Pirotehniķi sacenšas Jaungada salūta krāšņumā 0
Krāšņa uguņošana gadu mijā izgaismoja debesis pasaules lielpilsētās – Sidnejā pie ostas tilta, Londonā pie panorāmas rata, Ņujorkas Taimskvērā, Berlīnē pie Brandenburgas vārtiem, Parīzē pie Triumfa arkas, Maskavas Sarkanajā laukumā un citviet.
Aizvadot gadu, ko iezīmēja finanšu krīze Eiropā un ASV, varastrīces virknē arābu valstu, zemestrīces izraisītā kodolavārija Japānā, ārzemju spēku aiziešana un vardarbības turpināšanās Irākā un Afganistānā, ekstrēmista sarīkota asinspirts par miera ostu uzskatītajā Norvēģijā, miljoniem cilvēku pauda cerību uz veiksmi Jaunajā gadā, taču bažījoties par globālās saimnieciskās krīzes negatīvo ietekmi uz ekonomisko situāciju kopumā un arī personisko budžetu.
Sidnejā ”laiks pasapņot”
Pirmie Jaungadu sagaidīja Klusā okeāna vidienes salu, tajā skaitā Samoa, iedzīvotāji, kuri gadu mijas priekšvakarā izsvītroja piektdienu, 30. decembri, no kalendāra, lai atrastos vienā laika joslā ar saviem galvenajiem tirdzniecības partneriem Austrālijā un Jaunzēlandē. Krāsu un gaismas orģijas Sidnejas ostā vēroja vairāk nekā pusotrs miljons cilvēku. Sidnejas uguņošanas devīze bija “Laiks pasapņot”, lai dotu iespēju cilvēkiem atstāt pagātnē aizvadītā gada likstas. Toni gadu mijas atzīmēšanai uzdeva Sidneja un Honkonga, kuru biržās atgriezusies rosība, atzīmē raidsabiedrība BBC. Tokijā pēc pērngada avārijas Fukušimas atomelektrostacijā svinības bija klusākas nekā parasti, turklāt dažas stundas pēc gadu mijas Japānas galvaspilsētas apkārtni satricināja septiņu ballu zemestrīce, kuras epicentrs atradās pie Torišimas salas aptuveni 560 kilometrus no Tokijas. Pagaidām nav ziņu par zemestrīces izraisītiem upuriem vai postījumiem.
Ņujorkas Taimskvērā pastiprinātas drošības apstākļos, liedzot pieeju cilvēkiem ar mugursomām un alkohola pudelēm, kristāla bumbu palaida pilsētas mērs Maikls Blumbergs un popdīva Lēdija Gaga.
“Policistam jābūt gandrīz vai rokas stiepiena attālumā no katra svinību dalībnieka,” par kārtības sargu uzdevumu teica policijas komisārs Reimonds Kellijs, ziņo raidsabiedrība BBC. Stingri drošības pasākumi bija ieviesti, lai pārbaudītu svinētājus, kas gribēja atzīmēt Jauno gadu Sarkanajā laukumā Maskavas centrā.
Varastrīču drebinātajos Tuvajos Austrumos salūts viskrāšņāk mirdzēja pasaules augstākajā celtnē – 828 metrus augstajā tornī Dubaijā. Pirotehiķi bija īpaši pacentušies grandiozas uguņošanas sarīkošanā Temzas krastā Londonā, kur šogad notiks olimpiskās spēles. Riodežaneiro tūkstošiem līksmotāju bija sapulcējušies Kopakabanas pludmalē. Losandželosā, kas sagaidīja Jauno gadu kā pēdējā no pasaules lielpilsētām, tika izsludināta trauksme simtiem ugundzēsēju, kuriem nācās cīnīties ar desmitiem tīšas dedzināšanas uzbrukumu gadu mijā. Filipīnās, kur gadu mijas jautrība nereti sit pārāk augstu vilni, uguņošanā un šaudīšanā ievainoti vairāk nekā 500 cilvēku.
Madridē ”12 vīnogas laimei”
Jaunā gada uzrunās virkne Eiropas valstu vadītāju aicināja iedzīvotājus būt gataviem saimnieciskiem upuriem ekonomiskās lejupslīdes apstākļos. Itālijas prezidents Džordžo Napolitano bargā vēstījumā mudināja tautiešus samazināt izdevumus un pieciest grūtības, lai “nepieļautu Itālijas finanšu sabrukumu”. Tūkstošiem spāņu, kuri pirms pāris mēnešiem izbalsoja sociālistu valdību, svinībās Madrides centrā ļāvās gadu mijas jautrībai, atliekot raizes par parādiem un bezdarbu un pēc tradīcijas apēdot 12 vīnogas līdz ar pulksteņa sitienu skaņām pusnaktī. Piezemēti ieturētajā Jaungada uzrunā Vācijas kanclere Angela Merkele atzina, ka 2012. gads varētu būt smagāks par iepriekšējo, taču izteica cerību, ka Eiropas parādu krīze liks ciešāk sadarboties ES valstīm. Uzrunājot Francijas iedzīvotājus prezidenta vēlēšanu gadā, valsts galva Nikolā Sarkozī aicināja savus tautiešus būt “drosmīgiem un atklātiem, jo pasaulē notiekošais liecina, ka 2012. gads būs risku pilns, bet arī daudzu iespēju gads”.