Plūškoks labs arī acīm 0
“Vai tiesa, ka melnā plūškoka ogas labvēlīgi iedarbojas uz redzi?”” Dzintra Rīgā
Ārstnieciskas īpašības piemīt melnā plūškoka ziediem un augļiem – ogām. Šīs drogas paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām, tādēļ tiek izmantotas gripas, saaukstēšanās, plaušu un sirds slimību izraisītas tūskas gadījumā. Ogu novārījumu dzer arī kā maigu caurejas līdzekli zarnu darbības regulēšanai.
Tautas medicīnā plūškoka lapas lieto organisma spēcināšanai, nierakmeņu, reimatisko slimību un podagras ārstēšanai, ziedus – novārījumiem rīkles un mutes dobuma skalošanai, ja ir angīna, aizsmakums un smaganu iekaisums. Ārīgi izmanto pat kā pretsāpju līdzekli. Taču ne tautas medicīnā, ne farmakoloģijā netiek runāts par plūškoka drogu ietekmi uz acu veselību vai redzes kvalitāti, jo novērojumi vai īpaši pētījumi par to nav veikti.
Farmācijas doktore, profesore Vija Eniņa jūsu jautājuma kontekstā uzsver vienu melnā plūškoka sastāvvielu – antocianīnu. Tas ir krāsas pigments, kas plūškoka augļiem piešķir melni violeto krāsu. Antocianīniem nav tiešas ietekmes uz redzi, taču tiem ir antioksidantu īpašības, jo iedarbojas uz brīvajiem radikāļiem, kas izraisa šūnu membrānu bojājumus, veicina dažādu slimību un novecošanas procesu attīstību (antocianīni labvēlīgi ietekmē arī holesterīna līmeņa pazemināšanos). Tāpēc šie plūškoka tumšie pigmenti cilvēkiem ar noguruma vai diskomforta sajūtu acīs un redzes pārpūli palīdz stiprināt un saglabāt redzes asumu, kā arī uzlabo acs ābola barošanu. – Ja ir katarakta, glaukoma vai citas ielaistas kaites, plūškoks vairs neko labu izdarīt nevar. Palīdz zāles vai operācija. Ja acu slimības ir tikko sākušās, kā arī profilakses nolūkā antioksidanti palīdz uzturēt tonusā asinsvadu sieniņas un neļauj tām noārdīties, – uzsver profesore.