![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/avenes2.gif)
Plankumi uz aveņu lapām 0
“Avenēm uz lapām jau pavasarī parādījās plankumi, tie ir arī tagad. Kas tam par iemeslu? Kā to novērst?” Valdis Raunā
Bojājumus uz aveņu lapām var izraisīt gan kaitēkļi, gan slimības.
Ja plankumi ir gaiši zaļi un lapas kroplas, tie varētu būt aveņu ērces bojājumi. Pumpuriem plaukstot, kaitēkļi pārvietojas uz lapu apakšpusi, izsūc sulu un šajās vietās veidojas plankumi. Cīņā pret aveņu ērci ieteicams savākt un iznīcināt nobirušās lapas. Ierīkojot jaunu stādījumu, ieteicams izvēlēties pret šiem kaitēkļiem izturīgas šķirnes, piemēram, ‘Canby’, ‘Meteor’, ‘Kiržač’. Ļoti jutīgas pret aveņu ērci ir avenes ‘Lazarevskaja’, ‘Nagrada’, ‘Baļzam’, ‘Glen Ample’.
Iespējams, plankumus uz aveņu lapām atstājusi tā pati sēne, kas ierosina stublāju mizas plaisāšanu. Šī slimība dārzos ir ļoti izplatīta: vispirms sāk plaisāt avenāju dzinumi, tad arī uz lapām parādās raksturīgie V veida bojājumi. Svarīgi ievērot fitosanitāros pasākumus – rudenī izgriezt pagājušā gada dzinumus un iznīcināt tos. Jāņem vērā, ka infekcijas avots var būt arī tuvumā augošās savvaļas avenes. Ja slimība stipri izplatījusies, rudenī lieto vara preparātus, piemēram, čempionu 50 (uz 100 m2 vajag 30 – 45 g preparāta) bet pavasarī – kādu fungicīdu, kas samazina stublāju mizas plaisāšanu. Apstrādei der efektors; gatavo 0,075 – 0,1 % darba šķidrumu.
Ja uz aveņu lapām ir sīkplankumainība (arī tā ir sēnes izraisīta slimība), inficētajiem augiem bojātās lapas var priekšlaikus nobirt, pasliktinās ziemošana. Galvenais – veikt fitosanitāros pasākumus. Aveņu šķirnēm ir atšķirīga ieņēmība pret lapu plankumainībām, un ir iespējams atlasīt izturīgākas šķirnes.
Lietainā laikā jaunos dzinumus mēdz bojāt arī pelēkā puve. Tad pie lapu pamatnes veidojas bāli brūngani plankumi, bet ziedu atmirušie audi kļūst sudrabpelēki. Lai apkarotu pelēko puvi, stādījumā regulāri jāiznīcina nezāles, nedrīkst augus pārmēslot ar slāpekli. Stāda pret pelēko puvi izturīgas šķirnes, mitros pavasaros smidzina ar fungicīdu svičs 62,5 (2. reģistrācijas klases preparāts); darba šķidruma koncentrācija 0,08 – 0,1 %.
Pavasarī plankumi uz aveņu lapām var parādīties arī tad, ja augiem trūkst kāda barības elementa.
Konsultēja Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale un LAAPC Augļaugu fitopatoloģijas grupas agronome Jūlija Volkova.