Policisti sarūpē Ziemassvētku brīnumu daudzbērnu ģimenēm 3
“Es neticēju, ka kaut kas tāds iespējams!” saka Ilga Elste, četru bērnu māmiņa. Ģimenes divistabu dzīvoklis vecajā Lubānas dzelzceļa stacijas ēkā pildās ar atvestajām mēbelēm, apģērba kastēm, pārtikas saiņiem, bērnu rotaļlietām, bet Rīgas pašvaldības policijas (RPP) darbinieki tik nes un nes mantas uz trešo stāvu, kur mitinās Elsti.
RPP saimniecības daļas vadītāja un labdarības akcijas sirds un dvēsele Vija Lāce apmulsušās mammas rokās vēl ieliek portatīvo datoru. Tas vecākajai meitai Sintijai, kas mācās par viesmīli Barkavas arodskolas pirmajā kursā. Bet sešgadīgajam Dāvim atvesta spēļu mašīna, kas vadāma ar pulti. Zēns par tādu sen sapņojis, un RPP administrācijas darbinieces viņam šādu auto arī nopirkušas, skaisti iesaiņojušas un nu ar Vijas Lāces starpniecību nodod mammai.
Rīgas pašvaldības policijas sarūpētās dāvanas tiek arī Sarmītes Aizupes un viņas pieciem bērniem. Pirms pusotra mēneša ģimenei nodega māja, un viņi no Madonas novada pārcēlās uz Lubānas pusi. Attēlā: mazais Aivis Reinis priecīgs par lielo pūkaino dāvanu, ko atveduši rīdzinieki.
“Mamma, nomierinies, būs labi!”
Dienā, kad viesojamies Lubānas novadā, Elstu ģimenes skolas vecuma bērnus mājās nesastopam – viņi piedalās skolas Ziemassvētku sarīkojumā un sniedz koncertu novada senioriem. Ilga Elste atzīst, ka, rakstot sociālajam dienestam savas vēlmes, šaubījusies, vai visas vajadzības maz vērts uzskaitīt. Visvairāk ģimenei bija nepieciešams ziemas apģērbs un apavi gan vecākiem, gan bērniem, bet skolēniem Simonai (14) un Dāvim (6) arī sporta apavi. No sadzīves lietām mikseris, gulta pusaudzim un bērnu gultiņa pusgadu vecajam Akselam, kurš klusi guļ ratiņos. Gandrīz viss vajadzīgais tika sarūpēts. Vija Lāce mudina mammu pārtikas pakā sameklēt Ziemassvētku pīrāgiem paredzēto puskilogramu rauga. Lai tūlīt pat ieliekot ledusskapī, citādi siltumā aizies pa gaisu!
Tikmēr Vēsma Masa, Lubānas novada sociālā darbiniece ģimenēm ar bērniem, pastāsta, kāpēc no vairākām trūcīgajām daudzbērnu ģimenēm labdarības akcijai izvēlējušies Elstus. Ģimene mainījusi dzīves vietu no laukiem uz Lubānas pilsētu. Tēvs Juris strādā gadījuma darbus. Kā bezdarbnieks pabeidzis forvardera vadītāja kursus. Elstiem piešķirtais dzīvoklis iepriekš bijis neapdzīvots. Tagad tur saviem spēkiem ievilkts ūdensvads, pamazām tiek remontētas istabas.
Lai gan Ilga nekad nav strādājusi pastāvīgu darbu, viņa atrod dažādas iespējas nopelnīt – vasarā dodas uz mežu ogās, arī paši pieņem ogas, ved cilvēkus ar mašīnu uz mežu. Pērk pie paziņām zivis, nožāvē reņģes gan sev, gan citiem. Audzē avenes, salasa kastītēs un pārdod. Bet ziemai saliek burkas ar salātiem, gurķiem un citiem gardumiem.
Kas ir visgrūtākais daudzbērnu ģimenes ikdienā? Ilga Elste atzīst, ka visvairāk trūkstot naudas. Esot brīži, kad nolaižas rokas. I. Elste: “Manas lielās meitas tad parasti saka: mamma, nomierinies, būs labi. Jāsaņemas, nedrīkst padoties.”
Ugunsgrēkā zaudē māju
Sarmīte Aizupe viena audzina piecus bērnus – Tomu (16), Agni (11), Mairu (8), Aivu (6) un Aivi Reini (2). Pirms pusotra mēneša ģimenei nodega māja, un viņi no Madonas novada pārcēlās uz Lubānas pusi. Ievācās vecā radu mājā ar skaistu nosaukumu “Puķītes”, kas ilgus gadus stāvējusi neapdzīvota un nekopta. Sarmīte stāsta, ka tikai pamazām atgūstoties no ugunsnelaimes. Ļoti pārdzīvo bērnu dēļ, jo todien, kad izcēlies ugunsgrēks, kopā ar vecāko dēlu Tomu aizbraukusi uz Madonu samaksāt rēķinus.
