Planētas noslēpumi: Kā Somijā mākslīgi audzē kafiju 0
Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”
Vēstīts, ka kafija esot trešais populārākais dzēriens pasaulē pēc ūdens un tējas. Tāpat zināms, ka apgāde ar kafiju ir galvenokārt nestabila, jo ļoti atkarīga no klimatiskajiem apstākļiem. Eksperti prognozējuši, ka, piemēram, aizvadītā gada raža praktiski nespēs apmierināt aizvien pieaugošo pieprasījumu– arī tāpēc, ka tā dēvētie ekoaktīvisti joprojām spēj sameklēt pietiekami daudz līdzekļu, lai traucētu paplašināt kafijas audzēšanas plantācijas, jo to dēļ jāizcērt lieli mežu masīvi, turklāt arī bez tā aizvien mainīgie vispārējie klimatiskie apstākļi kafijas audzēšanu padara aizvien sarežģītāku.
Somijas Tehnisko pētījumu centra VTT līdzstrādnieki pamanījušies iegūt kafijas pupiņas, izmantojot šūnu metodi. Var piebilst, ka tā vairāk pazīstama lopkopībā: jau tagad daudzviet pasaulē restorānos var pasūtīt šādā mākslīgā ceļā kultivētu steiku vai jūras produktus.
Pētnieku grupas vadītājs profesors Heiko Rišers teicis, ka kafijas izaudzēšanas gadījumā viņi dzīvnieku šūnas vienkārši nomainījuši ar augu šūnām. Proti, auga šūnas ievieto bioreaktorā ar barojošo šķīdumu, un tur tās sāka atražošanas procesu. Izaudzēto biomasu izkaltē, uzgrauzdē, un tā ātri pārvēršas kafijas pulverī.
Katrā ziņā paši pētnieki jau esot izdzēruši vairākas tases tādā veidā “mēģenē” izaudzētas kafijas un esot palikuši ļoti apmierināti ar savu veikumu. Piebilsts, ka šā produkta masveida ražošanu varētu uzsākt aptuveni piecu gadu laikā.
Kāpēc jāgaida tik ilgi? Nu, kā lai to tā delikātāk paskaidro – ne gluži visiem tāds kafijas ražošanas veids varētu patikt, jo tas noteikti samazinās šā populārā dzēriena cenu…