Plastmasas vai metāla ūdens notekas. Kā izvēlēties piemērotākās 0
Jumtam lietusūdens notekas ir obligātas. Šo apgalvojumu apstrīdēs retais, jo mitras sienas un pēc tam arī pamati savā ziņā ir bumba ar laika degli, kuras sprādziena sekas var būt ļoti bēdīgas. Taču ražotāji piedāvā ļoti plašu noteku klāstu. Kā izvēlēties piemērotākās un kāda materiāla – plastmasas vai metāla – notekas?
Pirms vairākiem gadu desmitiem izvēles iespēju praktiski nebija – atlika vien aicināt talkā skārdnieku, kurš savienoja un piestiprināja no cinkotā skārda izgatavotās notekas. Ja gadījās meistars ar izdomu, viņš varēja šo ēkas detaļu papildināt ar dažādiem izgreznojumiem.
Metāla notekas
Atšķirībā no savām priekšgājējām šīs sistēmas kalpos ievērojami ilgāk, arī pieejamo formu un krāsu daudzveidība ir nesalīdzināmi plašāka.
Protams, aktualitāti nav zaudējušas arī savulaik tik populārās cinkotā skārda notekas: gan cenas, gan pasūtītāju domāšanas inerces dēļ – citas iespējas pat netiek aplūkotas. Šīs notekas tiek izgatavotas no 0,5–0,6 mm biezām metāla loksnēm, kas pārklātas ar plānu cinka kārtu. Šādas notekas kalpo vairākus gadu desmitus, lai gan ar laiku cinka pārklājums zaudē savas īpašības un metāls sāk rūsēt.
Process ir straujāks, ja ražošanas, montāžas vai ekspluatācijas laikā cinka pārklājums tiek saskrāpēts. Tāpat šāds materiāls ir visai skaļš lietus laikā un arī vizuāli neliecina par modernu gaumi. Sistēmas elementu cena – sākot no pieciem eiro par 120 mm diametra 1,25m garu notekcaurules posmu.
Šāds pārklājums ir mehāniski un ķīmiski daudz izturīgāks, taču salīdzinoši dārgs, tāpēc nav iemantojis lielu popularitāti un iegādājams tikai pēc pasūtījuma.
Vēl viens no risinājumiem – cinkotā skārda notekas ar polimēru pārklājumu. Tieši polimēru pārklājums pasargā metālu no korozijas. Metāla aizsardzībai var izmantot polivinilhlorīdu, poliesterus un citus polimērus. Lētākais risinājums – poliesteru pārklājums. Taču to viegli iespējams saskrāpēt, un šādas sistēmas nav paredzētas ilgam ekspluatācijas laikam, parasti 10–15 gadiem. Šajā laikā gan tās krāsojums praktiski neizbalē. Cena – astoņi eiro par divus metrus garu 100 mm platu notekcaurules posmu.
Ievērojami izturīgāks ir Pural pārklājums. Speciālisti uzskata, ka notekas ar šādu pārklājumu kalpos tikpat ilgi, cik mājas jumts. Cena – sākot no 11 eiro par 100 mm diametra metru garu notekcaurules posmu.
Iespējams iegādāties caurules ar polivinilhlorīda pārklājumu, taču jāņem vērā, ka šis materiāls nav noturīgs pret ultravioletajiem stariem un ilgi kalpos vien tad, ja būs ēnā.
Protams, arī alumīnijs korodē, taču oksīds kļūst par lielisku aizsargkārtu dziļākiem metāla slāņiem. Galvenais – nepieļaut alumīnija kontaktu ar tēraudu, jo tad sākas elektroķīmiskie procesi un alumīnijs saskares vietā korodēs ļoti strauji. No ilgmūžības viedokļa visizturīgākās ir vara notekas, un tās var sabojāt tikai nekvalitatīva montāža, taču to cena ir ļoti augsta.
Metāla notekas
Priekšrocības
+ kalpošanas laiks – vismaz 15 gadu
+ iztur lielas mehāniskās slodzes
+ iztur lielas temperatūru svārstības, nemainot īpašības – visi metāli korodē
Trūkumi
– kopējais notekas sistēmas svars ir visai liels
– lietus laikā rada papildu trokšņus
– augsta siltumvadāmība – metāls ātri sakarst un ātri caursalst
Polimēru notekas
Polimēru notekas visbiežāk tiek izgatavotas no polivinilhlorīda, kam pievienoti speciāli stabilizatori, lai pasargātu no atmosfēras apstākļu ietekmes. Ir arī notekas no polietilēna un polipropilēna, taču tās nav tik izturīgas kā no polivinilhlorīda izgatavotās un praktiski nav sastopamas. Cena – sākot no 10 eiro par četrus metrus garu 80 mm diametra polivinilhlorīda noteku.
Polimēru notekas
Priekšrocības
+ kalpošanas laiks kvalitatīviem ražojumiem ir pat 20 gadu
+ plastmasa nekorodē, pat ja visu laiku ir mitra un saskrāpēta montāžas vai ekspluatācijas laikā
+ no polimēriem izgatavotā sistēma būs vieglāka
+ labāko ražotāju sistēmas ir noturīgas lielā temperatūras diapazonā
+ sistēmu var ierīkot bez īpašām priekšzināšanām un iemaņām, ievērojot ražotāja norādījumus
+ plastmasas detaļu virsma ir īpaši gluda, uz tās neaizķeras netīrumi un gruži
+ lietus laikā šīs sistēmas ir klusākas nekā metāla
+ liela formu un krāsu daudzveidība
+ aptuveni divreiz zemāka cena nekā metāla notekām – mehāniskā izturība ir zemāka, piemēram, tās var sabojāt lielāks sniega un ledus daudzums
Trūkumi
– sabojātās detaļas nav remontējamas, tās jāmaina pret jaunām
– plastmasas detaļas karstumā ievērojami izplešas
– ar laiku plastmasas krāsa var izbalēt
Kā izvēlēties?
Notekām jābūt pieskaņotām gan jumta materiālam, gan ēkas fasādei un galvenais – jāspēj novadīt visu ūdeni, kas notek no jumta. Metāla jumtam piemērotas atbilstīga metāla notekas, mīkstajiem segumiem – plastmasas notekas.
Jau plānojot jāņem vērā visi notekas konstrukcijas elementi un jāaprēķina izmaksas. Būs vajadzīgi stūru savienojumi (iekšējie vai ārējie), tekņu savienotāji, teknes gali (labie un kreisie), notekcauruļu līkumi un trejgabali, savienotāji un noteku stiprinājumi.
Jāsaprot, cik liela diametra teknes un notekcaurules būs nepieciešamas. Ja jumta malas garums ir līdz 12 metriem, pietiks ierīkot tekni vienā slīpumā ar vienu kolektoru un vertikālo noteku. Garākam jumtam katrā ēkas stūrī jāierīko pa kolektoram un notekai, bet teknes kritums jāierīko no jumta vidus uz abām pusēm. Ja laukums, no kura tiek savākts lietusūdens, ir no 60 līdz 100 m2, pietiks, ja teknes diametrs būs 115 mm, bet notekcaurules – 80 mm. Ja laukums ir 80–130 m2, attiecīgi teknes un notekas izmēri ir 125 un 110 mm. Vēl lielākiem jumtiem teknes diametram jābūt 150 mm.