Plūmju stādi – kuri savstarpēji apputeksnējas, kur var nopirkt jaunākās šķirnes? 0
Vai plūmes ‘Ance’, ‘Zane’ un ‘Sonora’ savstarpēji apputeksnēsies? Varbūt blakus jāstāda ‘Viktorija’? Kur var nopirkt jauno šķirņu plūmes? Vai plūmes pavairo uz mazākiem potcelmiem? I. L. MADONAS NOVADĀ
Pēc Dārzkopības institūta pētnieces Ilzes Grāvītes teiktā, šīs plūmju šķirnes zied vienlaikus un cita citu labi apputeksnē, tāpēc nav nepieciešams tām meklēt apputeksnētāju.
Latvijas stādaudzētavās piedāvā pārsvarā stādus, kas pavairoti uz Kaukāza plūmes (Prunus cerasifera). Šim potcelmam ir laba saderība ar plūmju šķirnēm, arī augsnes izvēles ziņā tas ir mazāk prasīgs nekā citi (Kaukāza plūmei patīk irdena, gaisa caurlaidīga augsne, necieš pārlieku mitrumu).
Latvijas dārzos maz izmanto augumu samazinošos potcelmus (populārākais no tiem ir Vangenheima cveče), jo tiem ir augstākas prasības. Dārzkopības institūts pāris gadu piedāvāja plūmju stādus uz augumu samazinošiem potcelmiem, taču dārzkopji tos izvairījās pirkt, tāpēc pašlaik plūmju šķirnes uz tiem vairs nepavairo. Šķirne ‘Ance’ uz Kaukāza plūmes potcelma veido palielu vainagu (ap 3,5 m), ‘Zane’ izaug ap 3 m augsta, savukārt ‘Sonora’ ir viszemākā – līdz 3 m augsta.
Dārzkopības institūtā (Krimūnu pagastā) jauno plūmju ‘Ance’, ‘Zane’, ‘Sonora’ stādus varēs iegādāties rudenī. Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijā (Tukuma novada Pūres pagastā) šķirņu ‘Ance’ un ‘Sonora’ kailsakņu stādus tirgos jau šopavasar par 9 eiro. Stādaudzētavā ”Liepas” (Dobelē) plūmju ‘Ance’ un ‘Sonora’ stādus varēs nopirkt par 8,50–11,50 eiro.