Atceļā no Madonas uz mājām piezvanījusi kaimiņu meitene un teikusi: tava māja deg! Ugunsgrēks sācies no vecā skaitītāja un nolietotajiem elektrības vadiem. Vienpadsmitgadīgā Agnīte mazos bērnus no piedūmotās istabas aizvedusi uz citu, kur vieglāk elpot. Steigusies pie kaimiņa, bet viņš bērna teikto uztvēris kā ākstīšanos. Pēc tam tomēr aizgājis, izsitis visus logus… bet degšana tikai pieņēmusies spēkā. “Steidzos, domāju, kur bērni. Bet visi bija sveiki un veseli,” atviegloti nosaka Sarmīte. Tomēr pajumte kopā ar visu iedzīvi gājusi bojā, arī rudenī pie saimnieka nopelnītie kartupeļi.
Sarmīte krāsmatās cerējusi atrast kādu piemiņas lietu, bet nekā – no atmiņām palicis vien tas, kas galvā…
Par iztikšanu viņa nesūdzas, apgalvo, ka no darba nebaidoties. Šobrīd viņa ir bezdarbniece, toties vasarā lasījusi mellenes, rudenī dzērvenes. Pavasarī iekopšot dārzu, turēšot lopus.
Sarmītes vecākie bērni mācības pašlaik turpina Praulienas pamatskolā Madonas novadā, bet jaunākie, izņemot divgadīgo Aivi Reini, ievietoti internātskolā.
Rīgas pašvaldības policisti Sarmītes ģimenei atveda pārtiku, traukus, galdu, gultas, krēslus, dažādu apģērbu, rotaļlietas un daudz citu sadzīvē nepieciešamu lietu.
Lubānas novada Indrānu pagasta Cepurīšu skolā pirms neilga laika apmetusies Dainas un Naura Kalniņu ģimene ar pieciem bērniem – Lāsmu (19), kas mācās Barkavas arodskolas 3. kursā, Viesturu (13), Sandiju Sandi (6), Dzintaru Dzinti (5) un trīsgadīgo Vēsmu. Kalniņiem rīdzinieki ziedoja gultas veļu un segas, siltus džemperus, bikses, ziemas apģērbu un apavus, bērniem bilžu grāmatas, lelli Vēsmai, spēļu mašīnas zēniem, mēbeles un, protams, pārtiku.
Dzīvo laukos, uzroc dārzu
Kādu palīdzību daudzbērnu ģimenēm sniedz Lubānas novada pašvaldība? Vēsma Masa skaidro, ka šīm ģimenēm lielākoties pienākas trūcīga ģimenes statuss, bērniem skolā ir brīvpusdienas, nav jāmaksā par ceļa izdevumiem, ģimenes saņem tā saucamās Eiropas pakas, reizi gadā “Latvenergo” dāvanu karti elektroenerģijas apmaksai. Var saņemt lietotu apģērbu gan pieaugušajiem, gan bērniem. Daudzbērnu ģimeņu bērniem tiek rasta iespēja uz nedēļu palikt skolā un nakšņot internātā. Tikmēr vecāki varot bez bažām strādāt vai meklēt darbu.
Sociālais dienests kopā ar bāriņtiesu palīdz mammām nokārtot dokumentus par uzturlīdzekļu piedziņu, cīnās, lai arī ģimenes pametušie tēvi nes kādu atbildību par savām atvasēm. Pašlaik daudzas mammas bērnu pulciņu audzina vienas, stāsta Vēsma Masa. Bet tiem, kas vēlas saņemt pabalstus, sociālais dienests obligāti pieprasa – lai pie mājas būtu dārziņš! Dažs tad arī izaudzē tikai septiņas bietes un pārdesmit burkānus, vismaz ir ko parādīt. Kādai daudzbērnu ģimenei piešķirto pabalstu nācās samaksāt kaimiņam, lai uzar viņiem zemi dārzam. Paši divus gadus nevarēja saņemties to izdarīt.
Rīgas policistiem prombraucot, Lubānas novada sociālā dienesta direktore Inese Lībere sirsnīgi pateicās par sniegto atbalstu. Vismaz trīs novada daudzbērnu ģimenēm šie Ziemassvētki atnākuši ar neaizmirstamu dāsnuma un prieka sajūtu.
Viedoklis
Juris Lūkass, Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks: “Pateicos visiem policijas darbiniekiem, kuri jau septiņpadsmito reizi piedalās šajā RPP organizētajā labdarības pasākumā, kura ietvaros tiek vākti dažādi sadzīves priekšmeti, tiek saziedoti līdzekļi pārtikas, arī elektropreču un dažādu mājsaimniecībā nepieciešamu lietu iegādei ģimenēm, kuras šajā pirmssvētku laikā izjūt krasu to trūkumu. Mēs, protams, nevaram ar šo akciju nodrošināt šo cilvēku visu turpmāko dzīvi. Bet, ja spējam vienu vai divas reizes gadā ģimenēm sagādāt svētkus, tad uzskatu, ka pasākums ir izdevies.”
Fakti
Rīgas pašvaldības policija, atbalstot daudzbērnu ģimenes laukos, jau 17. reizi rīko labdarības akciju.
Akcija notiek divas reizes gadā – pirms Ziemassvētkiem un pirms Lieldienām.
Šajā laikā atbalsts sniegts 65 daudzbērnu ģimenēm Madonas, Daugavpils, Rēzeknes, Krāslavas, Balvu, Ludzas, Aglonas, Rūjienas, Apes novadā.