Plecam ir īpaša anatomija. Kapēc svarīgi ārstēt sāpes plecā 0
Jau ilgāku laiku jūtu sāpes kreisajā plecā. Neesmu to ne sasitis, ne pārpūlējis. Kāds tam varētu būt iemesls, un pie kāda speciālista vērsties? Antons Preiļos
Plecam ir īpaša anatomija, jo viens kauls atrodas ļoti cieši pie otra, tos šķir tikai pavisam šaura sprauga muskuļiem un citām struktūrām, kas nodrošina kustību amplitūdu.
Tiklīdz šī sprauga kļūst pārāk maza, piemēram, slodzes dēļ muskulis piebriest, plecs reaģē ar sāpēm, kustību ierobežojumu.
Ar laiku arī kauls var sabiezēt un tuvoties pleca kaula galviņai, arī kāda asa, neplānota kustība var radīt mikroplaisu, kas izraisa apkārtējo audu iekaisumu, tūsku.
Var būt arī muskuļa cīpslas atrāvums, kad plecs it kā ir savā vietā, bet roku nevar pacelt uz augšu. Tas var notikt, ja plecu ļoti strauji parauj.
Tiklīdz viens muskulis ir iekaisis un nedarbojas kā nākas, sāp viss plecs. Reizēm muskuļa cīpslās veidojas kalcināti. Tas ir ļoti sāpīgi, plecam pat nevar pieskarties. Pēc vienas divām injekcijām sāpes parasti pāriet.
Pleca locītavas var skart arī vecuma izmaiņas – osteoartrīts. Ja pacients sāk to saudzēt, ar laiku parādās nopietni kustību ierobežojumi.
Svarīgi ārstēšanu uzsākt pēc iespējas agrāk, jo pēc ilgāka laika iekustināt locītavu būs ļoti grūti.
Ja sāpes radījusi problēma pašā plecā, tās lokalizējas deltveida muskulī. Ļoti bieži tās pastiprinās naktīs, jo dienā roka ar savu svaru paplašina spraugu starp kauliem, atbrīvojot vietu muskuļiem.
Guļot roka vairs nevelk plecu uz leju un muskulis spiež abus kaulus kopā. Raksturīgi ir tas, ka locītavā ir ierobežots kustību apjoms un samazinās muskuļu spēks.
Ja pēc divām līdz četrām nedēļām sāpes nav mazinājušās, bet ir iepriekšējā līmenī, jāmeklē traumatologa ortopēda palīdzība.
Ja pacientam ir neiroloģiskas sāpes, bieži vien problēma slēpjas mugurkaula kakla daļā, jo tiek nospiestas nervu saknītes, taču nospiedums var būt arī pašā pleca locītavā.
Sāpes ir asas, šaujošas un visbiežāk sākas jau virs pleca – kakla rajonā – un turpinās pa nervu gaitu līdz elkonim vai plaukstas locītavai.
Neiroloģiskajām sāpēm raksturīgi, ka roka saglabā kustīgumu un spēku. Tādā gadījumā jāvēršas pie neirologa. Tomēr vispirms iesaku apmeklēt savu ģimenes ārstu.