Policija sāk pārbaudi par “Rīgas satiksmes” konsultantiem 1
Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par iespējamu fiktīvu nodarbinātību uzņēmumā “Rīgas satiksme”, balstoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) atsūtīto informāciju, otrdien vēstīja LTV raidījums “Panorāma”.
Pirms lemšanas par to, vai sākt kriminālprocesu, policija prasīs Rīgas domei izsniegt uzņēmuma “Ernst&Young” auditoru ziņojumu par “Rīgas satiksmi”.
Valsts policijas pārstāvis Raitis Kalnačs raidījumā pieļāva, ka tuvākajā laikā policija, visticamāk, sāks kriminālprocesu.
“Visticamāk, ar resoriskās pārbaudes palīdzību nevarēs šos apstākļus noskaidrot. [..] Šobrīd esam tikai sākuma stadijā, tāpēc nekādi plaši komentāri nevarētu būt pagaidām,” pauda Kalnačs.
Policija “Rīgas satiksmes” konsultāciju līgumus sākusi vērtēt pēc informācijas saņemšanas no KNAB. Tā priekšnieks Jēkabs Straume pirmdien norādīja, ka birojam ir aizdomas par vairāk nekā desmit uzņēmumā it kā nodarbinātiem konsultantiem.
KNAB priekšnieks Jēkabs Straume sacīja, ka ir konstatēts tas, ka pastāv pamatotas aizdomas, ka ir notikuši noziedzīgi nodarījumi saistībā ar šiem līgumiem. “Tas ir policijas kompetencē to tālāk izmeklēt, jo tā ir fiktīva nodarbinātība, iespējama krāpšana vai dokumentu viltošana,” teica Straume.
“Rīgas satiksmes” un domes pārstāvji līdz šim nolieguši pārkāpumus un norāda, ka konsultanti uzņēmumā savus pienākumus pildījuši.
Jau ziņots, ka izvērtējot auditorkompānijas “Ernst&Young” sagatavoto “Rīgas satiksmes” biznesa pārbaudes ziņojumu, KNAB konstatējis, ka tajā ietvertā informācija liecina par iespējamu amatpersonu izdarītu krāpšanu, jo ar dažādiem konsultantiem noslēgtie uzņēmuma līgumi, iespējams, ir fiktīvi.
Ievērojot Kriminālprocesa likumā noteikto institucionālo piekritību, KNAB informāciju par minētajiem faktiem nosūtīja Valsts policijai turpmākai pārbaudei.
Tikmēr Valsts policija šo informāciju jau sākusi vērtēt, aģentūra LETA noskaidroja policijā.
Tāpat vēstīts, ka KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem – par 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.
Lietā ir septiņi aizdomās turētie – ilggadējais partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks, “Rīgas satiksmes” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, Čehijas uzņēmuma “Škoda Transportation” amatpersona Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons, uzņēmējs Edgars Teterovskis un viņa dzīvesbiedre.