Pirms runāt par nākotnes attiecībām ES sagaida “ievērojamu progresu” sarunās par pašu “Breksitu” 0
Vadlīnijās sarunām par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), ar kurām piektdien nāks klajā Eiropadomes prezidents Donalds Tusks, noraidīta Apvienotās Karalistes premjerministres Terēzas Mejas prasība vienlaikus uzsākt sarunas gan par izstāšanos, gan par abu pušu nākotnes attiecībām.
Vadlīniju projektā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā, paredzēta “pakāpeniska pieeja”, par prioritāti izvirzot Lielbritānijas izstāšanās nosacījumu saskaņošanu. Tikai tad, kad šajā jautājumā saskaņā ar ES līderu atzinumu būs panākts “pietiekams progress”, būs iespējams pāriet uz nākamo sarunu fāzi par nākotnes attiecībām, teikts dokumentā.
ES uzstāj, ka jaunu tirdzniecības līgumu starp abām pusēm būs iespējams parakstīt vienīgi pēc tam, kad Lielbritānija 2019.gadā būs no bloka izstājusies, tomēr nav izslēgta iespēja uzsākt sarunas par nākotnes attiecību “ietvaru” jau agrāk.
Vadlīniju projekts paredz arī iespēju slēgt “pārejas līgumus”, kas būtu bloka interesēs, taču tie būtu ar ierobežotu termiņu un varētu darboties vienīgi saskaņā ar pastāvošajām ES tiesību normām.
Dokumentā arī teikts, ka ES darīs visu, lai panāktu “konstruktīvu” vienošanos ar Lielbritāniju par bloka atstāšanu, taču vienlaikus tā būs gatava gadījumam, ja vienošanos panākt neizdosies.
ES “pieliks lielas pūles, lai sasniegtu šo rezultātu, taču tā sagatavosies, lai spētu tikt galā arī ar situāciju, ja sarunas būs neveiksmīgas”, teikts vadlīniju projektā, kuru paredzēts nosūtīt saskaņošanai pārējām 27 ES dalībvalstīm.