Plāno uz laiku atlikt cilvēku izvēli par fondēto pensijas kapitālu 0
Valdība otrdien atbalstīja likumprojektu, kas paredz uz laiku atlikt cilvēku izvēli par fondēto pensijas kapitālu jeb 2.pensiju līmeņa uzkrātā kapitāla izmantošana, pieprasot vecuma pensiju, informē Labklājības ministrija.
Par izmaiņām likumā, lai tās stātos spēkā, vēl būs jābalso Saeimai.
Pieprasot vecuma pensiju, cilvēkam ir jāizdara izvēle par fondēto pensijas kapitālu jeb tā saukto 2. pensiju līmeni.
2.pensiju līmeņa dalībniekam ir jāizvēlas viena no iespējām: uzkrāto 2.pensiju līmeņa kapitālu pievienot nefondētajam pensijas kapitālam un aprēķināt (pārrēķināt) vecuma pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”; vai arī par uzkrāto fondētās pensijas kapitālu iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi.
Šādas izmaiņas plānotas, jo finanšu tirgus satricinājuma dēļ fondētais pensijas kapitāls samazinās.
“Laikā, kad finanšu tirgū ir satricinājums un fondētais pensijas kapitāls samazinās, nedrīkst pieļaut, kad pensionārs ir zaudētājs, tāpēc rosinu cilvēkam ļaut atlikt izvēli izmantot otrā līmeņa pensijas kapitālu,” izmaiņas skaidro labklājības ministre Ramona Petraviča.
Grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā paredz, ka cilvēkiem, kuri pieprasīs vecuma pensiju, ir tiesības uz laiku līdz 2021. gada 30. novembrim šo izvēli atlikt.
Ja persona nebūs izdarījusi izvēli, tad no 2022. gada 1. janvāra Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra slēgs personas fondētā pensijas kapitāla kontu un pārrēķinās cilvēka vecuma pensiju saistībā ar fondēto pensijas kapitālu.
Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma: 1. līmenis, kas ir valsts obligātā nefondēto pensiju shēma; 2. līmenis, kas ir valsts fondēto pensiju shēma; 3. līmenis, kas ir privātā brīvprātīgā pensiju shēma.
Pensiju piešķir un aprēķina katram individuāli, par pamatu ņemot pensijas sākuma kapitālu – aprēķināts, ņemot vērā personas darba stāžu līdz 1996.gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996.gada līdz 1999.gadam, pensijas kapitālu – no 1996.gada 1.janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas, kā arī pensionēšanās vecumu.