Līdzšinējo premejrministri Beatu Šidlo valdības vadītāja amatā nomainījis viņas vietnieks Mateušs Moraveckis (no labās).
Līdzšinējo premejrministri Beatu Šidlo valdības vadītāja amatā nomainījis viņas vietnieks Mateušs Moraveckis (no labās).
Foto – AP/LETA

Polijā premjeru rokāde 0

Polijā valdošās labējās partijas “Likums un taisnīgums (“PiS”) vadītājs un valsts ietekmīgākais politiķis Jaroslavs Kačiņskis veicis premjerministru rokādi, līdzšinējo valdības vadītāju Beātu Šidlo nomainot ar viņas vietnieku Mateušu Moravecki, Šidlo ieceļot vicepremjeres amatā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Vai krēslu pārbīde uzlabos valdības tēlu?

Otrdien Polijas Seimā, kur partijai “PiS” ir pārliecinošs vairākums, paredzēts balsojums par Moravecka apstiprināšanu premjera amatā. Polijas prezidents Andžejs Duda ir uzdevis Moraveckim veidot jauno valdību, kurā varētu nebūt iekļauts līdzšinējais ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis, jo viņa uzbrūkošais stils izraisījis strīdus ar Berlīni un Briseli, atzīmē “Politico”. Krēslu pārbīdi valdības galvgalā uzskata par Jaroslava Kačiņska vēlmi mainīt partijas tēlu un paplašināt politiskā manevra iespējas sarunās ar ES, kuras pārstāvji asi kritizējuši Varšavu par tiesu varas neatkarības un mediju brīvības ierobežošanu. Jaunais premjers Mateušs Moraveckis ir pieredzējis ekonomists un brīvi pārvalda vairākas valodas, kas atvieglotu saziņu ar Briseles eirokrātiem, taču viņam neuzticas pašmāju nacionālistu aprindas, atzīmē izdevums “Politico”. Analītiķi uzskata Kačiņska ierosināto rokādi par taktisku gājienu, lai mēģinātu pieklusināt domstarpības partijā un novērstu sabiedrības uzmanību no strīdīgajiem likumprojektiem, ko paredzēts pieņemt vēl līdz gada beigām. Šidlo bija maz pieredzes starptautiskajā politikā, taču viņa ir populāra partijas ierindas biedru vidū. Viņas piezemētais stils kontrastē ar kosmopolītiskā liberāļa Moravecka tēlu, kuram trūkst prasmes saskarsmē ar ierindas pilsoņiem. Brīdinot par iespējamām grūtībām partijas tēla uzlabošanā, vairāki tās sabiedroto organizāciju pārstāvji pauduši vilšanos par pārbīdēm valdībā, vērtējot tās kā partijas nacionālo sakņu nodevību. Moraveckis, 49 gadus vecs baņķieris un ekonomists, kurš brīvi runā angliski un vāciski, pievienojās “PiS” tikai pirms diviem gadiem. “Tas ir nesaprotams lēmums,” par pārbīdēm valdības vadībā izteicies arodbiedrības “Solidaritāte” priekšsēdis Pjotrs Duda, kura vadītā arodbiedrība atbalsta “PiS”. Viņaprāt, “šādas izmaiņas valdībā ir bīstams signāls, ka “PiS” varētu virzīties liberālisma virzienā, nevis ieņemt sociāli atbildīgas partijas nostāju”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kačiņskis visaugstāk vērtē personisko lojalitāti

“Premjerministre Šidlo bija līdzsvara garants starp sociālo un liberāli ekonomisko politiku,” uzskata Duda. Laikraksts “Nasz Dziennik”, ko izdod katoļu baznīcas priesteris Tadeušs Ridziks, kuram piederošie mediji kopumā atbalsta partijas “PiS” nostāju, atzīmē, ka “daži partijas “Likums un taisnīgums” politiķi nesaprot pārkārtojumu”. Analītiķi atzīmē, ka Šidlo, kuru pirms diviem gadiem premjeres amatā iecēla Kačiņskis, vienmēr palikusi lojāla partijas vadonim, tāpēc, lai cik profesionāls būtu jaunais valdības vadītājs Moraveckis, diez vai viņš iegūs Kačiņska pilnīgu uzticību. Kačiņskis bija premjerministrs pirms desmit gadiem, bet atturējās uzņemties šo amatu 2015. gadā, kad “PiS” uzvarēja vēlēšanās. Viņam pietuvinātas personas izteikušās, ka 68 gadus veco Jaroslavu Kačiņski no aktīvākas iesaistīšanās politikā attur veselības problēmas. Kā premjerministrs Moraveckis nerada tiešu draudu Kačiņska pozīcijām, jo Moraveckim nav savas politiskās bāzes un viņš varētu būt tipisks tehnokrāts premjera amatā. Moravecka uzdevums ir uzlabot valdības tēlu uzņēmēju aprindās Polijā un ārzemēs. Kad viņš pirms diviem gadiem tika iecelts par ekonomikas ministru, viens no viņa galvenajiem uzdevumiem bija ārzemju investoru pārliecināšana ieguldīt Polijā.

Polija nepakļausies “nelāgiem draudiem”

Jaunieceltais Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis savā pirmajā intervijā paziņojis, ka “Polija nepieļaus šantāžu” no ES puses un nepakļausies “nelāgiem draudiem”. Viņš arī piebilda, ka “Polija ne­steigsies ar eiro ieviešanu”. Moraveckis solīja, ka viņa valdība “atņems naudu mafijas grupējumiem un atdos to cilvēkiem”. Viņš teica, ka, būdams ekonomikas ministra amatā, pērn panācis 30 miljardu zlotu (7,5 miljardi eiro) atmaksu no firmām, kas centušās izvairīties no nodokļu nomaksas.

“Mēs esam Eiropas Savienības daļa, bet mēs gribam to pārveidot un rekristianizēt,” viņš teica intervijā katoļu televīzijas kanālam “Telewizja Trwam”, kura auditorija gan nepārsniedzot vienu procentu no televīzijas skatītājiem valstī. “Mēs veidojam Poliju ne tikai kā spēcīgu un rīcībspējīgu valsti, bet arī kā valsti, kas iekļauj vispārīgas un kristīgas vērtības. Mēs tās aizstāvēsim, kā arī mūsu unikalitāti, pret – diemžēl, mums jāsaka – laicīgumu un vēl dziļāku krišanu patēriņa varā, bezprincipialitāti un vērtību trūkumu, kas tagad ir noteicošā iezīme Rietumeiropā,” teica jaunais premjers. Moraveckis apgalvoja, ka viņa valdība turpinās līdzšinējā kabineta dāsno sociālo politiku, piebilstot, ka viņš gribētu “veikt vēl plašāku darbu starptautiski, lai tiktu vaļā no tām ļoti netaisnīgajām birkām, ko daži mēģina mums piekarināt”. Jautāts par varbūtējo ES kohēzijas maksājumu zaudēšanu sakarā ar apsūdzībām pret Varšavu likuma varas neievērošanā, Moraveckis teica: “Tie ir nelāgi draudi. Polija ir lepna un diža tauta, un mēs nepieļausim šādu šantāžu.” Viņš noraidīja kā nepatiesus un absurdus apgalvojumus, ka viņa pārstāvētā partija “PiS” gribētu izvest Poliju no ES.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.