Foto – Shutterstock

Plāksteri ar asumiņu: kādos gadījumos tie var palīdzēt 0

Sāpju un saaukstēšanās gadījumos daudziem vienkāršāk šķiet iedzert tableti, bet dažkārt veselīgāk būtu uzlīmēt piparu vai sinepju plāksterus, kas satur dabiskas vielas un mudina organismu mobilizēt savus aizsardzības resursus.

Reklāma
Reklāma

Pret sāpēm un nelabu dūšu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Aso piparu sastāvā ietilpstošais kapsaicīns sāpju ārstēšanā izmantots kopš seniem laikiem. Iestrādāts ziedēs un plāksteros, tas kairina ādu, rada siltuma sajūtu un mazina nervu galu jutīgumu, tādējādi palīdzot pret sāpēm. Salīdzinājumā ar ziedi, kas jālieto 2–3 reizes dienā, plākstera aktīvās vielas vienmērīgi uzsūcas 8–12 stundu laikā.

Plāksteri satur 22–40 mikrogramus kapsaicīna uz kvadrātcentimetru. Augsta aktīvās vielas koncentrācija bojā jušanas nervu galus, līdz tie vairs nespēj pārvadīt sāpes, tāpēc šādi izstrādājumi jālieto, tikai konsultējoties ar ārstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piparu plāksteri atzīti par drošu ārstniecības līdzekli tiem, kuriem nav pārāk jutīga vai bojāta āda. Tos lietojot, ādā veidojas viegls vai mērens iekaisums, kas izpaužas ar karsējošu un dedzinošu sajūtu, bet tā pakāpeniski mazinās.

Daudzos pētījumos gan Rietumos, gan Austrumos, kur meklējami piparu plāksteru aizsākumi, pierādīts, ka tie palīdz pret hroniskām muskuļu un skeleta sāpēm. Visbiežāk tos līmē muguras jostas un krustu daļā, bet var arī uz skausta, piemēram, ja, ilgstoši strādājot pie datora, smeldz sprands.

Piparu plāksteri palīdz arī pret mokošām neiropātiskām sāpēm, ko izraisa nervu šķiedru bojājums, piemēram, pēc pārslimotas jostas rozes, kad veidojas herpētiskā neiralģija.

Austrumu zemēs veiktie pētījumi liecina, ka, uzlīmējot 1–1,5 centimetrus lielus plākstera gabaliņus uz akupunktūras punktiem, organismā labāk izdalās dabiskās pretsāpju vielas. Sievietēm, lai mazinātu sāpes pēc ginekoloģiskas operācijas, tos liek uz kuņģa meridiāna 36. punkta zu san li, kas meklējams četru pirkstu platumā zem ceļa kauliņa uz lielā liela kaula un pēc tam viena pirksta platumā uz sāniem. Šādi rīkojoties, arī bērniem pēc vēdera dobuma operācijas tiek atvieglots pēcoperācijas periods un iespējams samazināt pretsāpju līdzekļu lietošanu.

Dienvidkorejā veiktā apjomīgā pētījumā atklājies, ka nelabu dūšu pēc operācijas spēj mazināt piparu plāksteris, kas uzlīmēts uz perikarda meridiāna 6. punkta nei guan. Tas atrodas uz apakšdelma iekšējās virsmas divu pirkstu platumā virs plaukstas pamatnes krokas. Internetā atrodamas shēmas un zīmējumi, kā atrast šos un citus punktus.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Hamburgā zinātnieki un ārsti ar piparu plāksteriem ārstējuši hroniskas sāpes vairāk nekā trīssimt cilvēkiem 21 dienu, un sāpes mazinājušās par 60–80%.

Kā lietot

Piparu plāksteris jālīmē tikai tajā vietā, kur visstiprāk sāp, uz nomazgātas un nosusinātas ādas. Lai gan plāksteris stipri kairina, to var turēt 8–12 stundas.

Daudziem visērtāk šķiet uzlīmēt pirms gulētiešanas, taču vairāki pētnieki iesaka to darīt no rītiem. Visticamāk, tāpēc, ka dažiem dedzinošā sajūta var traucēt aizmigt.

Lai būtu iedarbība, plāksteri jālieto 4–5 nedēļu kursa veidā. Nākamo uzlīmē, kad kairinājums un apsārtums mazinājies (dažkārt tas notiek tikai pēc pāris dienām). Papildus ieteicama ārstnieciskā vingrošana, masāža un citi ārsta rekomendētie līdzekļi.

Pret saaukstēšanos

Dedzina arī sinepju plāksteri, ko lieto saaukstēšanās gadījumā, taču to iedarbība ir pavisam citāda nekā piparu līdziniekiem. Tie satur kairinošu vielu, kas rada siltuma efektu, paplašina asinsvadus un palielina vielmaiņas intensitāti, tādējādi stimulējot organisma aizsardzības resursus un paātrinot izveseļošanos.

Sinepju plāksterus līmē plaušu zonā uz muguras vai krūtīm, bet nekādā ziņā krūšu kreisajā pusē, kur atrodas sirds, un tur ne ilgāk kā 5–8 minūtes.

Nākamajā dienā izvērtē, vai ādas stāvoklis pieļauj to atkārtot. Ja ne, vienreiz plāksteri var uzlīmēt uz krūšu kaula, bet otrreiz – mugurkaula augšējās daļas abās pusēs no pirmā līdz trešā skriemeļa līmenim. Vienlaikus nevajadzētu izmantot pārāk daudz plāksteru, kā arī slimības kulminācijas brīdī, kad ir augsta temperatūra.

KONSULTĒJUSI P. STRADIŅA KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS FIZIKĀLĀS MEDICĪNAS UN REHABILITĀCIJAS CENTRA VADĪTĀJA INESE KOKARE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.