Plecu pie pleca Latvijas patrioti: karš mudina iestātes zemessardzes rindās 0
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Patriotisks, saviļņojošs un emocionāls – tāds bija agrs 1. maija rīts uz AB dambja Rīgā, kur, saulei lecot, zvērestu deva vairāk nekā 100 jaunie zemessargi, papildinot Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Zemessardzes Studentu bataljona rindas.
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā mūsu austrumu kaimiņa agresīvā rīcība kalpojusi par galveno motivāciju kļūt par savas valsts aizstāvjiem arī šiem vīriem un sievām. Tagad viņus gaida pamatapmācības kurss, ko katrs izvēlējies pēc savām vēlmēm – trīs nedēļu nometne vai ilgākā laika posmā pa vienai divām nedēļas nogalēm mēnesī.
“Zvēresta došana bija patiesi īpašs brīdis, Latvijas himnas dziedāšanā ļoti sen, varbūt pat nekad, neizjustas trīsas. Apziņa, ka plecu pie pleca stāv Latvijas patrioti, kuriem ir nozīmīgs sarkanbaltsarkanais karogs, latviešu valoda, neatkarība un viņi gatavi par to cīnīties,” stāsta viens no zvērestu devušajiem jaunajiem zemessargiem, mūsu kolēģis “Latvijas Avīzē”, žurnālists Ilmārs Stūriška.
“1920. gada 1. maijs ir Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, tautas priekšstāvjiem nosakot pamatvērtības, uz kurām turas Latvijas valsts un nācija. Mums tās ir jāciena un jāsargā. Iestāšanās Zemessardzē ir tikai pirmais solis, svarīgs, jo bez tā nebūtu nākamie. Tie būs sarežģītāki, nāksies saskarties ar izaicinājumiem un pārbaudījumiem, bet vienlaikus arī ļaus iegūt zināšanas, draugus, stiprināt sevi morāli un fiziski, un šī pieredze noderēs arī ikdienā.
Domāju, ka Latvijai būtu jāpārņem Somijas pieredze, kur katram vīrietim līdz 28 gadu vecumam jāiziet militārā apmācība vismaz piecu mēnešu garumā. To var mierīgi apvienot ar civilo dzīvi – veltot vienu divas nedēļas nogales mēnesī. Sava valsts – tās ir ne tikai tiesības un privilēģija, bet arī pienākumi. Realitāte prasa to apzināties katram,” uzskata Ilmārs.
Zemessargu rindas tikko papildinājis vēl viens akciju sabiedrības “Latvijas Mediji” darbinieks – laikraksta un žurnālu maketētājs Āris Kundziņš. Viņš iestājies Zemessardzes Rīgas 13. Kājnieku bataljonā un kopā ar citiem aptuveni 50 zemessargiem zvērestu deva 21. aprīļa pievakarē pie Čakstes pieminekļa Rīgas 2. Meža kapos.
Līdz tam veiktas medicīniskās pārbaudes un zemessargu kandidātu apmācības, bet, lai kļūtu par pilnvērtīgu zemessargu, tagad jāiziet pamata apmācība. Šīs teorētiskās un praktiskās apmācības mūsu grupai ir jau sākušās un turpināsies vēl pāris mēnešus, stāsta Āris Kundziņš.