“Plaģiātisms ir garīgā intelekta zagšana. Un par zagšanu ir jāsoda!” Profesore par prokuroru Cinkmani 18
“Sauksim lietas īstajos vārdos – prokurors Cinkmanis ir nozadzis bakalaura darbu. Plaģiātisms ir garīgā intelekta zagšana. Un par zagšanu ir jāsoda!” RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” pēdējā laikā plaši izskanējušo skandālu par prokurora pieķeršanu plaģiātismā, praktiski atzīstot to bez augstākās izglītības, skarbi komentēja RSU profesore un politoloģe Ilga Kreituse.
“Eiropā to klasificē kā akadēmisko zagšanu. Paņemt cita darbu, tas ir tā pat kā paņemt cita mašīnu un aizbraukt. Vai tā būs aizņemšanās? Nē – tiks izsaukta policija.
Piemēram, Lielbritānijā par plaģiātismu var aizliegt studēt ļoti ilgi. Francijā, ja studiju laikā pieķer par plaģiātismu, četrus gadus nevar iestāties nevienā augstskolā”, atzīstot, ka Latvija plaģiātisma jautājumam pieiet pārāk lojāli, sacīja profesore.
Politoloģe raidījumā norādīja, ka nozagtais darbs ir jāatdod īpašniekam un zaglis esot jāsoda, savādāk nevarot būt.
“Es cienu jauno Ģenerālprokuroru, man viņš patīk, viņš ir tāds stingrs Latgales vīrs ar savu stāju un saviem paziņojumiem, viņš daudz nelokās, bet šajā gadījumā es viņu nesaprotu”, Ģenerālprokuratūras vājo iesaisti plaģiātisma lietā, komentēja Kreituse.
Profesore uzskata, ka Latvijas Universitātei vajadzētu iet līdz galam un skatīties tālāk, ja bakalaura darbs ir iegūts nelikumīgi, zagšanas rezultātā, tad pēc profesores domām tas nevar būt turpinājums maģistra darbam. “Tās ir divas, savstarpēji saistītas lietas. Šim cilvēkam nebija tiesību iestāties maģistrantūrā un arī maģistra darbs ir stingri jāpārbauda”, pārliecinoši pauda Kreituse.
“Ir jādomā par kriminālatbildības ieviešanu par plaģiātismu. Tad, varbūt, beidzot sapratīs, ka garīgam darbam ir vērtība, kuru nedrīkst zagt”, piemetināja politoloģe.
Komentējot, kādas varētu būt turpmākās prokurora Cinkmaņa darba gaitas, RSU profesore norādīja, ka, ja cilvēkam nav bakalaura grāda, tātad nav iegūta arī specialitāte un ir jāstudē vēlreiz, jo nav iegūta augstākā izglītība. Ir jāraksta jauns bakalaura darbs un to varot darīt, jo Latvijā neesot noteikta termiņa, kurā tas būtu jāuzraksta.
“Pierādi savu profesionālo varēšanu un turpini strādāt, tikai otra lieta – vai cilvēks, kurš ir pieķerts zagšanā, drīkst ieņemt noteiktus amatus. Ir profesiju aizliegumi, ir morāles un ētikas kodeksi, kas ir jāievēro. Jebkurā tiesā advokātam ir labi manipulēt un runāt pret prokuroru, kurš pats nav godīgs. Ko var gribēt no aizstāvamā, ja pats prokurors ir tāds. Šāda situācija nedrīkstētu būt tiesībsargājošajās institūcijās”, norādīja profesore.