Plastmasu dedzināt nedrīkst! 0
“Daudz tiek runāts par smēķēšanas kaitīgumu un tās negatīvo ietekmi, bet kā ir ar dūmiem, sadedzinot dažādus sadzīves atkritumus? Ugunskuros met pārtikas produktu iepakojumus, veco automašīnu degošās daļas, siltumnīcu plēves utt. Citi pārtikas produktu iesaiņojumus dedzina plītīs un centrālapkures krāsnīs. Varbūt tā varētu darīt visi?” Zita Zaļā Valmierā
Atklāta atkritumu dedzināšana, pie kā pieskaitāma dedzināšana ugunskurā, ir videi un cilvēku veselībai bīstams process, kas mūsu valstī aizliegts saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 15. pantu.
Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa skaidro: – Plastmasas dedzināšana oficiāli Latvijā nav atļauta, un tā ir ļoti kaitīga, jo izdalās dioksīns, kas negatīvi ietekmē cilvēka hormonālo sistēmu. Dioksīns ir savienojums, kas no organisma neizdalās vairākus gadus. Dedzinot plastmasu, ne vien tiek ieelpoti indīgie dūmi, bet kaitīgie savienojumi nonāk arī uz augsnes un augiem, pēc tam – ūdenī. Aplis noslēdzas cilvēka organismā, jo augus lietojam pārtikā un ūdeni dzeram.
Pārtikas ražotāji iepakojumam plaši izmanto polivinilhlorīda (PVC) plēves, jo tajās produkti ilgāk saglabājas svaigi. Šādus materiālus nekādā gadījumā nedrīkst dedzināt ne krāsnī, ne ugunskurā, jo dedzinot tiek sasniegta tikai +200…+400 oC maksimālā temperatūra, taču plastmasai, lai tā pilnīgi sadegtu, vajag +1000 oC. Nepilnīgas sadegšanas dēļ veidojas dioksīni, hlora savienojumi, poliaromātiskie ogļūdeņraži, (piemēram, benzopirēns, kas var izraisīt ļaundabīgos audzējus) un daudz citu kaitīgo vielu.
Bieži nākas dzirdēt – kāds gan kaitējums no plītī pāris iemestām plēvēm?! Jā, patiešām niecīgs, ja tā dara viens cilvēks, taču, ja tā rīkosies vairākums, paši savu planētu drīz vien padarīsim dzīvībai nepiemērotu. Speciālajās krāsnīs, kur dedzina plastmasu, ir iespējams gan nodrošināt augstu temperatūru, gan ar filtriem kontrolēt, lai kaitīgie savienojumi nenonāktu gaisā. Turklāt, mājās dedzinot plastmasu, nepilnīgās sadalīšanās dēļ skurstenī sakrājas nesadegušie atkritumi un sodrēji, kas var izraisīt ugunsgrēku.
Uzziņa
Atbilstīgi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumiem fiziskajām personām var uzlikt 70–1000 eiro lielu naudas sodu.
Par sadzīves atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā fiziskām personām var nākties maksāt 70–700 eiro.