Plāksteri, kas palīdz izveseļoties pašam
 1

Pirmais teipu efektivitāti atklāja japāņu ārsts Kenzo Kase pagājušā gadsimta 70. gados. Viņš novēroja, ka, pavelkot ādu vienā vai otrā virzienā, mazinās sāpes, un eksperimentējot secināja: lai tas nebūtu jādara ar rokām, uz muskuļiem var iedarboties ar īpašiem plāksteriem – teipiem.


Reklāma
Reklāma

 

Stiprina un atbrīvo

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Teipi ir darināti no kokvilnas un atgādina elastīgas auduma lentes, kuru viena puse pārklāta ar akrila līmes kārtu. Materiāls ir elpojošs un ūdenscaurlaidīgs. Alerģiju tas izraisa reti, taču maziem bērniņiem var radīt ādas apsārtumu. Viņiem izmanto tādus, kam līmes mazāk.

Pirms teipu piestiprināšanas jānovērtē muskuļu spēks un tonuss, jāiztausta sāpīgie punkti. Jāņem vērā muskuļu virziens un jāizvērtē, vai tos nepieciešams spēcināt vai atbrīvot. Pareizi fiksējot muskuļus, var mazināt to saspringumu un slodzi locītavām. Iedarbība atkarīga no lentes iestiepuma pakāpes, stāsta “Baltijas fizioterapijas centra” fizioterapeite Evita Gudakovska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Teipus izmanto, lai ārstētu sāpes, iekaisumu un pietūkumu, panākot, ka organisms dziedē sevi pats. Pielīmējot elastīgo plāksteri, tiek pacelti un iestiepti audi, zem ādas izveidojas plašāka telpa, kur izvietoties receptoriem, asinsvadiem un limfvadiem. Tādējādi tiek uzlabota asinsrite un limfas cirkulācija. Nereti pašsajūta uzlabojas uzreiz, citkārt – pēc ilgāka laika. Ja efekta tomēr nav, lentes jāuzlīmē citādi.

 

Vislabāk teipu piestiprināšanu uzticēt fizioterapeitam, kurš apguvis šo tehniku, taču tos var arī iegādāties specializētajos veikalos, kur pārdod medicīnas un sporta preces, un līmēt mājās, vispirms konsultējoties ar speciālistu.

 

Teipi pieejami rullīšos vai jau sagrieztā veidā, kas paredzēti noteiktam mērķim. Piemēram, bērniem ar stājas traucējumiem tiek piedāvāti “taurenīši”, ko piestiprināt pie lāpstiņām. Protams, tie neatsver vingrošanu un muguras turēšanu pareizā pozā.

Teipu uzlīmē uz sausas, tīras ādas, nedaudz paberzējot, lai tas labāk pieliptu miesai. Ja būs gadījies to izdarīt nepareizi, nebūs vajadzīgā efekta, taču nekas slikts nenotiks. Uz apmatojuma lente var turēties sliktāk, turklāt kustoties matiņi var tikt noplēsti. Parasti pirmajā dienā ir siltuma sajūta, taču vēlāk pierodot nekas nav jūtams. Tas turas uz ādas 5–7 dienas, pat peldoties, mazgājoties dušā vai pirtī.

 

Sargā un ārstē


Pieejami divu veidu teipi. Fiksējošos, kas parasti ir balti, izmanto, lai mazinātu kustību apjomu ceļa, potītes vai citā locītavā. Tos uzlīmē apmēram pusstundu pirms sporta nodarbībām, lai pasargātos no traumām.

Ārstnieciskie teipi, kas ļauj labāk kustēties, tiek piedāvāti dažādās krāsās: rozā, zilā, oranžā, taču visvairāk iecienīti gaišākas un tumšākas miesas krāsas un melnie. To iedarbība nav atkarīga no krāsas, tai ir tikai psiholoģiska nozīme.

Reklāma
Reklāma

Krāsainie plāksteri var palīdzēt traumu gadījumā. Ja izmežģīts vai lauzts kāds loceklis un uzreiz nav iespējams sniegt pirmo palīdzību, tie noder locītavas fiksēšanai.

Teipi palīdz ātrāk uzsūkties asinsizplūdumam un mazināt tūsku. Uzlīmējot speciālā tehnikā, tie mīkstina rētaudus un paātrina rētu izlīdzināšanos. Tikai jāielāgo, ka tos nedrīkst likt uz vaļējas brūces.

Ar teipošanas palīdzību, atbilstoši fiksējot muskuļus, var novērst galvassāpes, muguras un mēnešreižu sāpes.

Grūtniecības laikā un pēc dzemdībām tā noder vēdera muskuļu, bet māmiņām, kuras zīda mazuli, krūšu atbalstam. Zīdaiņiem to izmanto paaugstināta muskuļu tonusa gadījumā, lai mazulis labāk attīstītos.

Kaut arī teipi palīdz gandrīz vienmēr, jāatceras, ka veselības stāvoklis uzlabosies ātrāk, kombinējot to lietošanu ar ārstniecisko vingrošanu, masāžu un fizikālās terapijas procedūrām.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.