Pirts meistare iesaka: 5 dabiski līdzekļi skaistumam un veselībai pavasarī 0
Konsultē pirts meistare un veselības aprūpes speciāliste IVITA PIČUKANE
1. Māls
Lai kaut ko liktu uz ādas, vispirms nepieciešams sagatavot vidi. Ādu var attīrīt ar māliem. Nav jābaidās, ka māls ļoti sausinās ādu: ja pēc tam uzklāsi kaut ko barojošu un eļļainu, šāda efekta nebūs. Mālā ir daudz minerālu un vērtīgo vielu, kas ļoti ātri veic vielu apmaiņu ādā. Tas ne vien absorbēs un izvilks lieko, bet arī iedos tavam organismam nepieciešamos minerālus un elektrolītus. Mālam ir arī pretiekaisuma un pretalerģiskā darbība. Piemēram, ja pirtī parādās alerģiskas izpausmes pret kādiem augiem, māls uzreiz ādu nomierinās.
Mālu aplikācijas vari izmantot visam augumam. To var darīt vannas istabā vai pirtī (taču tad temperatūrai ir jābūt mērenai, lai māls ar sviedriem uzreiz nenotecētu). Uzzied, pagaidi, kad sāk savilkties, un tad noskalo ar ūdeni. Skalošanās laikā vari paberzt ar rokām vai sūkli, veicot apļveida kustības. Pavasarī ieteicams izmantot koku mizas, piemēram, vītolu mizu saišķi, kas kalpos kā vienreizējs berzītis ar C vitamīnu un pretiekaisuma iedarbību.
2. Auzas
Auzu pārslas ir ļoti vērtīgas: tajās ir gan fosfors, gan magnijs, kas regulē šķidruma maiņu, gan silīcijs. Ja tavai ādai ir tendence kļūt sausai, auzu pārslas to pabaros.
Maskas pagatavošanai ņem pilngraudu auzu pārslas, sasmalcini dzirnaviņās vai blenderī, pievieno ūdeni vai tēju, lai iegūtu putriņas konsistenci. Liec uz sejas un ļauj sacietēt. Pēc tam to nomazgā ar kumelīšu vai kādu citu zāļu tēju. Veicot apļveida kustības, tas darbojas arī kā skrubis.
Pēc procedūras ieteicams uzziest kādu no eļļām – ķirbju sēklu, burkānu, kokosriekstu, dzintara eļļu. Dzintara eļļa gan var radīt nelielu sausuma sajūtu, taču tās sastāvā esošā dzintarskābe ļoti ātri reģenerē ādu.
Auzu pienam auzas sablendē, uzlej karstu ūdeni un ļauj nostāvēties nakti vai pat diennakti. Arī ar šo pienu vari attīrīt seju pēc auzu maskas.
3. Sapropelis jeb dūņas
Latvijā ir daudz dūņu, taču tās ir dziļi un grūti dabūt, tādēļ tiek izmantota arī ārzemju produkcija. Vari veidot dūņu aplikācijas, likt arī uz iekaisušām locītavām, lai noņemtu sāpes. Dūņām obligāti jābūt mitrām, jo izžuvušas tās nav derīgas! Pirms izmantošanas uzsildi tās līdz 41–42 °C un uzklāj ādai. Ja vēlies plānāku kārtiņu, pievieno ūdeni – tas netraucē. Ļauj aplikācijai iedarboties 15–20 minūtes, lai iegūtu arī savelkošo efektu, tad visu noskalo.
4. Sejas sauna
Veselīgam skaistumam ieteicamas sejas saunas. Pirtī tāpat jau ir tvaiki un karstums, taču, ja tu kāda iemesla dēļ neej pirtī, pagatavo uzlējumu no kumelītēm vai skujām (vari pievienot arī ēteriskās eļļas, taču ar tām jāuzmanās). Apsedz galvu ar frotē dvieli, pārliecies pār trauku ar karsto uzlējumu un elpo, līdz šķidrums atdzisis. Ja vēlies ilgāku procedūru, palūdz kādam, lai pēc laika pielej klāt karstāku šķidrumu. Tas gan palīdzēs elpceļiem, gan izsviedrēs seju. Tas var būt arī kā meiteņu vienojošais pasākums, sevišķi, ja meita ir pusaudze, kam ir pūtītes. Šāds rituāls būtu ieteicams reizi nedēļā, bet vīrusu laikā – pat divas trīs reizes nedēļā.
5. Taukskābes
Bieži vien āda un locītavas kļūst sausas, jo pietrūkst taukskābes omega-3, omega-6, omega-9, kas ļauj organismu ieeļļot.
Iekšķīgi var lietot pašu sasmalcinātas kaņepju sēklas, kas satur visas minētās taukskābes, linsēklas, kas satur neaizvietojamo linolēnskābi, un jebkuras diedzēšanai paredzētās sēklas. Tās var būt pusdiedzētas, diedzētas vai vienkārši sasmalcinātas.
Smalcināšana ir būtiska, jo cilvēka organisms pats to nespēj paveikt.
Proporcijas maisījumam nav strikti noteiktas, taču aptuveni trīs daļām kaņepju sēklu pieliek pa daļai citu sēklu. Lai taukskābes izceltu, nepieciešams pievienot arī olīveļļu vai vīnogu kauliņu eļļu aptuveni vienādās daļās ar masu. Visam var piebērt arī riekstus, saulespuķu vai ķirbju sēklas, kvinoju, amarantu, ķimenes, magones, nātru lapu pulveri. Garšai var pievienot arī sāli vai garšvielas.