MAMMAS STIPRINĀŠANAI 0
Pēc saru dzīšanas mazuli apģērbj un nodod drošās rokās – tētim vai citai atbalsta personai. Paliekam divatā ar sievieti. Ejam pirtī. Īsti piemērots ir viegls, ļoti maigs pēriens. Seko maiga māmiņas ķermeņa izglāstīšana, izmīļošana, kas palīdz apzināties jaunās ķermeņa aprises un kam turklāt ir neliels limfodrenāžas efekts. Šajā laikā klusējam, bet dažkārt sievietei vēl uz sirds kaut kas sakrājies vai viņa ilgstoši bijusi tikai kopā ar mazuli, tāpēc daudz ko vēl gribas norunāt nost. Mana iekšējā pēcsajūta ir tāda, ka pirtīžu ķermeniskā daļa padara spēcīgāku izrunātās pieredzes apzināšanos.
Rituālu beidzam ar speciālo pēcdzemdību vēdera masāžu, kuras laikā pateicamies orgāniem par to, ka tie bijuši tik brīnišķīgi, dodot iespēju ieņemt, iznēsāt un dzemdēt mazuli. Aicinu sievieti pateikties arī sev pašai un citiem, vienalga, vai tie būtu cilvēki vai garīgi spēki. Ticējumos runā par to, ka pirtīžās jāpateicas Dievam, Laimai un Mārai un jāziedo. Vienmēr respektēju sievietes dzīves skatījumu – viņa pateicas tam, kam tic, jo tās ir viņas pirtīžas. Lūdzam arī svētību ķermenim un dzīvei. Pēc tam ļauju sievietei pabūt vienatnē. Agrākos laikos sievas, kas palīdzējušas dzemdības, pirtīžās dāvināja rakstainus cimdus un zeķes. Es parasti dāvinu pašas gatavotu kastīti, kurā var ielikt lapiņas, uz kurām uzrakstīti pirtīžās izteiktie vēlējumi, kā arī vanniņai paredzētās simboliskās lietas – tās var glabāt bērnam. Ģimenes spēkam un siltumam, atmiņām un izjūtām visam mūžam.
No ticējumiem
- Pirti kurināja ar liepas un pīlādža malku, kas deva patīkamu garu un atgaiņāja ļaunu.
- Pirti sagatavoja tūliņ pēc pusdienas, lai varētu pabeigt laikus līdz saules pakāpēm (tā tika apzīmēts saules norietēšanas laiks, kad viena mala sāka grimt apvārsnī, līdz saule nozuda
- pavisam). Šajā laikā mājās pārtrauca katru darbu.
- Ļaudonā puišus pirmo reizi mazgāja katliņā, lai būtu stipri, bet meitenes – bļodiņā, lai augtu skaistas un baltas.