Planētas noslēpumi: Nesen Anglijā pārdots prinča Čārlza un lēdijas Diānas kāzu tortes gabals. Cik ilgi patiesībā var saglabāties ēdiens? 11
Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”
Nesen Anglijā izsolē pārdots tortes gabaliņš, kura vecums ir… 40 gadi. Šis gabaliņš no 1981. gadā izceptās prinča Čārlza un lēdijas Diānas kāzu tortes visus šos gadus glabājies, rūpīgi ietīts pārtikas plēvē. Tīmekļa izsolē viss sākās ar 300 sterliņu mārciņām, bet rezultātā šo unikālo desertu pārdeva par 1800 mārciņām. Vēlāk arī iesniegts komentārs: tortes gabaliņš esot bijis pilnībā ēdams.
Tostarp, izrādās, tas nav nekas ļoti īpašs. Piemēram, Maskavā glabājoties sautētas gaļas konservu kārbas, kurām jau apritējusi vismaz 121 gadskārta. Kopumā 48 kārbas “Gaļas un putras maisījums” 1973. gadā atrada Taimiras pussalā, kur tās tālajā 1900. gadā mūžīgajā sasalumā bija ieracis Arktikas pētnieks Eduards Tolls – kā pārtikas rezervju krājumu. Izrādās, arī pēc gadsimta un vēl 20 gadiem konservi saglabājušies pilnā lietošanas kārtībā.
Turpat Maskavā 2018. gadā, veicot kāda sena nama rekonstrukciju, strādnieki atrada divas 1915. gada fabrikas “Einem” ražojuma šokolādes tāfelītes. Arī šis produkts izrādījās lieliski saglabājies un droši lietojams uzturā. Tagad tas atrodoties Šokolādes muzejā.
Savukārt kādā Šveices nelielas pilsētiņas nama pagrabā nesen atrada siera rituli, kas tapis 1875. gadā, un tas arī izrādījās pilnībā un bez ierunām lietojams. Tiesa, tas nav vecākais no atrastajiem un ēdamajiem senajiem sieriem. 1676. gadā pie Zviedrijas krastiem nogrima karakuģis “Kronan”, kuru atrada tikai pēc 300 gadiem. Virs ūdens no šā kuģa vraka izcēla 20 000 dažādu priekšmetu, ieskaitot podu ar uzturā pilnībā lietojamu Rokforas sieru.
Bet Īrijā kūdras atradņu strādnieki uzgāja muciņu ar 35 kilogramiem pilnībā bez bažām lietojamas augu eļļas. Taču galvenais pārsteigums nāca mazliet vēlāk, kad pētnieki paziņoja atraduma datējumu: tam bija aptuveni 3000 gadu! Visu šo laiku, glabājoties lieliski nohermetizētā traukā un absolūti bez skābekļa pieplūdes, eļļa bija saglabājusies absolūti nevainojami.
Daudz stāstu ir arī par senajiem un pavisam senajiem vīniem. No tādiem, kuri patiešām ir reāli lietojami, par pagaidām vissenāko uzskata Vācijas pilsētā Brēmenē uzglabāto rislinga šķirnes vīnu, kas iepildīts traukā 1727. gadā. Daudz neatpaliek arī Krima – tur rūpnīcā “Massandra” glabājoties 1775. gada ražojuma spāņu heress “De la Frontera”.