Polijas jaunievēlētais prezidents Andžejs Duda savus atbalstītājus uzrunāja kopā ar sievu Agatu Kronhauseru-Dudu un meitu Kingu.
Polijas jaunievēlētais prezidents Andžejs Duda savus atbalstītājus uzrunāja kopā ar sievu Agatu Kronhauseru-Dudu un meitu Kingu.
Foto – AFP/LETA

Polija ievēl jaunu prezidentu 0

Polijas prezidenta vēlēšanās pārsteidzošu uzvaru guvis opozīcijā esošās labējās partijas “Likums un taisnīgums” kandidāts Andžejs Duda. Vēlēšanu otrajā kārtā iegūstot aptuveni 53 procentus balsu, viņš apsteidza pašreizējo Polijas prezidentu Broņislavu Komorovski. Lai arī šie ir rezultāti, kas iegūti tikai no daļas vēlēšanu iecirkņu, Komorovskis jau atzinis savu sakāvi un apsveicis konkurentu ar uzvaru. “Brīvas un demokrātiskas Polijas pilsoņi ir izlēmuši. Demokrātija nozīmē, ka vēlēšanu rezultāti ir jāatzīst un jāciena. Es apsveicu savu pretinieku ar ievēlēšanu un vēlu viņam veiksmes prezidenta amatā,” pēc sākotnējo rezultātu uzzināšanas paziņoja Komorovskis.

Reklāma
Reklāma

Iestājas par sociālo vienlīdzību

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Polijas politikas apskatnieki norāda, ka Dudas panākuma pamatā esot poļu neapmierinātība ar valsts ekonomiku. Proti, tās pieklājīgie rādītāji statistikas ailēs pārāk maz esot jūtami iedzīvotāju ikdienas dzīvē. Arī Komorovskis priekšvēlēšanu cīniņā neesot veltījis pietiekami lielu uzmanību šīm poļu raizēm. Vienās televīzijas debatēs tā vadītāja taujāts par to, kā cilvēks var atļauties iegādāties dzīvokli, ja saņem tikai 500 eiro mēnesī, Komorovskis atbildēja: “Jāatrod cits darbs. Jāņem kredīts.” Šāda atbilde esot ļoti sadusmojusi iedzīvotājus Polijā, kur bezdarba līmenis turklāt ir palielinājies.

Tikmēr Duda priekšvēlēšanu kampaņā solīja darīt visu, lai samazinātu pensionēšanās vecumu, palielinātu nodokļu atvieglojumus dažādām sabiedrības grupām, kā arī aktīvāk aizsargātu vietējos uzņēmējus. “Polijas uzņēmēji ir jāatbalsta, piemēram, ieviešot lielāku nodokļu slogu lielveikalu ķēdēm, kas salīdzinājumā ar gūto peļņu maksā niecīgus nodokļus,” vienā no priekšvēlēšanu debatēm Polijas televīzijā paziņoja Duda. Viņš arī izteicās, ka īpašs nodoklis būtu jānosaka bankām. “Tas viss ir izdarāms, tikai ir jābūt gribai to paveikt,” sacīja Duda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dienu pēc ievēlēšanas prezidenta amatā Duda izstājās no partijas “Likums un taisnīgums” rindām, solot būt “visu poļu prezidents”. “Likums un taisnīgums” ir izteikti labējā politiskā spārna partija, kas iestājas par lielāku valsts līdzdalību ekonomikā un katolicisma vērtību aizstāvību. Eiroskeptiski noskaņotās partijas priekšsēdētājs ir Jaroslavs Kačiņskis, kura dvīņubrālis un Polijas bijušais prezidents Lehs Kačiņskis gāja bojā aviokatastrofā Krievijā 2010. gada aprīlī. Turklāt, kā liecina sabiedriskās domās aptaujas, aptuveni 60 procenti no Dudas vēlētājiem ir jaunieši, kas vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu.

Sola drosmīgu nostāju pret Kremli

Kaut gan Polijas prezidentam ir galvenokārt ceremoniāli pienākumi, viņš ir arī valsts bruņoto spēku virspavēlnieks un kopā ar ārlietu ministru nosaka valsts ārpolitisko kursu. Polijas prezidentam ir arī tiesības izskatīšanai parlamentā iesniegt savus likumprojektus un neizsludināt likumdevēju pieņemtus likumus. Polijas prezidents amatā ieceļ valsts centrālās bankas vadītāju.

Ziņu aģentūra “Reuters” norāda, ka prezidenta pilnvaras dos iespējas Dudam veikt korekcijas Polijas ārpolitiskajā kursā. Viņa konkurents un priekšgājējs Komorovskis un bijušais premjerministrs Donalds Tusks aizstāvēja ciešāku sadarbību ar Vāciju un citām bloka lielvalstīm, bet Duda skeptiskāk raugās uz Briseli un uzstāj, ka Varšavai pašai būtu jārūpējas par savām nacionālajām interesēm.

Interneta vietne “politico.com” norāda, ka Dudas administrācija varētu iestāties par vēl tuvākām attiecībām ar ASV. Savukārt laikraksts “The Wall Street Journal” atzīmē, ka priekšvēlēšanu laikā Duda solīja “drosmīgāku ārpolitiku”, īpaši attiecībās ar Krieviju. Duda paziņojis, ka viņa prezidentūras laikā Polija vēl aktīvāk mēģinās panākt to, lai Rietumi ieņem stingrāku pozīciju pret Kremli. Tāpat viņš vēlas panākt, lai Polijas teritorijā tiktu izvietots NATO bruņojums un pastāvīgas militārās bāzes.

Jauneklīgs jurists no akadēmiķu ģimenes

43 gadus vecais Duda ir dzimis Polijas dienvidu pilsētā Krakovā. Polijas nākamā prezidenta vecāki abi ir profesori Krakovā esošajā Jagelonu universitātē, kas ir valstī vecākā akadēmiskā institūcija. Arī Duda ir beidzis šo universitāti un 2005. gadā tur ieguva doktora grādu tieslietās. Duda ir precējies ar Agatu Kronhauseru-Dudu, kura ir skolotāja, un abu ģimenē dzimusi meita Kinga, kura šobrīd studē Krakovā.

Reklāma
Reklāma

Pēc tam, kad 2005. gadā partija “Likums un taisnīgums” uzvarēja parlamenta vēlēšanās, Duda kļuva par partijas tieslietu padomnieku, kurš palīdzēja izstrādāt likumu, kas uzdeva veikt stingras drošības pārbaudes amatpersonām, kuras savulaik darbojušās Komunistiskajā partijā.

Duda sevi uzskata par aviokatastrofā bojā gājušā Polijas prezidenta Kačiņska “garīgo un politisko mantinieku”, atsaucoties uz Polijas politikas apskatnieku vērtējumiem, raksta ziņu aģentūra “Reuters”. Intervijā Polijas laikrakstam “Rzeczpospolita” jaun­ievēlētais prezidents atklājis, ka divas dienas pirms traģiskās aviokatastrofas Kačiņskis viņam sacījis, ka valsts politikā ir nepieciešama paaudžu maiņa un ka tieši Dudam būs jāuzņemas atbildība par valsts nākotni. “Kad es šo sarunu atceros, mani pārņem trīsas,” Polijas žurnālistiem sacījis Duda, kurš vairākus gadus bija prezidenta Kačiņska padomnieks tieslietu jautājumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.