Dace Žentiņa
Dace Žentiņa
Foto – Matīss Markovskis

Elpojiet dziļi! Kas plaušām sliktāks par caurvēju, atklāj pneimoloģe Dace Žentiņa 0

Pagājis teju gads, kopš Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centru vada DACE ŽENTIŅA, bijusī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģe. Specialitātes izvēle viņai bijusi absolūta sagadīšanās, bet, nokļūstot šajā amatā, radies izaicinājums attīstīt vienu no lielākajiem šāda profila centriem valstī.

Reklāma
Reklāma

Vai Latvijā pietiek plaušu ārstu?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Šī specialitāte līdz šim nav bijusi ļoti pieprasīta. Pneimonologi konsultē rajonu centros, taču ne visi lauku ļaudis pie speciālista var viegli nokļūt. Bieži vien tuberkulozes ārsti, kuri strādā reģionos, uzņemas arī pneimonologa pienākumus. Tie arī ir šajā jomā sertificēti speciālisti, tikai viņu galvenā nodarbošanās ir tuberkulozes ārstēšana. Mūsu slimnīcā rinda pie pneimonologa nav gara – pie ārsta var tikt jau šajā vai nākamajā nedēļā.

Citreiz saka pulmonologs, bet dažkārt – pneimonologs. Vai kāda no šīm vārda formām ir novecojusi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim vairāk pierasts sacīt pulmonologs, taču valodnieki nākuši pie atziņas, ka nav pareizi salikteni veidot no divu valodu vārdiem, tāpēc tagad noteikta forma pneimonologs. Kādreiz atsevišķi tika nodalīta arī specialitāte ftiziopneimonologs, bet tagad vārda pirmo daļu vairs nelieto – ar domu, ka tuberkulozi ārstēt jāprot visiem pneimonologiem. Daži šīs specialitātes ārsti atsevišķā rezidentūrā ir apguvuši arī alergoloģiju.

Vai jūs nebiedē tas, ka pneimonologam jāārstē tuberkuloze, jāstrādā ar sociāli nelabvēlīgu slāņu pārstāvjiem?

Tā nav tikai bezpajumtnieku slimība, lai gan šiem cilvēkiem ir lielākas iespējas ar to sasirgt. Ar tuberkulozi var inficēties ikviens, arī daudzi ārsti ar to ir slimojuši.

Latvijā šo slimību ārstē specializētos stacionāros. Citur pneimonologiem to darīt neiznāk, ja nu vienīgi diagnosticēt.

Jebkuram slimnīcā strādājošam ārstam risks saslimt ar tuberkulozi ir lielāks nekā pārējiem. Jācenšas to pietiekami ātri konstatēt, lai varētu pacientus laikus nogādāt stacionārā un attiecīgi rīkoties, ievērojot visus piesardzības pasākumus.

Lielākajā daļā gadījumu tuberkuloze ir ārstējama ar antibiotikām, ja vien nav multirezistenta – tāda, uz kuru zāles neiedarbojas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.