– Kādas sekas var radīt augošais ieņēmumu iztrūkums? Budžeta projekta jaunu revīziju? 9
– Kaut arī ieņēmumi atpaliek no plānotā, es nedomāju, ka pašlaik būtu nepieciešams veikt grozījumus budžeta projektā. Neesmu arī dzirdējusi, ka kaut kas tamlīdzīgs tiktu plānots.
– Nākamā gada budžeta ieņēmumu prognoze, jūsuprāt, nebūtu pārskatāma?
– Cik no tā vai cita nodokļa būtu jāiekasē nākamgad, par to vēl nav pilnīgas skaidrības. Tāpēc par to spriest vēl pāragri. Vienīgā prognoze, kas izskanējusi, – ieņēmumi no ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumiem – ap 50 miljoni eiro. Tādā apmērā tos jau prognozē trešo gadu pēc kārtas.
– Kā vērtējat pašlaik plānotos pasākumus ieņēmumu palielināšanā, piemēram, VSAOI “griestu” atcelšanu lielo algu saņēmējiem?
– Esmu valsts ierēdne un man neklājas kritizēt politiķu lēmumus. Kā ekonomistam man šķiet, ka ikvienā valstī un ikvienā uzņēmumā augsta līmeņa speciālistiem ir jāmaksā lielas algas. Maksāt visiem vienādas nozīmētu tīšām bremzēt gan spējīgāko darbinieku izaugsmi, gan uzņēmuma attīstību. Taču es saprotu, ka, lai segtu visus nepieciešamos izdevumus, it īpaši ar mūsu drošību saistītos, valdībai bija jāizstrādā dažādi piedāvājumi. Ja šis projekts tiek ieviests uz kādu noteiktu laiku, konkrētam mērķim – mūsu drošībai, tas ir citādi.
– Kur redzat vēršanos pret lielajām algām? Priekšlikums jau paredz lielāko algu aplikšanu ar lielāku nodokli – kā tas ir citās Eiropas valstīs.
– Es runāju par kaut ko citu. Darbinieks, kurš saņem lielu algu un maksā valstij nodokļus, sasniedzot noteiktu vecumu, daļu no samaksātā pakalpojumu veidā saņem atpakaļ.