Polija brīdina: Krievija izgudrojusi viltīgu plānu, kā pārliecināt amerikāņus, ka ASV nav vērts iesaistīties konfliktos Eiropā 75
Polijas ārlietu ministrs Radeks Sikorskis brīdinājis Eiropas sabiedrotos, ka viņiem jāgatavojas “pārmaiņām” transatlantiskajās attiecībās un jāsāk vairāk tērēt aizsardzībai, neatkarīgi no tā, kurš tiks ievēlēts par ASV prezidentu novembrī, vēsta izdevums “Politico”.
Radeks Sikorskis pauda pārliecību, ka ASV paliks Eiropas Savienības “stratēģiskais partneris” neatkarīgi no ASV prezidenta vēlēšanu iznākuma.
Eiropai nav citas izvēles, kā vien uzņemties lielāku atbildību par savu kolektīvo aizsardzību, jo Vašingtona turpinās “uzmanīgi sekot līdzi situācijai”.
“Mūsu uzdevums ir izskaidrot mūsu ASV partneriem, ka, kamēr mēs turpināsim izjust Krievijas draudus, mēs nespēsim pilnībā iesaistīties,” viņš teica, minot Āziju, kur Eiropas valstu spēki ir daudz mazāk, nekā ASV.
Kamēr Eiropa ir ļoti nobažījusies par Trampa iespējamo atgriešanos Baltajā namā, vairāku ES valstu diplomāti uzskata, ka virzība uz Āziju ir dziļāka tendence ASV ārpolitikā, kas saglabāsies gan demokrātu, gan republikāņu uzvaras gadījumā.
Sikorska birojs ir sagatavojis piecu lappušu garu dokumentu, kurā izvērtētas transatlantiskās attiecības. Tas tiks prezentēts Briselē pirmdien.
Sikorska prezentētajā dokumentā tiek sniegts izklāsts, kā šī virzība uz Āziju ietekmē Eiropas drošību un sadarbību ar ASV. Tā arī izceļ nepieciešamību palielināt savu aizsardzību un stiprināt savas militārās spējas, lai kompensētu iespējamo ASV iesaistes samazināšanos.
Ir svarīgi, lai Eiropa sagatavotos iespējamām pārmaiņām un stiprinātu savu lomu NATO un globālajā drošības arhitektūrā.
Dokumentā uzsvērts, ka Eiropas Savienības un dalībvalstu vadītājiem steidzīgi jāmaina sava pieeja, ņemot vērā gaidāmās pārmaiņas. Viņiem jāmobilizē kopīgi spēki, lai kliedētu negatīvos uzskatus par transatlantiskajām attiecībām, kas pēdējā laikā ir iesakņojušies, sevišķi republikāņu vidū.
Lai gan ES joprojām ir ASV galvenais tirdzniecības partneris pasaulē, šajā naratīvā tiek iekļautas augošās ASV preču tirdzniecības deficīta ar Eiropu problēmas.
Dokuments uzsver, ka elitēm abās Atlantijas okeāna pusēs ir jāuzņemas atbildība par efektīvu komunikāciju ar sabiedrību, skaidrojot, kāpēc transatlantiskās attiecības starp ES un ASV ir izdevīgas abām pusēm gan ekonomiskajā, gan stratēģiskajā ziņā.
Papildus tam dokuments norāda uz Krievijas dezinformācijas un propagandas pieaugumu, kas vērojama pirms novembra prezidenta vēlēšanām. Šīs propagandas mērķis ir vājināt ASV atbalstu Ukrainai.
Saskaņā ar Polijas brīdinājumu, Krievija cenšas veicināt izolacionisma tendences Amerikas Savienotajās Valstīs, pārliecinot amerikāņus, ka ASV nav vērts iesaistīties konfliktos Eiropā un ka militārā palīdzība Ukrainai nav nepieciešama. Ja Krievijai izdosies panākt šos mērķus, tas varētu dot Kremlim ne tikai uzvaru karā Ukrainā, bet arī izraisīt hibrīdkara eskalāciju visā Rietumu pasaulē.