VID ģenerāldirektore 
Ināra Pētersone
VID ģenerāldirektore 
Ināra Pētersone
Foto – Valdis Semjonovs

– Ja tas ir sociālais nodoklis, tad – jā. Bet tāds jau tas nav! 9


– Kas tad tas ir? Darba devējs un darba ņēmējs maksā savu daļu saskaņā ar likmēm, ko nosaka likums par valsts sociālo apdrošināšanu. Atšķirība tikai tā, ka šīs summas ieskaitīs valsts budžetā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Lasīt citas ziņas

– Ja šī nauda nenonāk sociālajā budžetā, tad to nevar saukt par sociālo nodokli!

– Var, protams, tā to nesaukt. Varbūt tāpēc to iesaukuši par solidaritātes nodokli. Tomēr pieļauju, ka šajos spiedīgajos apstākļos šis patiešām varētu būt tas brīdis, kad ieņēmumu palielināšanai šo “solidaritātes nodokli” lielo algu saņēmējiem nepieciešams ieviest.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vai nākamgad paredzētais diferencētu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamo minimumu neradīs sarežģījumus gan jums, gan iedzīvotājiem, sevišķi tiem, kuri dzīvo laukos un kuriem nav interneta, lai elektroniski deklarētu ienākumus?

– Ieviešot šo diferencēto neapliekamo minimumu, nākamgad iedzīvotājiem nekas vēl nemainīsies. Uz tā rēķina mazo algu saņēmējiem pat iekritīs maciņā daži eiro klāt, jo pats neapliekamais minimums mazliet tiek palielināts.

Tomēr pašlaik, paralēli nerisinot citas būtiskas ar informācijas nodošanu saistītas problēmas, arī man šķiet, ka šī kārtība būs diezgan sarežģīta. 2017. gadā darba ņēmējam būs jāvēršas ar iesniegumu VID, pieprasot atmaksāt par 2016. gadu pārmaksātā nodokļa daļu. Pieļauju, ka VID pieaugs slodze, tās mazināšanai it kā būtu jāpalielina darbinieku skaits. Lai kā mums būtu attīstīta elektroniskā deklarēšanās sistēma, tik un tā būs ļaudis, kuri to neizmantos un dosies uz VID klientu apkalpošanas centriem. To jau klientu apkalpošanas centros redzam pašlaik – klātienē nāk deklarēt ienākumus ne tikai vecāka gadagājuma ļaudis, kuriem mājās nav ne datora, ne interneta, bet arī jauni cilvēki ar moderniem mobiliem tālruņiem rokās. Mūsu darbinieks burtiski parāda ar pirkstu, kas un kur ienākumu deklarācijā jāieraksta. Un viņi atzīst, ka tā viņiem ir vienkāršāk un ērtāk.

– Intervijā “LA” finanšu ministrs Jānis Reirs teica, ka esot uzdevis jums iekļauties esošā budžeta rāmjos. Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola valdības sēdē gan atklāja, ka, ieviešot diferencēto minimumu, VID darbinieku skaits palielināsies. Ko teiksiet jūs?

Reklāma
Reklāma
– Jā, no finanšu ministra šādu rīkojumu esam saņēmuši un pašlaik vērtējam, kā to izpildīt ar esošajiem cilvēku resursiem. Es uzskatu, ka paralēli jāpieņem politiski lēmumi, uzdodot Izglītības ministrijai un Veselības ministrijai nodrošināt elektronisku attaisnojuma dokumentu nodošanu par izglītības un veselības izdevumiem. Tādējādi mēs Valsts ieņēmumu dienestā tos saņemtu centralizēti – līdzīgi kā jau pašlaik no apdrošināšanas kompānijām. Šie attaisnojuma dokumenti ir milzīgs slogs cilvēkiem un prasa arī ievērojamus VID cilvēkresursus. VID par to runā jau vismaz piecus gadus!
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.