“PNB bankas” maksātnespējas pieteikumu tiesa aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās 0
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst.11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) iesniegto “PNB bankas” maksātnespējas pieteikumu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Par bankas maksātnespējas procesa administratora amata kandidātu izraudzīts Vigo Krastiņš.
Komisijā informēja, ka FKTK, reaģējot uz Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu atzīt “PNB banku” par tādu finanšu iestādi, kas ir vai nonāks finanšu grūtībās un Eiropas Vienotā noregulējuma valdes (Single Resolution Board) lēmumu neveikt “PNB bankas” noregulējumu, ir sagatavojusi pieteikumu tiesai par bankas maksātnespējas procesa sākšanu. Pieteikums ceturtdien, 22.augustā, iesniegts Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, vienlaikus lūdzot tiesu lemt par bankas maksātnespējas procesa administratora iecelšanu.
“Bankas uzraugi, ECB un FKTK, vairākkārt ir piemērojuši “PNB bankai” uzraudzības pasākumus, lai banka nodrošinātu darbības atbilstību regulējošām prasībām, kā arī ir devusi iespēju noteiktajos termiņos īstenot kapitāla stiprināšanas pasākumus, tomēr banka noteiktajos apmēros un termiņos to nespēja izdarīt. Visa līdz šim iesniegtā informācija ir izvērtēta un nav uzraugiem sniegusi pārliecību par noteikto uzraudzības pasākumu izpildi,” minēja komisijā.
Tāpat komisijā norādīja, ka ECB kā “PNB bankas” tiešais uzraugs nolēma atzīt “PNB banku” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, konstatējot, ka bankas aktīvi ir mazāki par tās saistībām. Savukārt šādā situācijā atbilstoši Kredītiestāžu likumam FKTK ir pamats vērsties tiesā ar bankas maksātnespējas pieteikumu.
Bankas maksātnespējas procesa administratora izvēli un iecelšanu nosaka FKTK noteikumi. FKTK maksātnespējas procesa administratoru izraugās no Maksātnespējas kontroles dienesta sniegtā saraksta. FKTK vērtē pretendentu piedāvāto redzējumu bankas maksātnespējas procesa vadīšanai, līdzšinējo pieredzi un pieejamos resursus, papildus vērtējot izpratni par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu, kā arī no tiesībaizsardzības iestādēm saņemto informāciju.
Krastiņš kļūs par “PNB bankas” maksātnespējas procesa administratoru, ja viņu amatā apstiprinās tiesa.
Krastiņš ir advokāts advokātu firmā “Skrastiņš & Dzenis”. Publiski pieejamā informācija liecina, ka maksātnespējas administratora sertifikātu viņš saņēmis 2005.gadā.
Aģentūra LETA arhīvs liecina, ka Krastiņš administrējis arī “VEF Radiotehnika RRR” un SIA “Avio Baltica” maksātnespējas procesus. Krastiņa vārds izskanēja arī kā viens no iespējamajiem “ABLV Bank” likvidatoriem.
Jau vēstīts, ka no 2019.gada 15.augusta, plkst.21 ir apturēta “PNB bankas” darbība. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.
Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs 15.augustā nolēma atzīt “PBN banku” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt “PNB bankas” noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto un rūpējoties par bankas klientu noguldījumu aizsardzību, FKTK padome ārkārtas sēdē nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “PNB bankā” un lēma par noguldījumu nepieejamību.
Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.