Plauktiņš paša rokām – no koka, stikla vai cita materiāla. Lieliski papildinās interjeru 0
Plaukts ne tikai noder dažādu priekšmetu novietošanai, bet ir arī dizaina elements. Taču veikalā nopērkamie ne vienmēr apmierina mūsu vajadzības. Ja nav iespējas, piemēram, galdnieku darbnīcā pasūtīt tieši jums piemērotu plauktu, to iespējams izgatavot pašam.
Plauktiem var izmantot visdažādākos materiālus – koku, laminētas skaidu plāksnes, finieri, stiklu, pat savu laiku nokalpojušas ūdensvada caurules.
Koka plauktiņš
Koks ir visērtākais materiāls, jo iespējams izgatavot visdažādākos plauktus. Taču materiālam jābūt sausam, bez plaisām, lielām zaru vietām un pelējuma. Vislabāk izvēlēties jau gatavas līmēta koka plāksnes.
Nākamais solis – uzzīmēt plauktu uz papīra un aprēķināt detaļu izmērus. Kad skice gatava, var izzāģēt detaļas. Protams, var izmantot rokas zāģīti, bet, liekot lietā elektriskos darbarīkus, zāģējums būs līdzenāks un precīzāks. Turklāt piemērotāks būs instruments ar smalkiem zobiem. Zāģēšana veiksies lēnāk, taču malas būs līdzenākas.
Zāģētās detaļas noteikti jānoslīpē, sākumā ar rupjāku, pēc tam ar smalkāku smilšpapīru. Tāpat detaļas vēlams pārklāt ar dekoratīvu koksnes aizsarglīdzekli vai nolakot.
Lai plauktu samontētu, nepieciešamas ne tikai skrūves un skrūvgriezis, bet arī zeņķurbis. Šis darbarīks izveidos skrūvei taciņu un ligzdu skrūves galviņai, tādējādi neļaujot materiālam ieplīst. Plaukta detaļas iespējams savienot arī ar līmi, taču līdz līmes sacietēšanai tās jāpadara nekustīgas un jāfiksē ar spīlēm.
Izgatavojot plauktu no laminētas skaidu plāksnes, detaļas ieteicams pasūtīt kādā no lamināta tirdzniecības uzņēmumiem, kur tās profesionāli izzāģēs, ar piemērotu materiālu aplīmēs maliņas un ieteiks nepieciešamo furnitūru. Atliks vien plauktu mājās saskrūvēt.
Detaļu sastiprināšanai ieteicamas t.s. deko skrūves. To galvas pēc montāžas var nomaskēt ar piemērotas krāsas plastmasas cepurītēm.
Lai plauktu pieliktu pie sienas, var izmantot klasiskos pieskrūvējamos stiprinājumus vai, piemēram, kontrastējošas krāsas izturīgu auklu, ko piestiprina pie plaukta sāniem un tad vienā punktā pie sienas.
Neparasts izliekts plaukts top, ja materiālu sazāģē šaurās strēmelēs, tās nostiprina uz divām metāla trosītēm un stiprina pie piemērotiem metāla kronšteiniem.
Vieglu dekoratīvu priekšmetu novietošanai der ādas siksnās iekarināts plaukts. Atliek vien izvēlēties vajadzīgā garuma un krāsas ādas siksnas un piemērota izmēra koka plāksnes. Turklāt tās var izvietot vairākos stāvos. Veidosies viegla un interesanta konstrukcija.
Stikla plaukti
Stikla plaukti ir teju neatņemama moderna interjera sastāvdaļa, tomēr ne katrs mājas apstākļos spēj stiklu pareizi sagriezt un apstrādāt. Kad izvēlēts plaukta dizains un izmērs, stikla daļas labāk pasūtīt darbnīcā, kur pieredzējuši meistari tās izgriezīs un nopulēs vai noslīpēs.
Stiklu no vienas puses var aplīmēt ar dekoratīvu līmplēvi. Tas plaukta izskatu padarīs interesantāku, un, pat ja stikls saplīsīs, šķembas turēsies kopā.
Jāizvēlas arī piemērota materiāla stiprinājumi. Kad viss sagādāts, plauktus atliek vien vēlamajā vietā piestiprināt. Jāņem vērā, ka sienai jābūt pietiekami līdzenai. Stikla taisnās līnijas izcels jebkuru nelīdzenumu.
Plaukti no neierastiem materiāliem
Ja ir daudz brīva laika un iespēju, var eksperimentēt ar neierastiem materiāliem un formām. Piemēram, uz ķieģeļu sienas labi izskatīsies stūra grāmatu plaukts, kas saskrūvēts no metāla ūdensvada cauruļu gabaliem un leņķiem. Plauktiem var noderēt arī savu laiku nokalpojuši čemodāni, dažādu formu un krāsu atvilktnes.
Dažādu materiālu priekšrocības
Koks, lamināts, finieris
Ar šiem materiāliem ir samērā viegli strādāt, tie labi izskatās un, atbilstīgi apstrādājot, kalpo ilgi.
Plastmasa
Diezgan universāls materiāls, kas pēc izskata var imitēt citus materiālus, tomēr tā apstrādei vajadzīgi piemērotai darbarīki.
Metāls
No metāla izgatavotie plaukti būs ļoti izturīgi un kalpos ilgi, tomēr diez vai iekļausies ierastajā telpu interjerā. Turklāt, ja metāls nebūs pietiekami apstrādāts, tas ar laiku pārklāsies ar rūsu.
Stikls
Caurspīdīgās detaļas rada viegluma, gaisīguma un mājīguma iespaidu. Tomēr mājas apstākļos apstrādāt stikla virsmu ir sarežģīti, it īpaši, ja tai jāpiešķir neparasta forma ar izliekumiem vai iegriezumiem. Daudz laika jāvelta tieši malu slīpēšanai.