Plānā 400 tūkstoši, realitātē – iztērēts vairāk nekā miljons! Raidījums atklāj aizkulises Rīgas domes Izglītības un kultūras departamentā 0
Šonedēļ Rīgas dome apstiprināja galvaspilsētas budžetu. Tas vēlēšanu gadā sasniegs miljardu un 694 miljonus eiro. Lielāki tēriņi nozīmē arī lielāku šķērdēšanas un korupcijas risku – pēdējo divu gadu laikā Iepirkumu uzraudzības birojs galvaspilsētas iepirkumos konstatējis septiņus pārkāpumus un sodījis sešas personas. Ārpus uzraudzības radara bieži paliek zemsliekšņa iepirkumi, par kuriem informācija netiek publiskota, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Pagājušajā vasarā Rīgas dome nolēma atdzīvināt pandēmijas laikā pamirušo Vecrīgu un vietās, kurp dodas tūristi un rīdzinieki, uzstādīja mākslas objektus. Metu konkursā profesionāļu žūrija vērtēja pieteikumus četrām, taču gana labus kandidātus atrada tikai divām vietām. Par 115 tūkstošiem tapa instalācija Daugavas krastmalā un par 165 tūkstošiem – Doma laukumā. Par uzvarējušo darbu izgatavošanu un uzstādīšanu rīkoja iepirkuma procedūru, publicēja līgumus (11.Novembra krastmalā: Andris Eglītis un “Savvaļa” – 115 000 eiro; Doma laukumā: apvienība “Lightfoot” – 165 000 eiro)
Kā informē “Nekā personīga”, parādījās arī trešais objekts – Līvu laukumā. Tur uzstādīja daļu no darba, kas konkursā bija pieteikts lokācijai krastmalā, bet zaudēja. Par šo objektu līgums nebija publisks, jo iepirkums bija zem likumā noteikta sliekšņa un noritēja atvieglotā kārtībā (Līvu laukums: “Sampling” – 41 300 eiro).
“Nekā personīga” pieprasīja informāciju par Izglītības, kultūras un sporta departamenta mazajiem iepirkumiem pēdējā gada laikā, un tagad šī informācija publicēta arī departamenta mājas lapā.
Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Artis Lapiņš: “Latvijā šobrīd mums ir gradācijas. Viens ir procedūru sliekšņi nacionālie, kas ir pasūtītāju gadījumā attiecīgi 42 000 precēm, pakalpojumiem un attiecīgi 170 000 būvdarbiem. Un ejam zemāk, ir vēl, ko jau mēs saucam par tā sauktajiem mazajiem iepirkumiem jeb devītā panta iepirkumiem, kur precēm un pakalpojumiem ir no 10 000 līdz 42 un attiecīgi būvdarbiem no 20 000 līdz 170.”
Vairāki no kultūras departamenta slēgtajiem zemsliekšņa līgumiem ir tuvu maksimālajai robežai. Ar Latvijas Mākslas akadēmiju slēgts līgums 41 200 eiro vērtībā par vides objektu uzstādīšanu, tā ietvaros uzstādīta instalācija Ķengaragā. Par Brasas tilta murāļa tapšanu slēgts līgums par 41 997 eiro un 70 centiem, kas ir divus eiro uz 30 centus zem noteiktā sliekšņa. Tuvu tam ir arī viens no līgumiem par jaunu Ziemassvētku dekoru izgatavošanu un uzstādīšanu, kā arī līgums par jau krājumā esošo dekoru renovāciju, dizaina objekts 18.novembrī Arkādijas parkā.
RD IKSD zemsliekšņa iepirkumi
Latvijas Mākslas akadēmija 41 200 eiro
Jaunu vides mākslas dizaina objekta nodrošinājums pilsētvides noformējuma vajadzībām apkaimēs (dizaina objektu izgatavošana, uzstādīšana vidē, uzturēšana eksponēšanas kārtībā, demontāža, transportēšana).
SIA “Sampling” 41 300 eiro
Vides objekta “Paviljons” izveide Līvu laukumā.
“Dizaina studija ONESHOT” 41 997,7 eiro
Sienas gleznojuma izveide – izpēte, izstrāde un īstenošana uz Brasas tilta sānu malu sienām un balstiem Rīgā.
SIA “KOB ART” 41 211,5 eiro
Jaunu vides gaismas dekoru nodrošinājums pilsētvides Ziemassvētku noformējuma vajadzībām (dizaina izstrāde, izgatavošana, piegāde, uzstādīšana plānotajā vidē, uzturēšana eksponēšanas kārtībā, demontāža, transportēšana). 2 lielizmēra gaismas dizaina objektu komplekti (sastāv no 46gab. gaismas dizaina objektiem) eksponēšanai “karogkonstrukcijās” – Bolderājas un Mežaparka / Sarkandaugavas apkaimēm.
SIA “DECEMBER DESIGN” 41 971 eiro
IKSD krājumā esošo Ziemassvētku gaismas dizaina objektu mākslinieciskās renovācijas nodrošinājumu 2024./25. gada ziemas sezonas Rīgas pilsētvides gaismas noformējuma realizēšanai
Latvijas Mākslas akadēmija 40 000 eiro
Latvijas mākslas akadēmijas jauno mākslinieku darbu programmas sagatavošana un īstenošana Uzvaras parkā
SIA “FrostiArt Baltic” 41 986 eiro
Vides gaismas dizaina objekta “Klātbūtne” izstrādes pakalpojums Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas pilsētas svētku noformējuma ekspozīcijas ietvaros Arkādijas parkā (3 audiovizuāli objekti). Iekļauta – mākslinieciskā koncepcija, objektu renovācija, skaņas un gaismas nodrošinājums, audio vizuālie risinājumi.
