Vācijas uzņēmuma “Rheinmetall” ražotie jaunā parauga kaujas tanki “Panther KF51” tiek uzskatīti par modernākajiem pasaulē.
Vācijas uzņēmuma “Rheinmetall” ražotie jaunā parauga kaujas tanki “Panther KF51” tiek uzskatīti par modernākajiem pasaulē.
Foto: Julian Stratenschulte/DPA/SCANPIX

Vācijas uzņēmums plāno celt tanku rūpnīcu Ukrainā, kas gadā varētu saražot 400 jaunā parauga kaujas tankus 46

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vācijas uzņēmuma “Rheinmetall” izpilddirektors Armīns Papergers paziņojis, ka viņa vadītā firma vēlas uzcelt Ukrainā tanku rūpnīcu, kas gadā varētu saražot 400 jaunā parauga kaujas tankus “Panther KF51”, kas tiek uzskatīti par modernākajiem pasaulē. Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs pavēstījis, ka Ukrainas armijai būtu vajadzīgi aptuveni 300 modernie Rietumu tanki, lai gūtu izšķirošu pavērsienu karā pret Krieviju.

Sāktas sarunas ar Ukrainas amatpersonām

Papergers paziņojis, ka jau sāktas sarunas ar Ukrainas amatpersonām par iespēju ieguldīt 200 miljonus eiro jaunas tanku rūpnīcas celtniecībā, kas varētu apgādāt Ukrainas armiju ar smago bruņojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Daži militārie eksperti atzīmē, ka šo plānu būs sarežģīti īstenot gan no objekta drošības viedokļa, gan piegādes ķēžu risku dēļ.

Firmas pārstāvis apstiprinājis, ka notiek sarunas ar Ukrainas amatpersonām, taču drošības apsvērumu dēļ atteicies minēt detaļas, atzīmē izdevums “Defense News”.

Daži eksperti skeptiski vērtē “Rheinmetall” plānu, uzskatot paredzēto ražošanas apjomu par nereāli augstu. “Saražot pilnībā nokomplektētus 400 tankus gadā ir milzīgs uzdevums,” uzskata Vašingtonas Starptautisko un stratēģisko pētījumu centra vecākais padomnieks Marks Kansians, piebilstot, ka ASV gadā saražo tikai aptuveni simt līdzīgas jaudas tanku.

Ukrainas armijā bija aptuveni 800 novecojušu padomju laika tanku “T72”, kad Krievija sāka uzbrukumu 2022. gada februārī. Kansiana ieskatā, 200 miljonu eiro ieguldījums tik liela tanku skaita ražošanai ir pārāk mazs. Pagaidām neatklāts ir jautājums, vai tiek plānots izvērst pilna apjoma ražošanu vai veidot mazāku uzņēmumu, kas izmantos citur izgatavotas detaļas.

Izgatavojot detaļas Vācijā un veicot tanku montēšanu Ukrainā, būtu vajadzīga sarežģīta loģistika, no kā varētu izvairīties, pilnībā izgatavojot tankus Ukrainā.

Analītiķi atzīmē, ka firmas “Rheinmetall” plāni varētu būt daudz plašāki par vienas tanku rūpnīcas būvi un saistīti ar Ukrainas ekonomikas atjaunošanu pēc kara.

Eksperti “Rheinmetall” plānu uzskata par nepraktisku

Firmas “Rheinmetall” jaunākā modeļa tanks “Panther KF51” vēl tiek uzskatīts par konceptuālu ieroci, kas pirmo reizi tika parādīts atklātībā pagājušajā gadā bruņutehnikas izstādē “Eurosatory” Parīzē. Tanka “Panther KF51” konstrukcijā ir izmantots tanka “Leopard 2A4” korpuss, kas aprīkots ar jaunu bruņu torni un 130 mm kalibra galveno lielgabalu.

“Panther” tanka ražošanai Ukrainā atkal būtu vajadzīga Vācijas valdības atļauja, ar kuras iegūšanu negāja viegli saistībā ar tanka “Leopard” piegādi.

Reklāma
Reklāma

Eksperti atzīmē, ka šobrīd sabiedrotie piegādā Ukrainai dažādu modeļu tankus, kas var apgrūtināt to tehnisko apkopi un munīcijas apgādi. No šī viedokļa “Rheinmetall” piedāvājums ir nepraktisks, jo ātrāk un lētāk būtu uzcelt rūpnīcu Ukrainas arsenālā esošo tanku “T72” modernizēšanai.

Daži speciālisti uzskata, ka tanka “Panther KF51” modernais tehnoloģiskais un kaujas aprīkojums dod plašākas iespējas karadarbībā pret Krievijas novecojušajiem tankiem. “Panteru” aprīkojums dod iespēju palaist dronus, vadīt robotu platformas un citas ieroču sistēmas. Analītiķi atzīmē, ka intensīvās mācībās Ukrainas karavīri ir spējuši ātri apgūt prasmes darboties ar rietumvalstu piegādāto moderno bruņojumu. Daži skeptiķi gan jautā, kāpēc Vācijai būtu jānodod Ukrainai modernās tehnoloģijas, jo vēlāk kāds Ukrainas uzņēmums varētu kļūt par konkurentu “Rheinmetall”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.