Pirts cepure – krāsaina glezniņa. Filcējam paši! 0
INGA ROZIŅA (www.idejugalerija.weebly.com) no Beverīnas novada nodarbojas ar dekupāžu un akmeņu apgleznošanu, bet visnopietnāk aizrāvusies ar slapjo filcēšanu. Šajā tehnikā viņa izgatavo pirts cepures, istabas čības, pirts peldkostīmus un vēl citas jaukas lietas.
Lūdzām Ingai pastāstīt, kā izgatavot pirts cepuri, kas no pārkaršanas pasaudzē galvu un matus. Vienkāršai cepurei pietiks ar vilnas kārsumu divās trīs krāsās. Ja vēlaties, lai cepure izdodas izteiksmīgāka, tad vajadzēs sarūpēt sešu septiņu krāsu vilnas kārsumu.
Inga nolēmusi veidot sarkanu zvanveida zieda formas pirts cepuri ar zaļu snīpīti augšā. Cepures izgatavošanai viņa izmantos sarkanu, divu toņu oranžu, dzeltenu un trīs toņu zaļu vilnas kārsumu, kā arī lina diegu, mohēru un zīda šķiedru.
Materiāli:
• vilnas kārsums dažādās krāsās (100 g)
• linoleja gabals
• moskītu tīkls
• mīklas rullis vai slīpmašīna
• mohēra, lina diegs, zīda šķiedras
• veļas ziepes, burbuļplēve
• šķēres, priekšauts
Darba gaita.
Vispirms jāizmēra cepures valkātāja galvas apkārtmērs. Tam visapkārt jāpierēķina klāt 10 cm un uz linoleja gabala jāuzzīmē un jāizgriež piegrieztne. Pēc tam ņem sarkano vilnas kārsumu, sadala pa kārtām un sāk tīt ap cepures piegrieztni. To dara tik ilgi, līdz izveidojies diezgan biezs slānis. Nākamās vilnas kārsuma kārtas, diezgan cieši nostiepjot, liek krusteniski, pēc tam atkal horizontāli. Rūpīgi notin cepures malas. Ar vienu kārtu nosedz cepures apakšējo malu. Šķiedras izlīdzina pastiepjot. Ja kādā vietā kārsums aptīts plānākā kārtā, virsū uzliek atsevišķas šķiedras.
Cepures augšdaļā pievieno vilnas kārsumu citās krāsās. Noplēš oranžas un dzeltenas vilnas kārsuma šķiedras un gareniski liek pāri sarkanajam kārsumam. Pēc tam noplēš zaļu vilnas kārsumu un diezgan biezā slānī aptin ap snīpīti un tā pamatni. Papildina ar gaiši un tumši zaļu vilnas kārsumu. Lai filcējums izdotos neparastāks, zaļo toņu vilnas kārsuma galus viegli savirpina. Cepures augšdaļai pāri liek dažas zīda šķiedras, mohēras un lina diega pavedienus.
Ar burbulīšiem uz augšu uz galda izklāj burbuļplēvi, virsū tai liek cepures sagatavi, pāri – moskītu tīklu. Veļas ziepes sarīvē un sajauc ar ūdeni. Ziepjūdeni (aptuveni 1 litru) lej virsū cepures sagatavei. Lūkojas, lai visa cepure ir kārtīgi slapja. Virsū klāj burbuļplēvi ar burbuļiem uz leju un ar mīklas rulli rullē cepures vidusdaļu, malas – ne. Velšanas procesam var izmantot arī elektrisko slīpmašīnu, tad process noritēs ātrāk. Tad cepuri, satverot aiz apakšmalas, apgriež uz otru pusi. Turpina filcēt ar rulli vai slīpmašīnu. Caur moskītu tīklu cepuri ieziepē. Cepures malas ar rokām spaida un cenšas pielāgot piegrieztnes formai. Ar rokām ņurca arī snīpīti. Malas ņurca arī caur burbuļplēvi. Uzklājot dvieli vai cepuri uzmanīgi salokot, nospiež lieko ziepjūdeni.
Apakšējo malu ieziepē, paspaida un ar šķērēm pārgriež. Izņem piegrieztni, cepuri apgriež uz kreiso pusi. Liek pāri burbuļplēvi un ar rulli vai slīpmašīnu veļ. Cepuri ieziepē un apgriež uz labo pusi. Turpina ar rokām filcēt. Nospiež lieko ūdeni.
Cepuri liek uz veļas dēļa vai burbuļplēves, aplej ar karstu ūdeni, turpina no visām pusēm spaidīt un ņurcīt. Cepures apakšējā malā, ja vēlas, iegriež ziedlapiņas formu. Griezto malu ieziepē. Gan to, gan pēc tam visu cepuri turpina velt uz veļas dēļa vai pārklātu ar burbuļplēvi.
Cepuri izskalo zem ūdens krāna un pēc tam no tās izsit ūdeni vai skalo un žāvē veļas automātā. Uzliek uz trīslitru burkas un veido galvas formu. Ļauj pilnībā izžūt.