Jānis Krievkalns, RD IKSD Pilsētvide mākslas un noformējuma nodaļas vadītājs: “Pie šī procesa ķeramies klāt tikai tajos brīžos, kad mums to vai citu iemeslu dēļ ir kaut kāda steiga. Un mūs parasti arī ierobežo pašu budžeta līdzekļi.
Daļa no departamenta zemsliekšņa iepirkumiem neparedz konkrētas summas tērēšanu, bet nosaka līguma griestus. Piemēram, noslēgta vienošanās ar advokātu biroju par, maksimums, 40 tūkstošiem eiro. Tas nenozīmē, ka visa summa tiks iztērēta. Šāda prakse valsts iestādēs ir ierasta. Iepirkumu uzraudzības birojs pieļauj, ka arī citiem pakalpojumiem, kas regulāri atkārtojas – tiešraižu nodrošināšana, dekorāciju uzstādīšana – ekonomiskāk būtu slēgt lielus līgumus ar fiksētām cenām.
“Tīri no administratīvo resursu patēriņa droši vienkāršāk būtu kaut vai vispārīgā vienošanās par šo pakalpojumu. Mēs izvēlamies piegādātāju, attiecīgi mēs zinām, ar ko mēs sadarbosimies, katru reizi nemēģinām to meklēt, Artis Lapiņš, Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs.
Jānis Krievkalns,RD IKSD Pilsētvide mākslas un noformējuma nodaļas vadītājs: “Tas ir lielais iepirkums uz noformējumu, kur ir, tas ir publiskais iepirkums uz lielām summām un tur ir viss skaidrs. Tas ir atklātais konkurss. Tur tā ir viena lieta. Otra lieta ir šis te svētku kalendārs. Teiksim, visi pārējie svētki. Par to, kas un kādā veidā šie te pasākumi tiks konkursēti un attiecīgi kāds būs viņu budžets. Par to tad lemj tālāk budžeta pieņemšanā. Tātad budžets mums šo šonedēļ tiks pieņemts. Respektīvi, situācija veidojās tāda, ka šie te nosacīti mazie pasākumi – mēs viņus nevaram prognozēt tādā nozīmē, kas tur notiks, kāda būs tematika, kādi producenti, kas vispār, to mēs uzzinām tikai tagad.”
Kā vēstīts, mazajiem iepirkumiem dome nerīko konkursu, bet gan tirgus izpēti. Tas padara iepirkumus necaurskatāmus un palielina sadārdzināšanas potenciālu.
Jānis Lange, Rīgas pilsētas izpilddirektors: “Ir jāveic tirgus izpēte, ir jāuzrunā potenciālie uzņēmēji, kas varētu šo pakalpojumu sniegt. Tālāk ir jāpārliecinās, vai viņi nav sankciju sarakstā, vai viņiem nav nodokļu parāds, kas lielāks par 150 eiro, un tikai tad ir iespējams slēgt līgumu. Tādi ir mūsu Rīgas pašvaldības iekšējie noteikumi.
Attiecībā uz mākslas objektiem arī šajos iekšējos noteikumos ir piemērojams izņēmums. Protams, ja nāk šādi signāli, ka bieži tiek konstatēti šādi gadījumi, ka šī summa ir kaut kur ļoti tuva tai, nu, tad man ir jāpainteresējas pie mūsu auditu revīzijas pārvaldes, kad ir bijusi pēdējā audita pārbaude konkrētajā jomā, un attiecīgi jāskatās, vai ir veiktas korektīvās darbības.”
Mākslas un dizaina darbiem ir īpaši grūti novērtēt, cik adekvāti ir noslēgtie līgumi. Publisko iepirkumu likums arī paredz iespēju, ka unikālu mākslas darbu iegādei nav jārīko konkurss. Domes pirktie vides objekti gan par tādiem likuma izpratnē netiek uzskatīti.
Jānis Krievkalns: “Nākamais solis, ko mēs tagad jau esam ieviesuši, lai mākslinieciskais faktors gūtu tādu kā virsroku tajā visā izvēles procesā, mums ir ieviesta kopš pagājušā gada arī mākslinieciskā padome, kur mēs tieši ar šo nolūku, kad mums ir jāveido kaut kādi projekti, iepirkumi, mēs aicinām talkā nozares profesionāļus, lai viņi sniegtu savu atzinumu.
“Piešķirto līgumu vērtība, ko mēs redzam caur izsludinātajām procedūrām, ir apmēram, ja es tagad nekļūdos, 800 miljoni. Kas ir pietiekoši liels skaitlis, un, protams, ka pašvaldība ir liela, un attiecīgi, protams, ka tās ziņas par šo pašvaldību ir vairāk, objektīvi vairāk nekā par citām,” Artis Lapiņš.
Rīgas dome pēdējoreiz izglītības un kultūras departamenta iepirkumus auditēja 2023. gadā. Nākamreiz to plānots darīt nākamgad.