Foto: MATĪSS MARKOVSKIS

Pirtī eju gandrīz katru dienu. Teodora Karlsona pieredze 0

Sējas pagasta uzņēmējs TEODORS KARLSONS pirtī iet gandrīz katru dienu. Un ne jau tāpēc, ka viņa ģimenes īpašumā ir Pirts muzejs, kurā ir astoņas pirtis, gandrīz visas kurināmas un lietojamas. Teodors uzskata, ka ir svarīgi pirtoties regulāri un pietiekami bieži, jo tikai tā rodas īstais labums veselībai.

Reklāma
Reklāma

Rīta recepte

Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

“Gandrīz vienmēr mans rīts sākas pirtī. Tas nav rituāls, bet process. Pēc vēsas dušas izsildos 10–15 minūtes. Citi šādu laika sprīdi pavada, dzerot rīta kafiju, bet es tonizējos pirtī. Pēc tam atkal auksta duša, un – asinsrite uzjundīta, organisms pamodies. Esmu gatavs dienai,” savu recepti atklāj Teodors. Tas ir arī brīdis palikt domās ar sevi.

Iedvesmu Pirts muzeja izveidei Teodors Karlsons savulaik smēlies Somijā. Šo brīvdabas ekspozīciju Mūrames pilsētā Somijas vidienē iekārtoja par valsts un pašvaldības līdzekļiem, pēc tam apsaimniekošanu uzticēja uzņēmējiem.
Teodors vēlējās arī Latvijā izveidot vietu, kur apskatīt senās pirtis, saprast pirts evolūciju, ielūkoties būvniecības tradīcijās, iekārtojumā.

Nemocīt sevi stundām

CITI ŠOBRĪD LASA

Interesanti, ka senāk Krievijas kopīgajās pērtuvēs par pirtnieku dēvēja vīru, kurš uzmeta garu. Savukārt Austrijā ar šo vārdu apzīmē cilvēku, kurš stāv durvīs ar dvieli un enerģiski to plivina, lai izvēdinātu pērtuvi.

Teodors prāto, ka, iespējams, ideja par pirtnieka svarīgo lomu nākusi no romiešu pirtīm – tur cilvēku nomazgā, masē, lutina, rūpējas. Protams, ir jau patīkami, ja kāds prasmīgi un zinoši noper.

Daudzās mūsu pirtīs piedāvā jaudīgu rituālu, bet pasaulē pirts pārsvarā palikusi īsajā formātā. Latvijā rituāls pirtnieka vadībā notiek trīs četras, pat sešas stundas.

“Iedomājieties, kādu šoku piedzīvo organisms! It īpaši, ja cilvēks gandrīz nekad neiet pirtī. Manuprāt, tas nav veselīgi. Uzskatu, ka noderīgu rezultātu var gaidīt tikai pēc kādas desmitās reizes pie viena un tā paša pirtnieka. Jo vispirms pašam jāsaprot, ko vēlies no pirts. Tad tas jāsaprot pirtniekam, bet pēc tam tev jāspēj paņemt pirtnieka doto…” skaidro muzeja īpašnieks.
Teodors bilst, ka labāk pirtoties ne tik ilgi, bet regulāri. “Svarīgi atrast tieši savu recepti, kā pirtī gūt mieru, labsajūtu un harmoniju. Pirtnieks ir pēdējais, kas pirtī būtu vajadzīgs!”

Visu sarunu ar pirtnieku Teodoru lasiet žurnāla 36,6 °C februāra numurā vai tā elektroniskajā versijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.