VID ģenerāldirektore 
Ināra Pētersone
VID ģenerāldirektore 
Ināra Pētersone
Foto – Valdis Semjonovs

Plaisa budžetā palielinās. Saruna ar VID ģenerāldirektori 
Ināru Pētersoni 9

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori 
Ināru Pētersoni iztaujāja “LA” žurnālisti Ivars Bušmanis un Zigfrīds Dzedulis.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

– Kā veicies ar nodokļu ieņēmumiem pēc astoņiem aizvadītajiem mēnešiem? Augusta sākumā vēstījāt, ka septiņos mēnešos tie par 35 miljoniem eiro atpaliek no plānotajiem.

– Diemžēl no plāna atpaliekam arī pēc astoņiem aizvadītajiem mēnešiem. Ieņēmumi ir par 47 miljoniem eiro mazāki, nekā plānots. Pirmo pusgadu beidzot, no plāna atpalikām par 10 miljoniem, bet pēc septiņiem aizvadītajiem mēnešiem vēl par 25 miljoniem. Augustā iztrūkums pieaudzis par 12 miljoniem eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, salīdzinot ar ieņēmumiem pagājušā gada astoņos mēnešos, šogad tie ir lielāki par vairāk nekā 211 miljoniem eiro, kas nodrošina 4,5 % pieaugumu.

– Cēloņi iztrūkumam?

– Kaut arī mums ir triju gadu budžets, jāatzīst, ka nereti ieņēmumi tiek “pielāgoti” izdevumu vēlmēm. Parasti sākumā FM plāno ekonomiski pamatotus ieņēmumus, pēc tam seko ministriju vēlmes pēc izdevumiem, un veidojas naudas iztrūkums. Tad seko sabiedrībā nepopulāri lēmumi mainīt nodokļu politiku, tiek steigšus gudrots par kādu ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumu, kas varētu dot šos papildu ieņēmumus.

Iepriekšējais gads vispār ir savdabīgs, proti, lai iegūtu nepieciešamos līdzekļus, tika sagatavoti vairāki likumprojekti, kas ļautu efektīvāk cīnīties ar ēnu ekonomiku, taču daļa tā arī netika pieņemta, bet prognozētie nodokļu ieņēmumi netika samazināti. Joprojām nav pieņemts, piemēram, likumprojekts par informācijas apmaiņu starp VID un kredīt­iestādēm. Ar kredītiestādēm it kā esam vienojušies, ka saņemsim informāciju par viņu klientu veiktiem aizdomīgiem darījumiem. Kredīt­iestādes var sniegt mums to pēc saviem ieskatiem, nevis pēc aizdomīgo darījumu konkrētajām pazīmēm. Manuprāt, tas nav pareizi.

Protams, ieņēmumu samazinājumam ir arī citi iemesli, piemēram, Eiropas Savienības dalībvalstu un Krievijas savstarpējās ekonomiskās sankcijas, tostarp nesenais Krievijas lēmums aizliegt mūsu zivju produkcijas eksportu. Nodokļu ieņēmumus ietekmē arī ēnu ekonomikas īpatsvars, kas varētu būt 23–25% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.