Uzzinām vairāk par plakano pēdu 0
Padomju laikos šī deformācija paglāba no iesaukšanas armijā, bet patlaban sabiedrībā to nereti uzskata par visai nenozīmīgu slimību, kam nav jāpievērš īpaša uzmanība. Piedzimstot katram ir plakanā pēda, tomēr vēlāk tai būtu jāizzūd, jo pretējā gadījumā var rasties nepareiza stāja, sāpes gūžās, mugurkaulā un citas nepatīkamas izpausmes.
Cilvēka pēdai anatomiski ir vairāku veidu velves. Izšķir garenvelves un šķērsvelves, pēdas skeleta kupolveida daļas, kas nodrošina kustības un ķermeņa stabilitāti. To veidošanā piedalās sarežģīts apakšstilba un pēdas kaulu locītavu un saišu aparāts. Apskatot pēdu no apakšas, var saskatīt iekšējo garenisko velvi, kas atbalsta brīdī neatspiežas pret zemi, un sānu (ārējo) laterālo garenvelvi, kas atbalsta brīdī ir noslogota jeb piespiesta.
**
Visbiežāk ar vārdiem plakanā pēda tiek domāta deformācija, kad pazeminās vai izzūd iekšējā garenvelve. Tomēr medicīniski ir pieņemts runāt arī par priekšējās šķērsvelves saplacināšanos. Katra veida plakanajai pēdai ir noteikti cēloņi un riska faktori. Izvērtējot gareniskās (to novēro biežāk) plakanās pēdas deformācijas iespējamību, jāņem vērā pacienta vecums. Piedzimstot bērnam ir tuklas, platas pēdiņas ar lielu daudzumu mīksto audu – tauku polsteriem – bez redzama velves ieliekuma. Tas ir pilnīgi normāli un neliecina par invaliditāti. Plakanā pēda bērnam vecumā līdz četriem gadiem ir norma, jo šajā laikā velves vēl tikai veidojas. Katram tas notiek citādā ātrumā, un procesu visvairāk ietekmē fiziskās aktivitātes vai to trūkums. Pēdas velves sāk formēties tikai tad, kad cilvēks sāk staigāt, un to pastiprina jušanas receptori, kas uztver atbalsta virsmas kairinājumu. Tomēr nav absolūta kritērija, lai noteiktu, ka vienam bērnam velvējums veidojas normāli, bet otram – patoloģiski. Tāpēc, ja ir šaubas un četru vai piecu gadu vecumā plakanā pēda progresē, nevis mazinās, tad, lai novērtētu stāvokli, jādodas vizītē pie tehniskā ortopēda vai bērnu ķirurga ortopēda.
**
No trīs gadu vecuma gareniskā velve kļūst pamanāma un vidēji ir trīs milimetrus augsta. Līdz četru piecu gadu vecumam bērniem tā jau ir saredzama un ar katru nākamo gadu pieaug par diviem milimetriem. Gareniskā velve turpina veidoties līdz pat 20 gadu vecumam.
**
Plakanajai pēdai iespējami dažādi – gan iedzimti, gan iegūti – cēloņi. Par gareniskās plakanās pēdas pamata mehānismiem var uzskatīt pēdas kaulu, locītavu problēmas un kāju muskulatūras saišu aparāta funkciju traucējumus.
Deformāciju veicina, piemēram, pārmērīga sportošana nesagatavotiem cilvēkiem un straujš svara pieaugums liekā svara vai grūtniecības gadījumā. Iemesls var būt tādas saistaudu un kaulu slimības kā reimatoīdais poliartrīts (hroniska sistēmiska autoimūna iekaisuma slimība, kas galvenokārt bojā locītavas), reimatisms (infekciozi alerģiska slimība, kas saistīta ar saistaudu locītavu iekaisumu) un podagra (vispārēji vielmaiņas traucējumi, kad organismā uzkrājas un locītavās izgulsnējas urīnskābes sāļi), taču visbiežāk vainojams cukura diabēts un dažādu veidu artrīti. Cits iemesls – kāju traumas un to sekas: kaulu lūzumi, locītavu bojājumi, saišu sastiepumi, muskuļu plīsumi. Ietekmēt var dažādas slimības, kas izraisa locītavu deformācijas vai traucē to apasiņošanu un jušanu.