Plānojam ārstniecības augu dārziņu – tējām, pirtsslotām un skaistumam 1

Tējām, pirtsslotām un skaistumam noder dažādi ārstniecības augi no pašu dārza. Šie augi ir arī dekoratīvi, tāpēc vērts tiem atvēlēt atsevišķu vietu.

Reklāma
Reklāma

Kā izvietot augus

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Vispirms jāizlemj, vai augi vairāk tiks audzēti skaistumam vai praktiskai lietošanai. Svarīgi, lai stādi dobēs saglabātu tiem ierādīto vietu. Ārstniecības augu dārziņu var veidot dekoratīvu kā puķudobi, kur augi veido tādu kā pļavu. Taču tad jārēķinās, ka agresīvākie drīz vien nomāks citus un sortiments samazināsies. Arī kopt šādu dobi būs grūti.

Ragāru saimniecībā ārstniecības augus stāda vagās – tas ir gan skaisti, gan atvieglo kopšanu. Ārstniecības un garšaugu dārziņiem vajadzīga saulaina vieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skaisti izskatās apaļas formas dārziņš. Katru augu tam paredzētajā vietā notur, regulāri izbraucot starp dobes sektoriem ar kapli.

Kā tikt pie stādiem

Jau pirmajā gadā dārziņš būs efektīgs, ja stādus iegādāsies, nevis audzēs no sēklas. Podiņā ieaudzētajiem būs attīstīta sakņu sistēma, tie labi ieaugsies. Taču stādi ir diezgan dārgi, un vienuviet nevar iegādāties tik plašu sortimentu, kādu vēlētos.

Ja ar kādu augu vēlas apstādīt lielāku laukumu un vākt tā drogas vairumā, tad izdevīgāk stādus iesēt. Var arī pavairot podiņā esošos augus un no viena līdz nākamajam gadam izaudzēt daudzus. Protams, vislētāk ir paņemt stādus no draugiem.

Lielākā daļa augu čakli vairojas, un saimnieki ir priecīgi dalīties ar tiem. Jārēķinās, ka tieši no dobes izraktajam ceram ir kailas saknes, tāpēc tas pēc iespējas ātrāk jāstāda jau sagatavotā augnsē. Stādi podos var pagaidīt ilgāk, kamēr tiem atrod īsto vietu.

Veidojot ārstniecības augu stādījumus, vislabāk izmantot visas iespējas: vispirms sarunāt to, ko var dabūt par velti, tad iegādāties augus no audzētavām, bet trūkstošos vai lielā daudzumā vajadzīgos – iesēt.

Daudzi ārstniecības augi arī mēdz izsēties. Pozitīvais – tā katru gadu nebūs jāsēj pat viengadīgie augi. Negatīvais – tie iesējas, kur vēlas, un var kļūt par grūti apkarojamām nezālēm (piemēram, dilles, kliņģerītes). Cēlos deviņvīruspēkus var atstāt, kur tie iederas pēc kompozīcijas. Arī rudzupuķes un kumelītes vislabāk iesēsies pašas.

Reklāma
Reklāma

Kādu celiņu segumu izvēlēties

Lai katrs augs turētos tam paredzētajā laukumā un brīvi varētu vākt drogas, starp tiem atstāj staigāšanai pietiekami platas vagas.

Celiņus var atstāt bez seguma. Tad viegli ierobežot nezāles un cerus, regulāri izbraucot starp tiem ar riteņkapli vai izejot ar parasto kapli. Mazā dārziņā labi derēs mulča, piemēram, lapukoku mizu mulča. Vagā ber 5–10 cm biezā slānī. Tā glīti izskatās, turklāt palīdz saglabāt augsnē mitrumu.

Daļu augu var stādīt arī podos un balkona kastēs. Arī segums starp dobēm var būt dekoratīvs. Zem mulčas slāņa vai flīzēm ieteicams noklāt ģeotekstilu, lai nezāles nespraucas cauri un mulča strauji nesajaucas ar augsni.

Lai piparmētras nepārmāktu citus augus un katra atšķirīgā šķirne saglabātos, daļu var stādīt traukos, daļu – vienkārši atsevišķā dobē (no visām pusēm appļaujamā) drogu griešanai.

Kāds ir kopšanas minimums

Lielākā daļa augu labi pacieš mitruma trūkumu un ir mazprasīgi augsnes ziņā. Taču regulāri jāuzmana, lai neieaug nezālēs (vasaras sākumā augsni uzrušina divas, vēlāk – vismaz reizi nedēļā). Jāatceras, ka arī nezāles ir ārstnieciskas, – tās, kas ieaugušas, kamēr vēl jaunas, labi var izmantot zaļajiem kokteiļiem vai salātiem.

Lai dārzs būtu glīts, liela daļa augu ik pa laikam jāapgriež, pat ja drogu nevajag. Vajadzētu nogriezt sēklotnes, lai tās neiesējas un augs nepārstātu veidot jaunumus.

Jo augsne tīrāka no daudzgadīgajām un citām nezālēm, jo vieglāk kopt dārziņu. Viens no veidiem – pirms tā ierīkošanas laukumā audzē kartupeļus. Tad otrā gadā augsne būs pietiekami ielabota un kartupeļu laksti būs nomākuši nezāles. Nezāles ārstniecības augu dobēs un vagās nedrīkst ierobežot ar ķīmiskajiem līdzekļiem.

KONSULTĒJIS ĀRSTNIECĪBU AUGU AUDZĒTĀJS JĀNIS VAIVARS, SAIMNIECĪBA RAGĀRES

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.