Foto – Shutterstock

Pirts latviešiem svēta vieta. No kādiem kokmateriāliem un kā uzcirst savu pirtiņu? 0

Pirts latviešiem vienmēr bijusi svēta vieta – te kopš senseniem laikiem cilvēki ne tikai mazgājušies, bet arī attīrījuši dvēseli, bieži vien tieši pirtiņā pasaulē nākuši bērni. Arī mūsdienās pirts nav zaudējusi savu vērtību. Tā ir vieta, kur gūstam možumu, iespējams, tāpēc, ka varam just koka ēkas labvēlīgo ietekmi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pirts aura šķiet vēl labāka, ja ēka ierīkota pašu spēkiem, ne tikai rūpīgi strādājot, bet arī uzkrājot tajā pozitīvo enerģiju.

Kokmateriālu izvēle sienām un griestiem

Tradicionāli pirts iekštelpu apdarei izmanto koku. Tas labi uzsūc un atdod mitrumu, ir ekoloģisks, izturīgs pret augstu temperatūru un kalpo pietiekami ilgi. Tieši koks rada pirts neatkārtojamo gaisotni, pamazām izplatot ēterisko aromātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lētākais materiāls ir priede. Šai koksnei ir skaista tekstūra, tomēr pērtuves apdarē to lietot nedrīkst. Augstas temperatūras ietekmē no priedes dēļiem izdalīsies sveķi. Nav grūti iedomāties, kādas būs sekas, uzsēžoties karstai sveķu pilei vai tai iepilot matos. Tieši tāda pati situācija ir ar egles dēļiem. Turklāt tiem ir daudz zaru, kas ar laiku var izkrist, un koksne nav tik izturīga kā priedei.

Šos materiālus var likt lietā, iekārtojot atpūtas telpas. Taču iegādājoties jācenšas izvēlēties tādus apdares dēļus, kuros nav sveķu kabatu.

Pērtuves apdarei piemērotāki ir liepas, bērza, papeles, apses, kļavas vai lapegles dēļi. Lapegle kalpo visilgāk, ir noturīga pret dažādām sēnītēm, pelējumu un trupi. Arī liepai būs ilgs mūžs, turklāt tās koksne ar laiku nekļūs tumša. Īpaša vieta ir pirts lāva. Tās ierīkošanai iesaka liepas vai apses dēļus.

! Apdarei paredzētos kokmateriālus pirms montāžas kādu laiku iztur pirtī. Sauss materiāls uzsūks gaisa mitrumu un pēc montāžas vairs būtiski neuzbriedīs, bet mitrs izžūs, un vēlāk neveidosies spraugas.

Materiāli grīdai

Grīdas ieklāšanai vienlīdz populāri ir gan kokmateriāli, gan flīzes, vēlams rievotas un izgatavotas no neslīdoša materiāla. Ir nopērkamas rievotas flīzes, kas pēc izskata atgādina kokmateriālus. Ja uz flīzēm tomēr slīd kājas, iespējams izgatavot koka paliktņus. Tos novieto vietās, kur nāktos kāpt ar mitrām kājām. Izvēloties flīzes, pirtī var ierīkot silto grīdu, kas būs sausa un patīkami silta.

! Neraugoties uz augsto cenu, grīdai vislabāk noder lapegles un ozola dēļi. Tie lieliski iztur mitrumu, taču ir slideni. Ozols slikti uzņem siltumu, tāpēc grīda šķiet vēsa.

Reklāma
Reklāma

Ja rocība mazāka, var izmantot arī citu lapu koku dēļus, taču tie kalpos īsāku laiku, it īpaši mitrākās vietās.

Pērtuve

Pērtuve no visām pirts telpām uzkarst visvairāk, tāpēc tai jāizmanto viskvalitatīvākie materiāli. No liepas, lapegles, bērza, papeles un apses koksnes neizdalās sveķi, tāpat struktūras dēļ šie materiāli ātri izžūst, bet tik stipri neuzkarst. Nereti apdarei izmanto arī oša dēļus, kas ir cieti, izturīgi pret puvi un ļoti dekoratīvi, it īpaši, ja izzāģēti no koka vidus. Ja pērtuvē vēlas dzeltensarkanas nokrāsas sienas, var izmantot melnalkšņa dēļus. Šai koksnei ir ļoti gluda struktūra un nav smaržas, tā ir neuzņēmīga pret citām smaržām.

Ļoti izturīga ir arī ozola koksne. Aug­stās miecvielu koncentrācijas dēļ tā nepūst un labi izskatās, taču tvaika ietekmē ozola dēļi samērā viegli liecas. Izvēloties ozolkoka materiālus, šāds trūkums jāņem vērā.

! Atcerieties – apdares materiālus pērtuvē nedrīkst krāsot vai lakot, jo karstuma un mitruma ietekmē gaisā izdalīsies kaitīgi savienojumi. Tāpat nevajag izmantot kokšķiedru plāksnes vai sintētiskos materiālus, jo tie karstumā izdala ļoti daudz kaitīgu vielu.

Dušas telpa

Šī telpa uzkarst mazāk nekā pērtuve, bet ir daudz mitrāka. Tas jāņem vērā, izvēloties apdares materiālus. Vienkāršākais risinājums – flīzes. Tomēr nedrīkst aizmirst par elementiem, kas novērsīs kāju slīdēšanu. Grīda jāierīko ar nelielu slīpumu, tāpat būs nepieciešams traps, kurā satecēs uz grīdas izlietais ūdens.

Šajā telpā zemākas temperatūras dēļ iespējams izmantot arī skuju koku koksni, tomēr, lai izvairītos no mitruma ietekmes, tai jābūt pietiekami apstrādātai ar aizsardzības līdzekļiem. Sveķi, kas ir nevēlami pērtuvē, šeit palīdzēs nosargāt koksni no ūdens.

Atpūtas telpa

Apdares materiālu izvēlē nav nepieciešami tik stingri kritēriji. Piemērotas būs flīzes, visdažādākie koka apdares dēļi un kokšķiedru plāksnes. Patīkamu noskaņu radīs priedes koksne. Tā telpu piepildīs ar tikko jaušamu skuju koka aromātu.

Tomēr nedrīkst aizmirst par labu ventilāciju. Ja telpā gaiss sastāvēsies, tas kļūs nepatīkams.

Laiks ķerties pie darba

Kad materiāli sagādāti un tiem ļauts kādu brīdi pirtī aklimatizēties, laiks ķerties pie darba. Vispirms pie sienām skrūvē 5 x 5 cm brusas – latas apdares dēļiem, ievērojot 50 cm attālumu. Tad ieklāj tvaika un siltuma izolācijas slāni un vertikāli, horizontāli vai pa diagonāli piestiprina apdares dēļus. Šim nolūkam nevajadzētu izmantot parastās naglas. Ar laiku tās sāks rūsēt, iekrāsojot koksnē tumšus laukumus. Labāk izmantot no krāsainajiem metāliem izgatavotas naglas vai naglas ar šādu metālu pārklājumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.