Policija aiztur Ivetu Lāci ar sarkanmelno Ukrainas brīvības cīnītāju karogu.
Policija aiztur Ivetu Lāci ar sarkanmelno Ukrainas brīvības cīnītāju karogu.
Foto no Ivetas Lāces personīgā arhīva

Patriote sašutusi, ka policija neatdod Ukrainas karogu 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kad Ivetai Lācei 9. maijā policija pie padomju okupācijas pieminekļa Rīgā atņēma sarkanmelno Ukrainas brīvības cīnītāju karogu un sastādīja administratīvo protokolu, uzliekot maksāt 25 eiro soda naudu, viņa domāja, ka tas ir pārpratums, kurš beigsies ar policijas atvainošanos un karoga atdošanu (“Latvijas Avīze” par šo gadījumu rakstīja šā gada 13. maija numurā publikācijā “Aiztur Ukrainas atbalstītājus”). Taču nekas tamlīdzīgs joprojām nav noticis. Iveta pēc notikuma pārsūdzēja policijas lēmumu, jo uzskatīja, ka viņa ir sodīta, būdama bez vainas vainīga.

Vaicāju Valsts policijai (VP), kāpēc tā nav atdevusi Ukrainas simbolu pēc piederības un atvainojusies Ivetai, kura, ņemot vērā, ka 9. maijs ar likumu Latvijā bija pasludināts par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu, ar karogu rokās atdeva godu šīs valsts varoņiem. VP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte “Latvijas Avīzei” varot apstiprināt, “ka lēmums personai jau ir paziņots (Iveta Lāce gan to vēl neesot saņēmusi. – M. L.), bet, ja viņa nepiekrīt tam, to var attiecīgi pārsūdzēt likumā noteiktajā kārtībā. Līdz ar lēmuma likumīgu stāšanos spēkā personai arī tiks atgriezts karogs un viņa par to tiks informēta”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mani māc pamatotas bažas par policijas lojalitāti Latvijas valstij. Ņemot vērā, ka Ukrainā ir karš, lai nu kam, bet policijas vadībai gan vajadzēja būt informētai par manu gadījumu. Kad policija mani pagrāba aiz rokām un viens no policistiem iegrābās karogā, saņurcīja un gribēja atņemt, teicu, lai viņš noņem nost rokas no tā un izrāda cieņu šim karogam.

Policisti uzskatīja, ka šis karogs esot militārās agresijas un separātistu simbols. Policists man vaicāja, vai es piekrītot, ka ar šo kara noziegumus slavinošo karogu esmu paudusi atbalstu militārai agresijai. Atbildēju, ka tam nepiekrītu. Toreiz viņiem izskaidroju, ka gluži pretēji – tas ir viens no Ukrainas simboliem un, ja viņi netic, lai izlasa vismaz internetā.

Ukrainā to izmanto svinīgo ceremoniju un svinību laikā, tas ir obligāti izkarams īpaši tajos datumos, kas saistīti ar svarīgiem nacionālās atbrīvošanās cīņas notikumiem un Ukrainas neatkarības cīnītāju piemiņas godināšanu,” Iveta pārstāsta 9. maijā notikušo sarunu ar VP pārstāvjiem un piebilst, ka policijas neizglītotība šajā jautājumā diemžēl nākot par labu tiem, kas atbalsta Krieviju.

Savukārt Ukrainas karā cietušo atbalsta fonda valdes priekšsēdētāja un Latvijas ukraiņu kongresa pārstāve Jana Streļeca pastāstīja, ka par šo incidentu rakstiski esot informējusi Latvijas Iekšlietu ministrijas parlamentāro sekretāru Mārtiņu Šteinu. Viņš esot atbildējis, ka ar policiju šis nepatīkamais gadījums esot pārrunāts un policija turpmāk rīkošoties adekvāti. “Skaidrs, ka ne jau ministrija katram policistam izstāvēs blakus. Bet, ja policija ir informēta, kur tad ir tā adekvātā rīcība?” vaicā J. Streļeca.

Atgādināšu, ka 9. un 10. maijā tie, kas bija piesprauduši Georga lentes, kuru valkāšana ar likumu publiskos pasākumos ir aizliegta, no policijas saņēma vien lūgumu tās noņemt. Kā liecina publiskotie video, policija arī īsti nezināja, ko darīt ar cilvēkiem, kas bija ietinušies Krievijas karogā, tāpēc vienā šādā gadījumā pēc diskusijas pat sekojusi atvainošanās, ko pavadīja sanākušo gaviles.

Reklāma
Reklāma

Pēc atsevišķu policistu rīcības izvērtēšanas Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks pieņēma lēmumu atstādināt no dienesta pienākumu pildīšanas trīs policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonas – iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītāju, Kārtības policijas pārvaldes Patruļpolicijas pārvaldes viena bataljona komandieri un vienu inspektoru.

Toreiz dienesta pārbaudē tika noskaidrots, ka, piemēram, situācijā, kad Rīgas pašvaldības policijas darbinieki sākotnēji neaizturēja vīrieti ar Krievijas karogu, šie policisti bija saņēmuši norādījumu no VP komandējošā sastāva pārstāvja šo vīrieti sākotnēji palaist, bet aizturēt brīdī, kad persona neatrastos cilvēku barā. Šāda komanda esot dota, lai neradītu konfrontācijas riskus ar klātesošajām vīrieti atbalstošajām personām.

SAISTĪTIE RAKSTI