Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: FOTOLIA

Policija pēdējos gados rosinājusi apsūdzēt 50 maksātnespējas administratorus 1

Valsts policija (VP) kopš 2016.gada saņēmusi vairākus simtus iesniegumu par iespējamām nelikumīgām darbībām maksātnespējas procesu gaitā un kopš tā laika likumsargi prokuratūrai rosinājuši sākt kriminālvajāšanas pret 50 maksātnespējas administratoriem, noskaidroja VP.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

2016.gadā kriminālvajāšanai VP kopā nosūtīja 16 kriminālprocesus ar 34 epizodēm pret 16 maksātnespējas administratoriem. Policija ierosinājusi sākt kriminālvajāšanu par krāpšanu, piesavināšanos un dokumentu viltošanu.

Pagājušā gadā kriminālvajāšanai VP kopā nosūtīja 16 kriminālprocesus ar 45 epizodēm pret 27 maksātnespējas administratoriem. Policija ierosināja sākt kriminālvajāšanu par piesavināšanos, tiesas nolēmuma neizpildīšanu, patvarību, maksātnespējas procesa kavēšanu, dokumentu viltošanu, izspiešanu organizētā grupā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

2018.gada piecos mēnešos VP kriminālvajāšanai ir nosūtījusi septiņus kriminālprocesus ar 13 epizodēm pret septiņiem maksātnespējas administratoriem par piesavināšanos. Šogad VP sākti četri kriminālprocesi pret maksātnespējas administratoriem.

2016.gadā VP saņemti 377 iesniegumi par iespējamām nelikumīgām darbībām maksātnespējas procesa gaitā, bet 2017. gadā kopā saņemti 290, attiecīgi 2018.gada piecos mēnešos kopā ir saņemti aptuveni 100 iesniegumi no juridiskām un fiziskām personām par iespējamiem noziegumiem maksātnespējas jomā.

Laikā no 2015.gada Valsts policijā kopā ir saņemti 13 iesniegumi no Maksātnespējas administrācijas par nelikumīgām administratoru darbībām maksātnespējas procesa gaitā. Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) laikā no 2016.gada janvāra līdz 2018.gada aprīlim no Maksātnespējas administrācijas ir saņēmis septiņus iesniegumus par iespējamiem pārkāpumiem maksātnespējas administratoru darbībā, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.

Šobrīd KNAB izmeklēšanā ir viens kriminālprocess par kukuļņemšanu, kurā figurē administrators.

Pagājušā gadā KNAB attiecībā pret maksātnespējas administratoriem kriminālvajāšanas sākšanai nodeva vienu kriminālprocesu.

VP aģentūrai LETA norādīja, ka cīņa ar noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar nelikumīgām darbībām maksātnespējas jomā, ir noteikta kā viena no VP prioritātēm.

Pastiprināta uzmanība tiek pievērsta visai saņemtajai informācijai un iesniegumiem saistībā ar sertificēto administratoru rīcību. Visvairāk maksātnespējas administratori ir izdarījuši darbības, kas klasificējamas kā krāpšanas un piesavināšanās, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli.

Reklāma
Reklāma

Tāpat izveidota cieša sadarbība ar prokuratūru un Maksātnespējas administrāciju noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas kvalitātes un darba kapacitātes uzlabošanai.

KNAB aģentūrai LETA skaidroja, ka biroja kompetencē ir izmeklēt noziedzīgus nodarījumus, kas saistīti ar korupciju, nevis visus noziegumus, kuros ir iesaistīti maksātnespējas administratori. Korupcijas risks pastāv jebkurā iestādē vai jebkuras amatpersonas darbībā, tāpēc ļoti svarīga nozīme ir risku vadībai, tai skaitā, to identificēšanai, kā arī riskus mazinošo pasākumu ieviešanas kvalitātei.

Jau ziņots, ka visplašāko ievērību izpelnījās toreizējo administratoru Māra Sprūda un Ilmāra Krūma aizturēšana pagājušā gada jūnijā. Sprūdu atbrīvoja šogad februārī pēc tam, kad tiesa viņam noteica pusmiljona eiro lielu drošības naudu. Šī ir lielākā drošības naudas Latvijas tiesu sistēmas vēsturē un to oficiāli samaksāja viņa brālis, uzņēmējs Kristaps Sprūds.

Iepriekš prokuratūra Sprūdam uzrādīja apsūdzību par izspiešanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sprūdam inkriminē aptuveni miljons eiro izspiešanu grupā un šīs summas legalizēšanu.

Lietā apsūdzētas vēl piecas personas, tostarp finansists Jorens Raitums, kuram inkriminē izspiešanu un nelegāli iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanu. Tāpat apsūdzētā statusā ir bijušais administrators Krūms.

Lietā apsūdzēti arī būvuzņēmējs Mārtiņš Krūms, uzņēmējs Guntars Slišāns, kā arī Īrijas pilsonis, uzņēmējs Timotijs Kellijs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.