Plānotā nodokļu reforma: pašvaldības izvirza prasības 0
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) Finanšu ministrijas (FM) plānotās nodokļu reformas laikā prasa likumā garantēt, ka pašvaldības saņems ne mazāk kā 19,6% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valstī un to ieņēmumi nebūs mazāki kā iepriekšējā gadā.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) iepriekš tika izteicies, ka valdība piedāvās pašvaldībām garantēt ieņēmumus 19,5% apmērā no kopējiem valsts nodokļu ieņēmumiem.
LPS dome šodien pieņēma savu pozīciju par valsts nodokļu politikas piedāvājumu. Lēmumā norādīts, ka līdz šim darba grupā nodokļu politikas pamatnostādņu 2017.- 2021.gadam izstrādei, kas darbojas FM un kuras sastāvā ir arī LPS pārstāvji, ir bijušas tikai mutvārdu diskusijas par atsevišķiem nodokļu politikas elementiem, kas ir balstījušies uz FM vai citas organizācijas, piemēram, Pasaules Bankas, prezentācijām. Darba grupā apspriešanai neesot virzītas nodokļu pamatnostādnes kā vienots rakstveida dokuments, kas ietver detalizētu esošās nodokļu politikas analīzi un izmaiņu priekšlikumu aprakstu un pamatojumu.
Tāpat LPS norāda, ka FM priekšlikumi iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) izmaiņām līdz šim neatklāj ne paredzēto ieņēmumu samazinājuma kopapjomu, ne kompensācijas mehānismu pašvaldību funkciju nodrošināšanai. Atbildi uz informācijas pieprasījumu par plānotās nodokļu reformas fiskālo ietekmi uz pašvaldību budžeta ieņēmumiem, kā arī detalizētu visu nodokļu politikas priekšlikumu analīzi un to ietekmes novērtējumu LPS vēl neesot saņēmusi.
LPS rīcībā esošā informācija rādot, ka kopējais IIN ieņēmumu samazinājums no nodokļa likmes samazināšanas un neapliekamā minimuma palielināšanas varētu sasniegt vai pārsniegt 400 miljonus eiro. Šajā novērtējumā nav ņemts vērā pašvaldību izdevumu pieaugums saistībā ar plānoto minimālās darba algas pieaugums saistībā ar plānoto minimālās darba algas pieaugumu un valdības iecerēm noteikt augstākus sociālo pabalstu līmeņus.
Trīs gadu budžeta ietvarā paredzētie valsts budžeta ieņēmumi no IIN 2018.gadā ir 340 miljoni, kas pie 20% atskaitījuma valsts budžetam samazināsies proporcionāli kopējam šī nodokļa ieņēmumu samazinājumam. Tāpēc pat nodokļa atskaitījuma likmes pašvaldībām palielināšanās līdz 100% nebūs pietiekami pašvaldības zaudējumu kompensēšanai, uzsver LPS.
LPS uzsver, ka lēmuma pieņemšanas procesā par nodokļu politikas izmaiņām viens no elementiem ir izvirzīto priekšlikumu ietekmes uz valsts un pašvaldību budžetiem novērtējums.
Lai veiktu valdības solīto zaudējumu kompensāciju, būs jāievēro ne tikai kopējais ieņēmumu samazinājums, bet arī IIN politikas izmaiņu atšķirīgā ietekme dažādās teritorijās, uzsver LPS, atbildīga lēmuma pieņemšanai par nodokļu politikas izmaiņām ir nepieciešams zināt arī priekšlikumu ietekmi uz ikvienu pašvaldību vidējā termiņā un pa ieņēmumu kritumu kompensējošajiem risinājumiem, lai nodrošinātu pašvaldību likumā noteikto funkciju izpildi.
LPS dome pieņēma lēmumu, kurā ierosina noteikt likumā, ka pašvaldību nodokļa ieņēmumiem jāveido ne mazāk kā 19,6% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem valstī un absolūtās summās tie nedrīkst būt mazāki kā 2017.gadā.
Tāpat LPS ierosina pašvaldībām pārskaitīt visu IIN 100% apmērā, bet iztrūkstošos līdzekļus pašvaldību budžeta nodokļu ieņēmumu proporciju saglabāšanai nodokļu ieņēmumos valsts konsolidētajā kopbudžetā varot nodrošināt, ieviešot ikgadēju atskaitījuma likmi no pievienotās vērtības nodokļa (PVN), kura izmantojama kompensācijas nodrošināšanai.
LPS ierosina iesniegt aprēķinus par plānoto izmaiņu ietekmi uz pašvaldību kopbudžetu, kā arī prognozi ietekmes sadalījumam pa 119 pašvaldībām.