** 0
Cilvēkiem vecumā no 17 līdz 100 vai vairāk gadiem pieejami gatavi ortopēdiskie ieliktņi vai individuāli izgatavoti ortopēdiskie apavu ieliktņi, komforta apavi un vingrojumi pēdas kustību saglabāšanai un asinsrites uzlabošanai, papildus veicot masāžu. Mērķis – mazināt sūdzības un novērst tālāku deformāciju.
**
Rūpnieciski ražotie ieliktņi paredzēti biežāk sastopamajām deformācijām un tiek indicēti vieglu deformāciju gadījumos, kad nepieciešamā korekcija tikai nedaudz atšķiras no normālas pēdas. Individuālos ieliktņus izgatavo katram atsevišķi, jo cilvēkiem ir anatomiski dažādi izveidota pēda tikai ar viņiem raksturīgu formu, atbalsta izliekumu, maksimāli pieļaujamo koriģējamo velvju augstumu, platumu un dziļumu. To iespējams noteikt un izveidot ieliktnī, pēdas izmēru precīzi atveidojot digitāli vai modelējamajā masā – ģipsī, epoksīda putās un citos materiālos. Indikācijas ir plašas, no sportista pēdas līdz jebkura smaguma pēdas deformācijai. Ieliktņus iespējams likt standarta apavos, gatavos ortopēdiskos vai speciāli pacientam izgatavotos apavos.
**
Ne visi apavi ir piemēroti ieliktņu nēsāšanai. Lai tas būtu iespējams, apaviem jāatbilst pēdas platumam, ieliktni jāspēj viegli ielikt un izņemt, tiem jābūt ar slēgtu priekšējo un pietiekami dziļu papēža daļu.
**
Visbiežāk pēda deformējas bērnībā, tāpēc jau kopš mazotnes jāļauj bērnam aktīvi darboties ar savām kājām. Zīdainim jāļauj bāzt kāju pirkstiņus mutē, kā arī spārdīties, jo tas attīsta muskuļus. Jāparūpējas, lai rāpulīšu pēdas un zeķes nav pārāk ciešas. Arī pāragra bērna stādināšana uz kājām var veicināt deformāciju, jo tā ir pārāk liela slodze vēl nenostiprinātajiem muskuļiem.
**
Normāli attīstītam bērnam, sākot staigāt, pirmajiem apaviem jābūt mīkstiem, ar gludu zolīti un bez supinatoriem. Tikai tad, ja kādi riska faktori liek domāt, ka bērna pēda neattīstīsies normāli, jānēsā ortopēdiskās zolītes vai apavi ar supinatoru, bet to nosaka speciālists.
Kādreiz populārs bija pieņēmums, ka visiem bērniem obligāti jāvalkā šādi apavi, taču tas netiek atbalstīts jau pēdējos desmit gadus. Bērna normālu pēdas attīstību nodrošina pēdas kairinājums, ko rada atbalsta virsma. Nevajadzīga ortopēdisko apavu valkāšana traucē un ierobežo kustības.
Ja apavi ar supinatoru tomēr vajadzīgi, jāatceras, ka pārāk bieža to izmantošana var vājināt pēdas saites, jo tām pašām vairs nav jāveic savas funkcijas. Vēlams tos nēsāt bērnudārzā, bet mājās jāļauj staigāt zeķēs. Taču apavu valkāšanas indikācijas jāizvērtē individuāli.