “nepareizi saprasts”, un ka Savienotajās Valstīs žurnālistiem neesot “jāsaņem pilnvarojums” intervijas publicēšanai ar amatpersonu.
Tikmēr Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs kategoriski noraidījis Polijas parlamenta priekšsēdētāja sacīto “politico.com” interneta vietnei. “Mēs neesam informēti par šā izdevuma darbību. Taču kopumā šāda informācija ir pilnīgas blēņas,” Krievijas interneta vietnei “gazeta.ru” sacīja Peskovs.