Kā izgatavot gruntīgu pirts kublu paša rokām, konsultē mucinieks Jānis Grantiņš 0
Kā izgatavot ūdens kublu blakus pirtij? OJĀRS
– Kubls var būt aprīkots ar krāsns apkuri vai būt bez tās. Karsto kublu izmanto ārā, svaigā gaisā, ziemas laikā, lai sasildītos vai relaksētos pēc pirts rituāla. Krāsniņa var būt iebūvēta pašā kublā vai atrasties ārpus tā, savienota ar caurplūdes caurulēm. Parasti krāsns un skurstenis ir izgatavoti no nerūsējoša tērauda, kubla apakšā ir iemontēts krāns ūdens nolaišanai, – skaidro mucinieks Jānis Grantiņš no Kocēnu novada.
Apsei jāsaka nē
Lai kublam būtu ilgāks mūžs, jāizvēlas īstais materiāls. Sākumā daudz izmantoja apsi, taču izstrādājumi no šā koka reti kad izturēja ilgāk par 5–6 gadiem. No egles vai priedes dēļiem taisītie kalpo aptuveni 10 gadu. Dēlīša biezums vēlams ap 40 mm, bet ne mazāk kā 35 mm. Ja rocība ļauj, protams, labāk izvēlēties ozolu vai lapegli, turklāt tieši Sibīrijā augušo lapegli, kam koksne ir blīvāka. Šādi kubli kalpos vismaz 15 gadu, lai gan arī ozols un lapegle nav mūžīgi.
Jāievēro daži vienkārši nosacījumi. Ziemā kublu kopt ir visvieglāk – izlaiž ūdeni, un viss. Laiks nav tik sauss, lai koks izžūtu. Visgrūtākais laiks – pavasaris, kad saule un vējš visu strauji žāvē. Ja aizmirst ieliet un papildināt ūdens līmeni, pāris nedēļās koks tā izžūst, ka starp dēļiem rodas lielas spraugas un nepieciešams ilgs laiks, lai tas atkal piebriestu.
Pietiek ar trešdaļu
Ja kublu atstāj pilnu ar ūdeni, visticamāk, ļoti ātri savairosies baktērijas (vasarā ūdens var saglumēt pat vienas dienas laikā). Kad kubls iztīrīts, līdz nākamajai lietošanas reizei tas var stāvēt tukšs. Var arī ieliet trešdaļu ūdens, lai kubls neizkalst.
Izgatavojot nav nepieciešami ļoti sausi kokmateriāli, kādus izmanto mēbelēm. Pietiks, ja koka mitrums būs 16–18%. Ja pašiem bijusi iespēja nogāzt koku, tam jāļauj žūt vienu gadu sausā, labi vēdināmā vietā.