Foto: Pixabay.com

Pirmssvētku tievēšana – kādas tam var būt sekas? 0

Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, aizvien biežāk nākas dzirdēt sarunas par nepieciešamību ātri notievēt, lai iecerētais tērps svētku dienā derētu vislabāk. Interneta dzīlēs atrodamas daudzas diētas, kas sola gandrīz tūlītēju iznākumu. Kādas ir šo brīnumdiētu sekas, un vai iespējams ātri atbrīvoties no liekiem kilogramiem bez kaitējuma veselībai? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz kustības “”Rimi” Labākai dzīvei” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Reklāma
Reklāma

Tievēt ātri nav veselīgi

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ievērojot diētas ar ierobežotu, nepietiekamu kaloriju daudzumu, arī mūsu vielmaiņas aktivitāte tiek samazināta. Organismam šķiet, ka tas ir nonācis gluži vai ledus laikmetā, jo nespēj uzņemt pietiekami daudz uzturvielu, lai nodrošinātu sevi ar visu nepieciešamo. Šādā režīmā organisms sāk darboties vien uz pusslodzi, taupot svarīgos resursus.

Badošanās rezultātā nedēļas vai divu laikā nudien varam zaudēt pat 3-4 kilogramus, bet tie nebūs liekie tauki, ar kuriem tik ļoti gribas cīnīties.
CITI ŠOBRĪD LASA

Patiesība ir tāda, ka nepareizas diētas dēļ mēs galvenokārt zaudējam šķidrumu, kas bija uzkrājies mūsu organismā, jo uzņemam daudz sāls un maz dzeram ūdeni. Bet pats svarīgākais un bīstamākais – mēs zaudējam muskuļus. Diētas laikā organisms aktivizē enerģētiskās vielmaiņas procesus, lai nodrošinātu savu darbību, izmantojot iekšējās rezerves, piemēram, olbaltumvielas, kas atrodas tieši muskuļos.

Līdzīgi tas ir arī slimības laikā, kad ēdam mazāk. Pēc nedēļas ilgas slimošanas pamanām, ka esam zaudējuši 2-3kg, tomēr šādi iegūts rezultāts parasti nav iepriecinošs. Papildu tam badošanās laikā pastiprināti izdalās arī stresa hormons – kortizols, kura darbības rezultātā varam justies izsīkuši un noguruši, tādēļ striktu diētu blakusparādība ir bezspēks.

Straujš svara zudums sev līdzi nes arī strauja svara pieauguma risku.

Diētas laikā cilvēks zemapziņā saprot, ka diēta ir tikai uz kādu noteiktu brīdi, un pēc svētkiem sākas parastā ikdiena, kad atkal atgriežamies pie ierastā uztura. Bet mūsu organisms labi iegaumē “ledus laikmeta” radītās negatīvās sekas, tāpēc tagad tas centīsies atjaunot un pat palielināt tauku šūnu tilpumu, veidojot rezerves “nebaltai dienai”. Un tik cītīgi zaudētais svars pēkšņi atgriežas ar uzviju. Nepatīkamākais šajā posmā ir arī tas, ka atgūt vielmaiņu tādā pašā līmenī, kāda tā bijusi pirms tievēšanas epizodes, mēs diez vai spēsim, jo esam zaudējuši muskuļu masu, kas nodrošināja vielmaiņu pirms tievēšanas.

Nesteidzies zaudēt svaru ātri!

Ja ir vēlme koriģēt svaru, ieteicams to tomēr darīt savlaicīgi, piemēram, vismaz divus mēnešus pirms svarīgā notikuma. Normāls svara zudums nedēļā ir apmēram 500 g līdz 1 kg. Tas nozīmē, ka zaudēt 3-4 kilogramus no svara normāli ir mēneša nevis nedēļas vai divu laikā. Tomēr neatkarīgi no tā, cik laika līdz svētkiem atlicis, ir vērts pievērsties savai ēdienkartei jau šodien – labāks, kvalitatīvāks uzturs noteikti uzlabos pašsajūtu un liks svētkos justies labāk.

Reklāma
Reklāma

Lai diēta tiešām kalpotu ideālā svara sasniegšanai, ir jāatceras ieklausīties un saprast sava organisma signālus.

Proti, vai gribam ēst, jo tiešām esam izsalkuši, vai arī tas ir veids, kā sevi nomierināt vai izklaidēt.

Būtiski ir pievērst uzmanību ne vien izvēlētajiem produktiem, bet arī porcijas izmēram. Tāpat svarīgi neaizmirst arī par nepieciešamību būt fiziski aktīviem, jo tieši sports ir veids, kā uzlabot figūru un paātrināt vielmaiņu! Ceļā uz šiem mērķiem labs sabiedrotais būs uztura speciālists, kurš palīdzēs izstrādāt plānu, kā vēlamo rezultātu sasniegt tiešām efektīvi un bez kaitējuma veselība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.