Plūdu draudu situācija upēs saglabāsies līdz pavasarim – pēc salīdzinoši silta laika gaidāms aukstuma periods 16
Plūdu draudu situācija Latvijas upēs saglabāsies līdz pat pavasarim, šodien pēc starpinstitūciju sanāksmes palu un plūdu preventīvo pasākumu koordinēšanai atzina iesaistītās amatpersonas.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu daļas vadītājs Andris Vīksna informēja, ka situācija Daugavā pie Pļaviņām un pie Jēkabpils vēl var pasliktināties.
Pašlaik tuvāko dienu prognozes liecinot, ka saglabāsies salīdzinoši silts laiks un gaidāmi bagātīgi nokrišņi, bet pēc tam gaidāms aukstuma periods, kura laikā no jauna radīsies vižņi, kas turpinās sablīvēties, radot plūdu draudus.
Pašlaik esot fiksēts septītais augstākais ūdens līmenis, kāds šajā vietā reģsitrēts.
Savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (AS) atzīmēja, ka, vērtējot situāciju Jēkabpilī, esot skaidrs, ka plūdi nav beigušies un sagaidāms sarežģīts pavasaris. Pašlaik applūdušo māju skaits neesot liels.
Pēc ministra teiktā, šobrīd neesot jāveic pasākumi attiecībā uz ūdens līmeņa mākslīgu regulēšanu, izmantojot hidroelektrostacijas.
Ministrs norādīja, ka līdz šim veiktie ieguldījumi, ierīkojot hidrotehniskās un aizsargbūves, kā arī veicot krastu stiprināšanu, esot attaisnojušās un draudi iedzīvotāju drošībai līdz ar to esot mazāki, nekā tie būtu varējuši būt bez preventīvo darbu veikšanas.
Kā ziņots, ņemot vērā laika apstākļus un plūdu draudus vairākos upju baseinos, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar AS “Latvenergo” šodien Ķeguma HES rīkoja sanāksmi palu un plūdu preventīvo pasākumu koordinēšanai.
Sanāksmē pārrunāti hidrometeoroloģiskie novērojumi un plūdu prognozes, plūdu riskam pakļauto pašvaldību ziņojumi par faktisko situāciju un turpmāko rīcību, kā arī iesaistīto institūciju gatavība plūdiem.
Sarkanās pakāpes brīdinājums nozīmē, ka ir liela iespēja rasties ievērojamiem postījumiem plašā teritorijā un ka var būt apdraudētas cilvēku dzīvības. Iedzīvotājiem nepieciešams rīkoties – jābūt gataviem ārkārtas pasākumiem un evakuācijai, jāseko līdzi informācijai un norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas.